Wiele osób sądzi, że kredytów we franku szwajcarskim udzielały jedynie największe banki działające na polskim rynku. Nic bardziej mylnego, gdyż w okresie największego zainteresowania kredytobiorców kredytami frankowymi, zawarcie takiej umowy oferowały również banki, których udział w krajowym rynku był relatywnie niewielki.
Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWY
Jednym z takich banków, który oferował kredyty frankowe jest DNB Bank S.A. (później jako DnB Nord Polska). DNB Bank to bank z kapitałem norweskim, który nie jest co prawda szerzej znany w Polsce, ale na rynku skandynawskim (zwłaszcza w Norwegii) jest jednym z największych banków.
DNB Bank kojarzą z pewnością niektórzy frankowicze, z uwagi na zaciągnięte właśnie w DNB Bank kredyty frankowe. Liczba kredytów frankowych w DNB Bank jest stosunkowo niewielka, mimo to frankowicze, którzy podpisali umowy kredytu frankowego z DNB Bank borykają się z analogicznymi problemami co pozostali kredytobiorcy frankowi. W efekcie frankowicze ci również muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy skierować przeciwko DNB Bank pozew frankowy, czy też może skorzystać z propozycji ugody DNB Bank dla frankowiczów.
DNB Bank propozycja ugody dla frankowiczów
DNB Bank wycofuje się z polskiego rynku bankowego. Już w 2013 r. ogłoszona została reorganizacja banku, w wyniku której sporą część z umów zawartych przez DNB Babk przejął Getin Bank. W zakres tej operacji nie weszło jednak przejęcie portfela umów kredytowych wyrażonych we franku szwajcarskim,
DNB Bank chcąc zamknąć wszystkie swoje sprawy przed ostatecznym opuszczeniem polskiego rynku przygotował specjalną propozycję polubownego rozwiązania kwestii kredytów frankowych. Na czym dokładnie polega propozycja ugody DNB Bank z frankowiczami?
Obecnie DNB Bank proponuje swoim kredytobiorcom skorzystanie z tzw. “Nadpłaty kredytów hipotecznych z dyskontem” umożliwiającej dokonanie całkowitej spłaty kredytu hipotecznego z dyskontem na poziomie 10% oraz częściowej nadpłaty z dyskontem od 1% przy 10% nadpłaty kapitału. Ugoda DNB Bank skierowana jest m.in. do frankowiczów. W praktyce propozycja ugody DNB Bank polega na tym, że w przypadku jednorazowej nadpłaty 90% kapitału, bank umorzy pozostałe 10% kwoty pożyczonego kapitału. Przy mniejszej nadpłacie procent, umorzonego przez bank kapitału będzie proporcjonalnie mniejszy i przykładowo przy nadpłacie 10% DNB Bank umorzy 1% pozostałego do spłaty kapitału.
Oferta obowiązuje od 1 lutego 2023 r. do 30 kwietnia 2023 r., przy czym nadpłata musi nastąpić najpóźniej w dniu 24 kwietnia 2023 r. Wartość zadłużenia kredytobiorcy frankowego wyliczana będzie według kursu średniego NBP z dnia dokonania nadpłaty.
Czy warto iść na ugodę z DNB Bank?
Czy propozycja ugodowa DNB Bank dla frankowiczów się opłaca? Ugody z DNB Bank, zakładają umorzenie części zobowiązania kredytowego w przypadku nadpłaty kwoty kredytu. Skorzystanie z takiej propozycji ugodowej ma swoje zalety. Z pewnością jest tańsze, nie generuje po stronie kredytobiorcy istotnych kosztów. Kolejną zaletą jest oszczędność czasu, proces zawierania ugody trwa znacznie krócej niż, z reguły kilkuletnie postępowanie sądowe.
Ugoda z DNB Bank, ma jednak również istotne wady. Przede wszystkim nadpłata kredytu zostaje dokonana przez kredytobiorcę po kursie średnim NBP z dnia nadpłaty. Kurs ten najpewniej będzie znacznie wyższy niż średni kurs franka z daty podpisania umowy kredytu. Oznacza to, że kredytobiorca będzie musiał w praktyce zwrócić wyższy kapitał niż faktycznie pożyczył i nie wydaje się przy tym, żeby oferowana przez DNB możliwość umorzenia części kapitału rekompensowała tę różnicę.
Ewentualny pozew przeciwko DNB Bank może natomiast doprowadzić do unieważnienia całej umowy kredytowej, tym samym wniesienie pozwu frankowego przeciwko DNB Bank może potencjalnie okazać się rozwiązaniem bardziej czasochłonnym, ale zarazem korzystniejszym dla kredytobiorców frankowych.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162