SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyt frankowy a sprzedaż mieszkania

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyt frankowy a sprzedaż mieszkania

Sprzedaż mieszkania z kredytem walutowym – Czy o sprzedaży nieruchomości należy poinformować bank? 

Sprzedaż mieszkania z kredytem walutowym wymaga dopięcia większej ilości formalności, niż ma to miejsce w przypadku sprzedaży mieszkania nieobciążonego kredytem hipotecznym. Jednym z najbardziej istotnych punktów do spełnienia w takiej sytuacji jest uzyskanie od banku zgody na wykreślenie hipoteki, gdy spłata kredytu w CHF dojdzie do skutku. Udzielona przez bank zgoda na wykreślenie jest niezmiernie ważna dla przyszłego kupca, ponieważ próżno szukać nabywcy, który byłby zainteresowany kupnem nieruchomości obciążonej hipoteką, szczególnie w przypadku, gdy na jej zakup również zostanie zaciągnięty kredyt. 

Należy pamiętać, że przed finalną sprzedażą mieszkania, kredytobiorca powinien otrzymać z banku zaświadczenie z informacją o aktualnej wysokości salda do spłaty, a także powinien poznać warunki wcześniejszej spłaty, które obowiązują w danym banku. Bywa bowiem, że niektóre banki pobierają od frankowicza prowizje za przedwczesną spłatę kredytu. 

Sprzedaż mieszkania z kredytem walutowym – Czy zawsze trzeba pytać bank o zgodę na sprzedaż nieruchomości?

Sprzedaż mieszkania z kredytem walutowym nie może się odbyć bez ustaleń z bankiem, jeśli kredyt nie został do końca spłacony. Wynika to z faktu, iż, mimo że frankowicz jest właścicielem nieruchomości, to jego prawa są ograniczone ze względu na zabezpieczenie nieruchomości hipoteką. Remedium na to jest spłacony kredyt we frankach, który pozbawia bank możliwości integrowania w działania frankowicza. 

Gdy kredytobiorca posiada odpowiednią ilość środków i decyduje się na dokonanie wcześniejszej spłaty kredytu przed sprzedażą mieszkania, może ubiegać się o wykreślenie nieruchomości z hipoteki. W takiej sytuacji wystawiona na sprzedaż nieruchomość ma ”czysty” stan prawny, zaś frankowicz nie jest zobowiązany do uzyskania zgody banku na sprzedaż. Frankowicze powinni mieć na uwadze, by przed wcześniejszą spłatą kredytu złożyć do banku oświadczenie dotyczące zastrzeżenia zwrotu. 

Niekiedy bywa, że kwota, która została uzyskana z tytułu sprzedaży nieruchomości, nie wystarcza w pełni na spłatę kredytu. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być zamiana mieszkania z kredytem we frankach. Polega to na przeniesieniu zobowiązania hipotecznego na inną nieruchomość, przez co dom lub mieszkanie, które ma zostać przeznaczone na sprzedaż, przestanie być obciążone hipoteką. Aby zamiana mieszkania z kredytem we frankach była możliwa, niezbędne jest uzyskanie zgody banku. 

Frankowicze powinni jednak pamiętać, że zamiana mieszkania z kredytem we frankach może być ryzykownym posunięciem. Przed dokonaniem takiego działania należy najpierw przewalutować kredyt we frankach, co umożliwi przeliczenie zadłużenia na złotówki. Jak wiadomo, przewalutowanie w banku odbywa się po aktualnym kursie franka, dlatego biorąc pod uwagę obecny kurs CHF, który wynosi już prawie 5 zł, warto rozpatrzeć inne mniej ryzykowne rozwiązania. 

Spłata kredytu w CHF – Jak spłacić kredyt frankowy?

Aby spłata kredytu w CHF przebiegła sprawnie należy dowiedzieć się, jaka dokładna kwota pozostała do całkowitej spłaty kredytu. Aby poznać tę kwotę, należy skorzystać z bankowości elektronicznej bądź stawić się osobiście w najbliższym oddziale banku. Gdy wymagana do spłaty kwota zostanie zdefiniowana, powinno się ustalić obowiązującą w danym banku wysokość kursu PLN-CHF, po którym zostanie przeliczona spłata. Frankowicze, którzy wskutek podpisanego aneksu w  banku dokonują spłaty bezpośrednio w walucie CHF, mogą pominąć krok dotyczący ustalania wspomnianego kursu. 

Ostatnim etapem jest złożenie do banku wniosku, który dotyczyć powinien działania, jakim jest wcześniejsza spłata kredytu w CHF. Złożenie wniosku jest obligatoryjnym krokiem, ponieważ zdarza się, że banki bez wcześniejszej dyspozycji nie są w stanie pobrać od frankowicza kwoty większej, niż ta, która obejmuje najbliższą miesięczną ratę ich kredytu

Spłacony kredyt frankowy a pozew – Czy należy dokonać wcześniejszej spłaty z zastrzeżeniem zwrotu?

