SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czy warto iść na ugodę z bankiem?

Data ostatniej aktualizacji:

Czy warto iść na ugodę z bankiem

W roku 2024 sytuacja kredytobiorców frankowych jest, zgodnie z oczekiwaniami, niemniej korzystna niż miało to miejsce w ostatnich latach. Frankowicze wygrywają obecnie około 95-96% spraw w I instancji oraz około 98% spraw w II instancji. Przeważająca większość wygranych spraw to wyroki uwzględniające roszczenie o unieważnienie kredytu frankowego. W postępowania sądowych dotyczących kredytów frankowych warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnego podmiotu posiadającego doświadczenie z zakresu spraw bankowych, a takim z pewnością jest kancelaria frankowa Frejowski CHF.

Wygranie sprawy o unieważnienie umowy kredytu jest z pewnością najkorzystniejszym i najdalej idącym roszczeniem, jakie kredytobiorca może wytoczyć bankowi. Niekiedy można jednak spotkać się z sytuacją, w której bank proponuje, zamiast sporu sądowego lub w jego toku, podpisanie ugody frankowej.  Ugoda z bankiem polega najczęściej na przewalutowaniu kredytu z CHF na PLN. Czy warto zawrzeć ugodę z bankiem w sprawie kredytu? Porozumienie z bankiem na pewno nie jest w skutkach aż tak korzystne jak wygranie sprawy frankowej. Jakie więc są wady i zalety ugody z bankiem? Jak negocjować ugodę z bankiem?

Jakie są korzyści z zawarcia ugody z bankiem?

Główną zaletą ugody o kredyt frankowy jest czas, który musi upłynąć do ostatecznego zamknięcia sprawy. W przypadku gdy mediacja z bankiem zakończy się podpisaniem ugody, cały proces trwa z reguły od kilku tygodni do 2-3 miesięcy. Postępowanie sądowe najczęściej ciągnie się przez znacznie dłuższy czas – w niektórych przypadkach nawet kilka lat.

Biorąc pod uwagę warunki ugody – przewalutowanie kredytu, należy zastanowić się jednak, czy negocjacje bankowe, nawet z uwzględnieniem oszczędności czasu, są opłacalne? Wydaje się, że co najmniej od kilku już lat korzyści ugody z bankiem są tak znacznie mniejsze niż wygrania sprawy frankowej, że zawieranie ugód jest zwyczajnie nieopłacalne.

Jakie ryzyko wiąże się z ugodą z bankiem?

Spory finansowe w zakresie kredytów frankowych, zakończone ugodą, to również pewne ryzyko dla kredytobiorcy. Po pierwsze, jak zostało już wskazane, finansowo dużo bardziej opłacalne jest prowadzenie sporu frankowego przed sądem. Każdy kredytobiorca może przy tym samodzielnie przeliczyć wartość roszczenia możliwego do dochodzenia przed sądem, poprzez skorzystanie z darmowego i prostego w obsłudze urządzenia, jakim jest kalkulator frankowy.

Kolejnym argumentem, wskazującym na to, że ugody frankowiczów nie są korzystne dla kredytobiorców jest fakt, że w wypadku wygrania sprawy frankowej, w zdecydowanej większości wypadków, dochodzi do sytuacji, w której sąd unieważnia umowę kredytu. W takim wypadku kredytobiorcy nie łączy już stosunek zobowiązaniowy z bankiem. Jeżeli natomiast kredytobiorca zdecydowałby się na podpisanie ugody frankowej, w dalszym ciągu byłby związany umową.

Jakie są najczęstsze warunki ugody z bankiem?

Jakie są warunki ugody z bankiem? Najczęściej ugoda z bankiem polega na przewalutowaniu kredytu. Przewalutowanie kredytu to nic innego jak zmiana waluty umowy kredytu, przy kredytach frankowych z CHF na PLN. Tłumacząc prościej, ugoda z bankiem prowadzi do tego, że kapitał kredytu pozostały do spłaty, wyrażony pierwotnie we frankach szwajcarskich, przeliczany jest na złote polskie. Przeliczenie kapitału odbywa się przy tym po kursie z dnia zawarcia ugody, tym samym należy zastanowić się, czy kurs franka w danym dniu jest korzystny (stosunkowo niski) do przeprowadzenia takiej operacji.

Czy ugoda z bankiem może wpłynąć na historię kredytową?

Wiele osób zastanawia się, czy ugoda z bankiem może wpłynąć na historię kredytową. Nie należy się tego obawiać, podpisanie ugody z bankiem nie skutkuje negatywnymi wpisami w historii kredytowej kredytobiorcy, nie powinno również wpływać w żaden sposób na wyliczenie przyszłej historii kredytowej. Warto również nadmienić, że wygranie sprawy frankowej też nie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami co do historii kredytowej.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE
Pierwsza sprawa WIBOR w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej ożywiła opinię publiczną w lipcu 2024 roku. Orzeczenie TSUE w sprawie WIBOR...

Mediacja z bankiem

Mediacja z bankiem
Spory finansowe dotyczące kwestii kredytowych to temat, który nieustannie wzbudza ogromne zainteresowanie. Wiele osób obawiając się czasu trwania i kosztów...

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy
Od kilku już lat najwięcej postępowań sądowych przeciwko bankom dotyczy spraw kredytów frankowych. Sprawy tego rodzaju prowadzi między innymi doświadczona...