SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyt frankowy – od czego zacząć?

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyt frankowy – od czego zacząć?

Kredyt frankowy – Jak pozbyć się kredytu we frankach?

Za sprawą wygranego procesu sądowego kredyt frankowy może przestać być uciążliwym problemem. Liczne wygrane sprawy frankowe sprawiają, że coraz więcej frankowiczów wierzy, że kredyt frankowy można unieważnić lub poddać odfrankowieniu. Na czym polegają wymienione rozwiązania?

  • Odfrankowienie kredytu we frankach – odfrankowienie to częściowe uznanie nieważności umowy w takim zakresie, by mogła ona dalej obowiązywać. Wskutek odfrankowienia z umowy zostaną usunięte wszelkie wadliwe zapisy, zaś bank musi oddać frankowiczowi nadpłacone raty. Raty oraz oprocentowanie ulegają znacznemu obniżeniu, a kredytobiorca nie musi martwić się już ryzykiem kursowym. 
  • Unieważnienie kredytu we frankach – rozwiązanie to prowadzi do anulowania umowy, która traktowana jest tak, jakby nigdy nie została zawarta. Skutkiem unieważnienia jest wzajemne rozliczenie między kredytobiorcą a bankiem. Bank zostaje zobligowany do zwrotu frankowiczowi wszystkich wpłaconych rat, odsetek czy też kwot poniesionych z tytułu ubezpieczeń, zaś frankowicz jest zobowiązany do oddania bankowi kwoty, którą faktycznie otrzymał w ramach udzielonego kredytu. 

Kredyt frankowy – Ile trwa sprawa CHF? Jak długo trwa proces Frankowy?

Długość trwania procesu w dużej mierze zależy od sędzi orzekającego w danej sprawie oraz od obłożenia sądu. Jednak rzetelna kancelaria kredyty frankowe Warszawa może wpłynąć na szybciej przeprowadzony proces frankowy. Specjaliści, którzy ze sprawami frankowymi mają do czynienia na co dzień, potrafią przedstawić w pozwie na tyle skuteczną argumentację, aby doprowadzić do pozytywnego zakończenia sporu już po pierwszej rozprawie. Współpraca z Kancelarią CHF Frejowski to szansa na szybciej wygrane sprawy frankowe!

Sprawa frankowa od czego zacząć? – Jak pozwać bank do sądu?

Prawna analiza umowy kredytowej we franku powinna być pierwszym krokiem, który należy podjąć, chcąc pozwać bank. Analiza pozwala wykazać, czy w umowie kredytowej występują klauzule abuzywne. Specjaliści Kancelarii CHF Frejowski podczas sporządzania opinii prawnej obliczają również przewidywaną wysokość roszczenia, którego można dochodzić przed sądem. Jeśli umowa frankowa kwalifikuje się do dochodzenia roszczeń, należy przejść do następnego kroku, jakim jest nawiązanie współpracy z rzetelną kancelarią, która pełni kompleksową pomoc frankowiczom i która tym samym zajmie się sporządzeniem i złożeniem pozwu do sądu. 

Sprawa frankowa od czego zacząć? – Jakie dokumenty trzeba złożyć w sprawie Frankowiczów?

Sama umowa obejmująca kredyt frankowy nie jest wystarczająca do złożenia pozwu. Do umowy należy dołączyć wszelkie sporządzone do niej załączniki, a także wszystkie zawarte aneksy oraz porozumienia. Jednym z obligatoryjnych dokumentów jest również wydobyte z banku zaświadczenie o spłacie kredytu, które wykorzystywane jest do sporządzenia obliczeń do pozwu. Należy pamiętać, że dokumenty takie jak udzielone kancelarii pełnomocnictwo oraz potwierdzenia dokonania stosownych opłat sądowych również powinny zostać dołączone do składanego pozwu.

Sprawa frankowa od czego zacząć? – Jak sformułować pozew Frankowy?

Dobrze sformułowany pozew w sprawie frankowej powinien być zwięzły, ale powinny z niego w sposób jasny wynikać roszczenia, z jakimi występuje kredytobiorca. Roszczenia te muszą być również solidnie uargumentowane. Pozew nie powinien również pozostawiać sądowi pola do własnej interpretacji. Aby mieć pewność, że pozew spełni wszelkie wymogi formalne oraz będzie napisany w sposób poprawny, należy zwrócić się do profesjonalnego pełnomocnika, który posiada odpowiednie doświadczenie w sprawach frankowych.  

