SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Co dalej z kredytami we frankach szwajcarskich w 2024 r.?

Data ostatniej aktualizacji:

Co z kredytami frankowymi?

Kredyty frankowe w dalszym ciągu przysparzają kredytobiorcom problemów. Kurs franka szwajcarskiego umacnia się i nic nie zapowiada, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Wzrost kursu franka szwajcarskiego oraz stóp procentowych wpływa zaś na wysokość rat kredytowych. Co z kredytami frankowymi w 2024? Co dalej po unieważnieniu umowy frankowej? Dlaczego nie brać kredytu we frankach? Co zrobić z kredytem we frankach szwajcarskich?

Sprawdź również: frankowicze najnowsze wiadomości

Co będzie dalej z kredytami Frankowymi?

W 2024 roku raty kredytów frankowych nie powinny rosnąć w tak znacznym tempie, jak w roku ubiegłym. Ma to związek przede wszystkim z korzystnym zjawiskiem spadającej inflacji. Sytuacja Frankowiczów w zakresie spraw sądowych w 2024 r. również nie powinna ulec istotnej zmianie. W sądach w dalszym ciągu rozpoznawana jest znaczna ilość spraw o unieważnienie umów frankowych bądź odfrankowienie kredytu. Przeważająca liczba spraw kończy się wyrokami korzystnymi dla kredytobiorców frankowych. Nic nie wskazuje na to, aby trend ten się zmienił w bieżącym roku.

Kredytobiorcom, którzy obawiają się pozwać banku, a tym samym skierować sprawę do sądu  należy wskazać, że obecnie linia orzecznicza jest korzystna dla frankowiczów. Zdecydowana większość spraw sądowych kończy się częściowym lub całkowitym uwzględnieniem powództwa. W konsekwencji perspektywa zaprzestania płatności rat kredytu frankowego i pozbycia się go to perspektywa jak najbardziej realna. Ryzyko przegrania sprawy frankowej jest niewielkie.

Co dalej po unieważnieniu umowy frankowej?

Unieważnienie umowy kredytu oznacza, że każda ze stron zwraca uzyskane od drugiej strony świadczenie. Po unieważnieniu umowy kredytu Frankowicz zobowiązany jest zwrócić kwotę otrzymanego przez bank kapitału w momencie zawarcia umowy. Unieważnienie umowy kredytu frankowego skutkuje również nieważnością ustanowionych zabezpieczeń spłaty kredytu, w szczególności hipoteki oraz wszelkich innych dodatkowych umów, np. ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Bank z kolei zobowiązany jest oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone przez niego środki – raty wraz z odsetkami, ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, prowizje.

Sposób rozliczenia po unieważnieniu umowy frankowej zależy od przyjętej przez sąd w danej sprawie metody (teorii) wzajemnych rozliczeń stron.

Dlaczego nie brać kredytu we frankach?

Aktualnie kredyty frankowe dostępne są wyłącznie dla osób, które otrzymują stałych dochód we frankach szwajcarskich. Powyższe ograniczenie zostało wprowadzone rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Prócz tego banki są zobowiązane informować kredytobiorców o ryzyku związanym ze spreadem walutowym oraz przedstawiania historycznych zestawień kursów. Powyższe działania mają na celu zapobiegać problemom, z jakimi aktualnie borykają się Frankowicze, którzy zawarli umowę kredytu we frankach szwajcarskich w latach 2008 – 2010.

Co zrobić z kredytem we frankach szwajcarskich?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest złożenie pozwu o unieważnienie umowy kredytowej. Wyrok unieważniający umowę pozwala na całkowite uwolnienie się od kredytu frankowego. Kredytobiorca frankowy otrzymuje od banku zwrot wszystkich wypłaconych świadczeń, w szczególności rat wraz z odsetkami, ale też prowizji, czy innych opłat manipulacyjnych. W zamian, na żądanie banku, zobowiązany jest oddać jedynie kwotę faktycznie wypłaconego kapitału. W celu oszacowania korzyści finansowych wynikających z pozwania banku kredytobiorca może skorzystać z dostępnych w Internecie, darmowych kalkulatorów.

Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo
Wielu kredytobiorców posiadających kredyty frankowe Praga Bemowo szuka pomocy frankowiczom na forum. W celu uzyskania skutecznej i kompleksowej pomocy frankowicz...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?
Na rynku funkcjonuje całkiem sporo podmiotów, w tym niekoniecznie kancelarii, które zajmują się tematem kredytów frankowych. Jak wybrać dobrze? I...

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć
Najwięcej spraw frankowych toczy się przed sądami w Warszawie. Dzisiaj przedstawię najważniejsze informacje o warszawskich sądach. Jakie są rodzaje sądów...