SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jakie są pierwsze kroki przy problemach z kredytem frankowym?

Data ostatniej aktualizacji:

Jakie są pierwsze kroki przy problemach z kredytem frankowym?

Kredyty frankowe dają w kość kredytobiorcom, bowiem muszą oni płacić wysokie raty kredytu, podczas gdy ich zadłużenie niemal się nie zmniejsza. Jeżeli masz problem ze spłatą kredytu frankowego mamy dla Ciebie kilka rozwiązań. Pierwszym krokiem przy problemach frankowych jest jednak dokonanie analizy umowy kredytu i ustalenie kwoty, jaką dotychczas spłacił frankowicz.

Jakie są pierwsze kroki w przypadku trudności ze spłatą kredytu we frankach?

Pierwszym krokiem w przypadku posiadania kredytu frankowego i chęci pozbycia się go, jest odnalezienie umowy kredytu i przekazanie jej do analizy. W większości umowy kredytów frankowych posiadają postanowienia niedozwolone, które dają możliwość unieważnienia całej umowy. Po pozytywnej weryfikacji umowy konieczne jest uzyskanie z banku niezbędnej dokumentacji, dzięki której można będzie ustalić dokładnie, jaką kwotę bank powinien zwrócić kredytobiorcy.

Wniosek o dokumentację z banku i wszelkie formalności dobrze jest powierzyć kancelarii prawnej, która specjalizuje się w sprawach frankowych i wie, jakie dokumenty będą niezbędne. W kolejnym kroku dobrze jest wystosować wezwanie banku do zapłaty, a następnie skierować pozew do sądu.

Czy można renegocjować warunki kredytu frankowego z bankiem?

Oczywiście, można renegocjować warunki umowy kredytu frankowego z bankiem. Jednak należy być bardzo ostrożnym i nie podpisywać niczego pochopnie, bez dokładnej analizy. Banki obecnie oferują frankowiczom ugody, na mocy których nastąpiłoby przewalutowanie kredytu z CHF na PLN. W propozycji banku zazwyczaj wskazane jest obecne saldo kredytu oraz saldo kredytu po podpisaniu ugody z bankiem. Często bank zmniejsza to saldo nawet o kilkadziesiąt procent. Jednak warunki proponowane przez bank w ugodach są mniej korzystne niż wygrana w sądzie.

W pierwszej kolejności zatem należy ustalić, jak wyglądałyby nasze korzyści gdyby sąd unieważnił umowę kredytu frankowego, a następnie porównać dane z propozycją banku. Często bowiem okazuje się, że kredytobiorca spłacił już kapitał kredytu, jaki pożyczył od banku i nie musi dalej płacić rat. W uproszczeniu można powiedzieć, że unieważnienie kredytu we frankach to pożegnanie się z kredytem. Strony rozliczają się wzajemnie, z tego co sobie wypłacili (bank zwraca raty kredytowe i koszty okołokredytowe, kredytobiorca otrzymany kapitał kredytu).

Naprawdę warto skorzystać z pomocy prawnej, nawet jeżeli nie chcemy skierować sprawy do sądu, a wolimy porozumieć się z bankiem. Dlaczego? To co podpiszemy jest niezwykle ważne. Przykładowo w przyszłości może okazać się, że bank będzie miał do kredytobiorcy jakieś dodatkowe roszczenia. Warto podjąć negocjacje z bankiem, unieważnienie kredytu we frankach możliwe jest jednak na drodze sądowej. Banki pokazały, że nie można im ufać, dlatego też warto zadbać o swoje interesy z pomocą doświadczonej kancelarii.  

Gdzie szukać pomocy prawnej w sprawie kredytu we frankach?

Szukając pomocy prawnej, warto skierować się do kancelarii prawnej, która posiada doświadczenie w sprawach frankowych. Na rynku jest wiele „pseudokancelarii”, które działają często jako spółki akcyjne czy sp. z o.o., a które to nie muszą mieć chociażby ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Co więcej, w takich kancelariach często sprawą zajmują się osoby bez wykształcenia prawniczego.

Nasza kancelaria frankowa pomaga kredytobiorcom już od kilkunastu lat. Mamy za sobą szereg wygranych spraw z bankami. Nasi radcy prawni i adwokaci podchodzą indywidualnie do każdej sprawy, dokładnie ją analizują, a także tłumacząc klientowi możliwe działania i konsekwencje się z nimi wiążące. Nasza kancelaria oferuje kompleksową pomoc frankowiczom – porada dla zadłużonych we frankach, unieważnienie umowy kredytu frankowego​, konsultacje kredytu we frankach, prowadzenie sprawy sądowej, aż to wyegzekwowania pieniędzy na rzecz kredytobiorcy. Oferujemy bezpłatną, niezobowiązującą analizę umowy kredytu.

Jak zmniejszyć raty kredytu we frankach?

Sposobem na pozbycie się problemu z płatnościami rat kredytu jest złożenie do sądu wniosku o wstrzymanie płatności rat kredytu (tj. wniosku o zabezpieczenie). W przypadku pozytywnego rozpoznania przez sąd takiego wniosku, kredytobiorca na czas postępowania sądowego nie musi w ogóle płacić rat kredytowych. Istnieje tysiące postanowień sądów, na mocy których frankowicze mają wstrzymaną płatność rat. 

Warto zwrócić się już dziś o pomoc prawną, kredyt frankowy to bowiem problem, który da się rozwiązać. A pierwszy krok przy kredycie frankowym nie jest trudny, wystarczy przesłać do nas umowę kredytu do bezpłatnej analizy.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt frankowy a wpływ na życie codzienne Polaków

Kredyt frankowy a wpływ na życie codzienne Polaków
Kredyty frankowe wpłynęły i nadal wpływają na życie wielu tysięcy Polaków. Spirala zadłużenia, w jaką zostali wciągnięci frankowicze, odciska piętno...

Kredyt frankowy a naruszenie praw konsumentów: co to oznacza?

Kredyt frankowy a naruszenie praw konsumentów: co to oznacza?
Jeżeli przedsiębiorca postępuje w sposób bezprawny lub niezgodny z dobrymi obyczajami, co ma wpływ na sytuację konsumenta, to możemy mówić...

Reklamacja do banku kredyt frankowy

Reklamacja do banku kredyt frankowy
Kredyty frankowe masowo unieważniane są przez sądy. Warto jednak wiedzieć, jakie działania podjąć, aby doprowadzić do sytuacji, jaką jest unieważnienie...