Pozew frankowy wzór – Czy istnieje dobry wzór pozwu?

Według statystyk wyszukiwane w internecie hasła takie jak „pozew frankowy wzór” lub „pozew frankowy wzór PDF” cieszą się ogromną popularnością. Fakt ten nie powinien dziwić, jeśli zwróci się uwagę na pozytywne orzecznictwo w sprawach frankowych. Należy jednak pamiętać, że znaleziony w internecie pozew frankowy wzór może nie poruszać wszystkich istotnych dla sprawy kwestii lub nie spełniać wszystkich wymogów formalnych. Warto też zauważyć, że żadna rzetelna kancelaria frankowa nigdy nie udostępniłaby żadnego wzoru swoich dokumentów, które przez wiele lat doprowadzali do perfekcji frankowi specjaliści. Z tego też powodu, frankowicze, którzy chcą w swojej sprawie spożytkować znaleziony w internecie „Pozew frankowy wzór PDF”, powinni zastanowić się, kto rzeczony wzór stworzył i czy jego twórca posiadał odpowiednią wiedzę i doświadczenie w sprawach frankowych. 

Kredyty frankowe wyroki – Wygrane sprawy frankowe a przegrane wyroki frankowe 

Mimo że Frankowiczów przerażają myśli obejmujące ewentualne przegrane wyroki frankowe, nie powinni oni mieć powodów do obaw. Bowiem w ostatnim kwartale 2022 roku wygrane sprawy frankowe stanowiły aż 97% rozstrzygniętych procesów. Większość z nich dotyczyły unieważnienia umowy kredytowej, co oznacza, że ostatnio wygrane sprawy frankowe anulowały umowy frankowe setkom Frankowiczów. Tak korzystne orzecznictwo nie pozostawia złudzeń co do tego, że warto podjąć się sprawy sądowej i zawalczyć o swoje pieniądze.

Ugody frankowe – Czy warto podpisać ugodę z bankiem?

Osoby mające kredyt frankowy w PKO BP, mBank bądź w banku Millennium mogą spodziewać się otrzymania propozycji ugodowej, bowiem każdy z wymienionych trzech banków boryka się z ogromną ilością postępowań w sprawie kredytów frankowych. Część frankowiczów traktuje ugody frankowe jako możliwości rozwiązania swojego problemu, jakim jest toksyczny kredyt z niebotycznie wysokimi ratami. Niestety, analizując warunki ugód oferowanych przez instytucje bankowe można wskazać ich istotną cechę wspólną – korzyści, jakie oferują ugody frankowe, nie są nawet w połowie tak atrakcyjne jak te, które można uzyskać dzięki sądowej wygranej z bankiem.

Jeśli szukasz rzetelnego pełnomocnika, który będzie reprezentować Cię reprezentować w sprawie Twojego kredytu – nasza kancelaria kredyty frankowe Warszawa jest doskonałym wyborem. Skontaktuj się z nami już dziś i skorzystaj z darmowej analizy prawnej Twojej dokumentacji kredytowej!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez frankowiczów?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez frankowiczów?
Orzecznictwo niewątpliwie stoi po stronie frankowiczów, jednak nie zawsze frankowicz wygrywa sprawę w sądzie. Specyfika spraw frankowych oraz specyficzny przeciwnik...

Czy Frankowicze mogą liczyć na wsparcie rządu?

Czy Frankowicze mogą liczyć na wsparcie rządu?
Frankowicze nie mają co liczyć na ustawę frankową. Na nią jest już za późno. Frankowicze powinni sami podjąć kroki, aby...

Czy unieważnienie kredytu frankowego wpływa na zdolność kredytową?

Czy unieważnienie kredytu frankowego wpływa na zdolność kredytową?
Pozwy w przedmiocie unieważnienia umowy kredytu frankowego nieustannie zyskują na popularności. Nie może to dziwić gdyż w efekcie uzyskania wyroku...