Podczas procesu sądowego banki powołując się na art. 411 k.c., próbują udowodnić przed sądem, że danemu frankowiczowi nie przysługuje zwrot świadczeń. Wskazana podstawa prawna stanowi o tym, że osoba, która spełniała świadczenie, nie może żądać jego zwrotu, jeżeli była świadoma tego, iż nie jest zobowiązana do swojego pełnienia świadczenia i nie zastrzegła jego zwrotu. Niektórzy kredytobiorcy nie są świadomi, że istnieją takie zapisy w polskim prawie, dlatego banki chętnie posługują się rzeczoną argumentacją. Jeśli frankowicz pragnie uniemożliwić bankowi stosowania wspomnianego argumentu, powinien zastrzec zwrot świadczenia, zanim nastąpi spłata kredytu w CHF. 

Istnieją jednak sytuacje, w których został spłacony kredyt we frankach bez zastrzeżenia zwrotu świadczenia. Wówczas nasi specjaliści rekomendują powołanie się na działanie pod przymusem, które zwalnia kredytobiorcę z konieczności zastrzegania zwrotu świadczenia. W takich okolicznościach należy udowodnić, że frankowy kredytobiorca dokonywał spłat kredytu w celu uniknięcia wypowiedzenia umowy przez bank lub wpisania go na listę BIK. 

Spłacony kredyt frankowy a pozew – Czy po spłacie kredytu można złożyć pozew o kredyt frankowy? 

Frankowicze obecnie zdają sobie sprawę z wadliwości udzielanych przez banki umów frankowych i z możliwości walki z bankiem poprzez pozew o kredyt frankowy. Należy tu nadmienić, że wcześniejsza spłata kredytu a pozew frankowy mogą iść ze sobą w parze, bowiem spłata kredytu w CHF nie zamyka frankowiczom drogi do dochodzenia swoich roszczeń przed sądem. Na mocy Dyrektywy 93/13 oraz 385 (1) k.c.  frankowicze, którzy posiadający aktywny lub spłacony kredyt we frankach, podlegają ochronie przeciwko nieuczciwymi postanowieniami w umowach

Wcześniejsza spłata kredytu a pozew frankowy – Jak wybrać kancelarię frankową?

Decydując się na pozew o kredyt frankowy, należy rozpocząć współpracę z rzetelną kancelarią, która w należyty sposób zajmie się prowadzeniem sprawy. Jak wybrać dobrą kancelarię? Wśród frankowiczów panuje błędne przekonanie, że najlepsza kancelaria to ta, która może pochwalić się największą ilością wyroków. Wbrew pozorom ilość wyroków nie jest wyznacznikiem tego, że dana kancelaria zajmie się w odpowiedni sposób sprawą swojego klienta. Wynika to z tego, iż najwięcej wyroków mają zniewalająco duże kancelarie, które wyznają zasadę „ilość nie jakość”. Takie kancelarie frankowe nie mają nic wspólnego z indywidualnym podejściem do klienta, a ich sposób działania jest iście szablonowy, nawet jeśli taki schemat podejmowanych działań nie jest odpowiedni dla sprawy ich klienta. Przez ogromne obłożenie duże kancelarie borykają się również z problemem dotyczącym dopilnowania wszystkich wyznaczonych terminów, co skutkuje zatrudnianiem dużej ilości tańszych i mniej wykwalifikowanych prawników, którzy mogą przyczynić się do przegrania w sądzie. 

Szukając kancelarii oferującej rzetelną pomoc frankowiczom, kredytobiorcy powinni kierować się specjalizacją danej kancelarii. Zespół prawników specjalizujących się jedynie w sprawach frankowych to gwarancja dobrej argumentacji, jaką powinien zawierać pozew frankowy, a co za tym idzie – większe szanse na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy.

Nasza kancelaria Frejowski CHF oferuje pomoc frankowiczom bezpłatnie w zakresie sporządzenia analizy prawnej dokumentów kredytowych. Wraz z analizą nasz zespół wykonuje szczegółową kalkulację kwot, jakie można uzyskać od banku na drodze sądowej. Prowadzimy działania na ternie całej Polski, aby każdy szukający pomocy frankowicz mógł skorzystać z naszej pomocy frankowiczom. Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego, który znajduje się na naszej stronie internetowej. Powiedz dość bankowemu bezprawiu i zawalcz o swoje pieniądze! 


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Udane sprawy kancelarii frankowej

Udane sprawy kancelarii frankowej
Wygrane sprawy o kredyty we frankach nie są dziś już żadnym zaskoczeniem. Przykłady udanych procesów frankowych można mnożyć, czego najlepszym...

Czym jest ryzyko walutowe?

Czym jest ryzyko walutowe?
Jak wiadomo, kursy walut ulegają ciągłym zmianom. Z tym też związane jest ryzyko walutowe. Ryzyko kursowe wiąże się także z...

Rola eksperta finansowego w sprawie frankowej

Rola eksperta finansowego w sprawie frankowej
W dalszym ciągu orzecznictwo sądów w sprawach frankowych jest jednoznacznie korzystne dla frankowiczów, którzy wygrywają około 95% spraw. Z uwagi...