SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jak spłacić kredyt we frankach?

Data ostatniej aktualizacji:

Jak spłacić kredyt we frankach?

Czy warto spłacić kredyt we frankach?

Z pewnością niejeden frankowicz zastanawiał się chociaż raz, czy warto spłacić kredyt we frankach, jeśli ma się na to odpowiednie fundusze. Do tego jak wygląda przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto sięgnąć po opinię specjalistów. Jak ona brzmi? Zdaniem ekspertów specjalizujących się w ekonomii jednorazowa spłata kredytu frankowego jest nieopłacalna i wiąże się z ogromną stratą na samych różnicach kursowych. Jako przyczynę ekonomiści wskazują obecnie najwyższy od lat kurs franka szwajcarskiego. Wskazują również, iż wcześniejsza spłata kredytu we frankach PKO BP czy też w innych bankach może być opłacalna w sytuacji, kiedy frank szwajcarski znacząco spadnie. 

Jak przebiega jednorazowa spłata kredytu frankowego?

Jednorazowa spłata kredytu frankowego powinna rozpocząć się od sprawdzenia, jaka dokładnie kwota pozostała do spłaty. Taką informację można uzyskać w najbliższym oddziale banku bądź w bankowości internetowej. Następnie powinno się dowiedzieć, jaka jest wysokość kursu sprzedaży PLN-CHF w danym banku, co oznacza, że jeżeli interesuje nas wcześniejsza spłata kredytu we frankach PKO BP, należy sprawdzić kurs sprzedaży obowiązujący właśnie w banku PKO BP. Ten krok mogą pominąć jednak frankowicze, którzy wskutek podpisanych wcześniej aneksów, spłacają swój kredyt bezpośrednio we frankach szwajcarskich. Gdy wszystkie powyższe czynności zostały wykonane, należy złożyć do odpowiedniego banku wniosek o wcześniejszą spłatę kredytu.

Jak wygląda spłata kredytu we frankach PKO BP

Spłata kredytu we frankach PKO BP nie różni się w żaden sposób od tego, w jaki sposób przebiega jednorazowa spłata kredytu frankowego w innych bankach. Należy jednak pamiętać, że zarówno w przypadku PKO BP, jak i w przypadku każdego innego banku, warto przed spłatą zastrzec swój zwrot świadczenia, jeśli w przyszłości planuje się pozwanie banku. Jednakże ci frankowicze, którzy dokonali już spłaty swojego kredytu bez zastrzeżenia zwrotu i którzy jednocześnie chcą dochodzić swoich roszczeń przed sądem, nie muszą się martwić. W ich sytuacji możliwe jest dowiedzenie w sądzie, iż spłata kredytu następowała wskutek działania pod przymusem. Wtedy wystarczy jedynie udowodnić przed sądem, iż frankowicz spłacał kredyt jedynie w celu uniknięcia wypowiedzenia umowy, wszczęcia postępowania egzekucyjnego bądź w obawie przed wpisaniem do rejestru BIK. 

Czy jest możliwa spłata kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? 

Spłata kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy jest możliwa. Należy w tym celu skierować swoją sprawę do sądu w celu dochodzenia odfrankowienia swojej umowy kredytowej. Wówczas pojawia się pytanie: odfrankowienie kredytu po jakim kursie będzie dokonane? Samo odfrankowanie polega na usunięciu z umowy zapisów niedozwolonych. Przy czym umowa kredytu pozostaje ważna, zaś kredyt staje się kredytem złotowym z oprocentowaniem o stawkę WIBOR lub LIBOR. Zdarza się, że banki w ramach ugody proponują przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy. Zawarcie jednak ugody z bankiem powinno być dobrze przemyślane, bowiem korzyści wynikające z ugody są mniejsze niż w przypadku wygrania sporu sądowego.

Czy warto przewalutować kredyt we frankach 2024? 

Oprócz rozwiązania, jakim jest jednorazowa spłata kredytu frankowego, żeby pozbyć się kredytu we frankach, możliwe jest również przewalutowanie kredytu. Jednak czy aby na pewno jest to korzystne i czy warto przewalutować kredyt we frankach 2024? Zdaniem ekspertów jest to rozwiązanie niewskazane. Kredyt frankowy w momencie przewalutowania zostaje przeliczony na złotówki według kursu franka, który jest zgodny dla dnia, w którym ma nastąpić przewalutowanie. Ze względu na wysoki kurs franka takie działanie jest bardzo niekorzystne. Przewalutowanie kredytu niekiedy wiąże się również z koniecznością zapłacenia bankowi prowizji za przewalutowanie, którego wysokość waha się między 0,5% a 1,5% salda zadłużenia. Nie można również zapomnieć o opłacie za sporządzenie aneksu do umowy, który jest niezbędny, aby przewalutowanie weszło w życie

Spłata kredytu we frankach

Spłata kredytu we frankach nie przekreśla możliwości wtoczenia pozwu frankowego. Nawet Ci kredytobiorcy, którzy spłacili kredyt, mogą dochodzić od banku swoich roszczeń. Kwota, jaką bank powinien zwrócić kredytobiorcy po spłacie kredytu, jest zależna m.in. od wysokości kredytu i jego parametrów oraz tego ile spłaciliśmy przez okres kredytowania. Często są to jednak duże sumy, a więc gra jest warta świeczki nawet po spłacie kredytu. Należy wspomnieć, że obecnie frankowicze masowo wygrywają spory sądowe z bankami, a umowy kredytu są w większości przypadków uznawana za nieważne.

Spłata kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy – kalkulator:

Aby dowiedzieć się, ile wynosi obecnie dany kredyt we frankach ile do spłaty jeszcze dokładnie pozostało, warto skorzystać ze swojej bankowości elektronicznej bądź też udać się do najbliższego oddziału swojego banku. Można również skorzystać z licznych narzędzi, które bez problemu można znaleźć sieci internetowej. Przykładem takiego narzędzia jest kalkulator wcześniejszej spłaty kredytu we frankach. Tych frankowiczów, których interesuje poznanie dokładnych kwot roszczeń, których można odchodzić od banku na drodze sądowej, zapraszamy serdecznie do naszego kalkulatora frankowego, który został skonstruowany przez naszych specjalistów od kredytów we frankach. Za pomocą naszego kalkulatora można w darmowy i szybki sposób przeanalizować swoją umowę, a także wyliczyć wstępną wysokość roszczenia. 


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez frankowiczów?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez frankowiczów?
Orzecznictwo niewątpliwie stoi po stronie frankowiczów, jednak nie zawsze frankowicz wygrywa sprawę w sądzie. Specyfika spraw frankowych oraz specyficzny przeciwnik...

Czy Frankowicze mogą liczyć na wsparcie rządu?

Czy Frankowicze mogą liczyć na wsparcie rządu?
Frankowicze nie mają co liczyć na ustawę frankową. Na nią jest już za późno. Frankowicze powinni sami podjąć kroki, aby...

Czy unieważnienie kredytu frankowego wpływa na zdolność kredytową?

Czy unieważnienie kredytu frankowego wpływa na zdolność kredytową?
Pozwy w przedmiocie unieważnienia umowy kredytu frankowego nieustannie zyskują na popularności. Nie może to dziwić gdyż w efekcie uzyskania wyroku...