Jak spłacić kredyt we frankach?

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM

Spis treści:

Czy warto spłacić kredyt we frankach?

Z pewnością niejeden frankowicz zastanawiał się chociaż raz, czy warto spłacić kredyt we frankach, jeśli ma się na to odpowiednie fundusze. Do tego jak wygląda przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto sięgnąć po opinię specjalistów. Jak ona brzmi? Zdaniem ekspertów specjalizujących się w ekonomii jednorazowa spłata kredytu frankowego jest nieopłacalna i wiąże się z ogromną stratą na samych różnicach kursowych. Jako przyczynę ekonomiści wskazują obecnie najwyższy od lat kurs franka szwajcarskiego. Wskazują również, iż wcześniejsza spłata kredytu we frankach PKO BP czy też w innych bankach może być opłacalna w sytuacji, kiedy frank szwajcarski znacząco spadnie. 

Jak przebiega jednorazowa spłata kredytu frankowego?

Jednorazowa spłata kredytu frankowego powinna rozpocząć się od sprawdzenia, jaka dokładnie kwota pozostała do spłaty. Taką informację można uzyskać w najbliższym oddziale banku bądź w bankowości internetowej. Następnie powinno się dowiedzieć, jaka jest wysokość kursu sprzedaży PLN-CHF w danym banku, co oznacza, że jeżeli interesuje nas wcześniejsza spłata kredytu we frankach PKO BP, należy sprawdzić kurs sprzedaży obowiązujący właśnie w banku PKO BP. Ten krok mogą pominąć jednak frankowicze, którzy wskutek podpisanych wcześniej aneksów, spłacają swój kredyt bezpośrednio we frankach szwajcarskich. Gdy wszystkie powyższe czynności zostały wykonane, należy złożyć do odpowiedniego banku wniosek o wcześniejszą spłatę kredytu.

Jak wygląda spłata kredytu we frankach PKO BP

Spłata kredytu we frankach PKO BP nie różni się w żaden sposób od tego, w jaki sposób przebiega jednorazowa spłata kredytu frankowego w innych bankach. Należy jednak pamiętać, że zarówno w przypadku PKO BP, jak i w przypadku każdego innego banku, warto przed spłatą zastrzec swój zwrot świadczenia, jeśli w przyszłości planuje się pozwanie banku. Jednakże ci frankowicze, którzy dokonali już spłaty swojego kredytu bez zastrzeżenia zwrotu i którzy jednocześnie chcą dochodzić swoich roszczeń przed sądem, nie muszą się martwić. W ich sytuacji możliwe jest dowiedzenie w sądzie, iż spłata kredytu następowała wskutek działania pod przymusem. Wtedy wystarczy jedynie udowodnić przed sądem, iż frankowicz spłacał kredyt jedynie w celu uniknięcia wypowiedzenia umowy, wszczęcia postępowania egzekucyjnego bądź w obawie przed wpisaniem do rejestru BIK. 

Czy jest możliwa spłata kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? 

Spłata kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy jest możliwa. Należy w tym celu skierować swoją sprawę do sądu w celu dochodzenia odfrankowienia swojej umowy kredytowej. Po wygranej sąd może zadecydować, że raty kredytu zostaną na nowo obliczone zgodnie z kursem obowiązującym w dniu podpisania umowy bądź zgodnie ze średnim kursem NBP

Czy warto przewalutować kredyt we frankach 2022? 

Oprócz rozwiązania, jakim jest jednorazowa spłata kredytu frankowego, żeby pozbyć się kredytu we frankach, możliwe jest również przewalutowanie kredytu. Jednak czy aby na pewno jest to korzystne i czy warto przewalutować kredyt we frankach 2022? Zdaniem ekspertów jest to rozwiązanie niewskazane. Kredyt frankowy w momencie przewalutowania zostaje przeliczony na złotówki według kursu franka, który jest zgodny dla dnia, w którym ma nastąpić przewalutowanie. Ze względu na wysoki kurs franka takie działanie jest bardzo niekorzystne. Przewalutowanie kredytu wiąże się również z koniecznością zapłacenia bankowi prowizji za przewalutowanie, którego wysokość waha się między 0,5% a 1,5% salda zadłużenia. Nie można również zapomnieć o opłacie za sporządzenie aneksu do umowy, który jest niezbędny, aby przewalutowanie weszło w życie

Spłata kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy – kalkulator:

Aby dowiedzieć się, ile wynosi obecnie dany kredyt we frankach ile do spłaty jeszcze dokładnie pozostało, warto skorzystać ze swojej bankowości elektronicznej bądź też udać się do najbliższego oddziału swojego banku. Można również skorzystać z licznych narzędzi, które bez problemu można znaleźć sieci internetowej. Przykładem takiego narzędzia jest kalkulator wcześniejszej spłaty kredytu we frankach. Tych frankowiczów, których interesuje poznanie dokładnych kwot roszczeń, których można odchodzić od banku na drodze sądowej, zapraszamy serdecznie do naszego kalkulatora frankowego, który został skonstruowany przez naszych specjalistów od kredytów we frankach. Za pomocą naszego kalkulatora można w darmowy i szybki sposób przeanalizować swoją umowę, a także wyliczyć wstępną wysokość roszczenia. 

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 12 listopada 2022
Ostatnia aktualizacja: 25 lutego 2023

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF