Kredyty frankowe to temat głośny od kilku lat. Z uwagi na fakt, że kredyty frankowe zawierają klauzule abuzywne, ochrona konsumentów – kredytobiorców frankowych stoi obecnie na wysokim poziomie. Zdecydowana większość spraw kończy się wygraną kredytobiorców. Niestety jest jeden wyjątek od tej prawidłowości. Frankowicze Getin Bank mają nie lada problem.
Sytuacja frankowiczów, którzy umowę kredytu frankowego zawarli z Getin Noble Bank nie jest godna pozazdroszczenia. Postępowanie upadłościowe, które zostało wszczęte względem tego banku powoduje znaczne ryzyko, że kredytobiorcy nie zaspokoją przysługujących im roszczeń. Syndyk masy upadłościowej występuje do sądów prowadzących postępowania przeciwko Getin Noble Bank o ich zawieszenie na czas trwania postępowania upadłościowego, co niestety może potrwać nawet kilka lat. Szacuje się, że obecnie spór przed sądami z Getin Noble Bank prowadzi ok. 10 000 kredytobiorców.
Nie może więc dziwić, że wiele osób zastanawia się czy w najbliższym czasie wydana zostanie jakaś decyzja sądu dla frankowiczów z Getin Banku? Jak sąd pomoże frankowiczom z Getin Banku?
Jakie jest najnowsze orzeczenie sądu dla frankowiczów z Getin Banku?
Istotne sądowe orzeczenie w sprawie kredytów frankowych Getin Bank powinien wydać Sąd Najwyższy. W lutym 2024 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie zgłosił do SN pytanie prejudycjalne w sprawie tego, w jaki sposób powinny się zachowywać sąd w odniesieniu do toczących się spraw pomiędzy kredytobiorcami a Getin Bank.
Problemem, który występuje w praktyce jest fakt, że zgodnie z art. 135 ust. 4 ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym w czasie trwania przymusowej restrukturyzacji w stosunku do podmiotu w restrukturyzacji niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego i postępowania zabezpieczającego. Dodatkowo w praktyce sądy rozpoznając sprawy kredytobiorców Getin Bank nieraz kontynuowały postępowania w zakresie stwierdzenia nieważności umowy, zawieszając jednocześnie sprawy o zapłatę.
Jakie kroki powinni podjąć frankowicze z Getin Banku po ogłoszeniu sądu? W wypadku korzystnego rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego sprawy w toku dotyczące Getin Bank powinny być dalej rozpoznawane, a te zawieszone powinny zostać odwieszone.
W oczekiwaniu na wyrok TSUE
Frankowicze dużej nadziei upatrują również w postępowaniu toczącym się przed TSUE. TSUE już jesienią 2024 r. powinien wydać wyrok w sprawie C-118/23. Orzeczenie to powinno ostatecznie rozstrzygnąć wątpliwości zawarte w czterech pytaniach prejudycjalnych złożonych przez WSA w Warszawie. Pytania te sprowadzają się tak naprawdę do rozstrzygnięcia, czy proces wszczęcia restrukturyzacji przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny nastąpił zgodnie z prawem.
Kiedy będzie znana decyzja sądu europejskiego? Postępowanie sądowe przez TSUE potrafi ciągnąć się bardzo długo, ale orzeczenie najczęściej wydawane jest kilka miesięcy po przedstawieniu opinii przez rzecznika TSUE. W niniejszej sprawie w dniu 13 czerwca 2024 r. rzecznik TSUE wydał korzystną opinię dla kredytobiorców, w której wskazał na istnienie możliwego konfliktu interesów po stronie BFG. Oczywiście opinia TSUE nie przesądza o treści wyroku, ale daje sporą nadzieję, że również orzeczenie TSUE będzie korzystne dla kredytobiorców.
Jak frankowicze z Getin Banku mogą skorzystać z orzeczenia sądu? W wypadku gdyby TSUE stanął po stronie kredytobiorców będzie to ważne ogłoszenie dla frankowiczów z Getin Banku. Taki wyroku może bowiem potencjalnie otworzyć im drogę do dochodzenia roszczeń od Skarbu Państwa.
Wsparcie kancelarii przy sprawach o unieważnienie kredytu
Kredytobiorcy posiadający kredyt we frankach szwajcarskich w Getin Bank z pewnością nie są pozostawieni sami sobie. Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Swoje usługi kierujemy również do tych z Państwa, którzy borykają się z problemami związanymi z upadłością Getin Bank.
Wygranie sprawy o unieważnienie umowy kredytowej przynosi mnóstwo korzyści ekonomicznych. W efekcie unieważnienia umowy bank zobowiązany będzie, w wyniku unieważnienia umowy przez sąd, do zwrotu kredytobiorcy tego co otrzymał od niego (a więc przede wszystkim rat kapitałowo-odsetkowych, ale też prowizji i wszelkich inny opłat manipulacyjnych), natomiast kredytobiorca będzie musiał zwrócić jedynie czysty kapitał.
Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162