Orzeczenia sądów frankowych zapadają już od wielu lat. Przez lata linia orzecznicza w sprawach frankowych kształtowała się i zmieniała. Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że co do głównych kwestii, czyli tego, że umowy frankowe zawierają postanowienia niedozwolone, co powinno skutkować unieważnieniem umowy, jest ona ukształtowana. 2025 rok już przyniósł i z pewnością jeszcze przyniesie odpowiedzi na różne pytania w sprawach frankowych. Zobacz już teraz jakie są najważniejsze wyroki sądowe frankowicze 2025.
Jakie są najnowsze wyroki dla frankowiczów?
Rok 2025 niedawno się rozpoczął jednak już po kilku miesiącach zapadły wyroki frankowe 2025, które warte są uwagi. Poniżej przełomowe wyroki frankowe 2025:
- Uchwała Sądu Najwyższego o sygnaturze III CZP 126/22, podjęta 28 lutego 2025 roku – Sąd Najwyższy stwierdził, że umowa o kredyt bankowy, zgodnie z art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe, jest umową wzajemną w rozumieniu art. 487 § 2 Kodeksu cywilnego. Może mieć to wpływ na sposób rozliczeń między kredytobiorcą a bankiem w przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytowej i zachęcać banki do podnoszenia zarzutu zatrzymania. Uwzględnienie zarzutu zatrzymania oznacza, że bank może wstrzymać się ze zwrotem świadczeń na rzecz kredytobiorcy do czasu, aż kredytobiorca zwróci otrzymany kapitał.
- Uchwała Sądu Najwyższego o sygnaturze III CZP 37/24, podjęta 5 marca 2025 roku, w której uznano, że w razie dochodzenia od banku zwrotu świadczenia spełnionego na podstawie umowy kredytu, która okazała się niewiążąca, bankowi nie przysługuje prawo zatrzymania na podstawie art. 496 w zw. z art. 497 k.c.
Jak widać w sprawy frankowe dalej mają wątki, które wymagają wyjaśnienia i które nadal wywołują rozbieżności orzecznicze. Warto wspomnieć, że przed nami – w 2025 roku – jeszcze wiele wyroków, m.in. przewidywane są także wyroki TSUE w sprawach C-699/24, C-746/24 czy C-747/24.
Co należy podkreślić, z pozwem przeciwko bankowi nie należy czekać. Kwestia tego, że umowy frankowe zawierają postanowienie niedozwolone, jest jasna. Oczywiście nie można wszystkich umów traktować z automatu – zawsze pierwszym krokiem jest analiza umowy przez doświadczonego prawnika.
Jakie banki przegrywają najczęściej?
Znacząca większość banków przegrywa sprawy frankowe. Liczbowo najwięcej przegranych odnotowuje mBank S.A., PKO BP S.A., Bank Millennium S.A., Bank BPH S.A. czy Santander Bank Polska S.A. Jednak ma to związek z tym, że te banki udzielały najwięcej kredytów frankowych. Inne banki także przygrywają w sądach. Zgodnie z ogólną statystyką korzystne wyroki dla frankowiczów zapadają w około 98% spraw. Jest to zatem bardzo dużo. Biorąc pod uwagę skuteczność spraw frankowych w sądach warto rozważyć pozwanie banku.
Jakie znaczenie mają nowe wyroki frankowe?
Nowe wyroki frankowe wzmacniają aktualną linię orzeczniczą, która opowiada się za uznaniem umów kredytów frankowych za nieważne. Nowe wyroki dają zatem kolejne solidne argumenty frankowiczom do walki z bankami. Ponadto istnieją nadal kwestie, które wywołują dalsze pytania czy rozbieżności np. w kontekście ponoszenia przez bank zarzutu zatrzymania, potrącenia czy spraw z powództwa banków.
Aktualne orzecznictwo frankowe jest niezwykle pozytywne dla frankowiczów. Sądy, frankowicze, banki – to trzy kluczowe podmioty wciąż toczącej się batalii o sprawiedliwość w sprawach kredytów walutowych. O każdym z nich można wiele powiedzieć, gdyż sprawy frakowe to sprawy złożone i wymagające wiedzy i doświadczenia.
Kancelaria frankowa Frejowski na bieżąco śledzi trendy w wyrokach frankowych oraz wszelkie zmiany i nowości. Od kilkunastu lat zajmujemy się prawem bankowym. Zachęcamy do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu dowiesz się ile możesz zyskać w sprawie frankowej. Unieważnienie kredytu frankowego jest możliwe!