SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jakie są ryzyka związane z restrukturyzacją kredytu frankowego?

Data ostatniej aktualizacji:

Zagrożenia restrukturyzacji kredytu frankowego

Restrukturyzacja kredytu jest to zmiana warunków umowy. O restrukturyzacji umowy kredytowej mówi się w kontekście ugody frankowej. Z prawnego punktu widzenia restrukturyzacja i ugoda to dwa osobne pojęcia, natomiast frankowicze szukający informacji na temat alternatywy do pozwu frankowego, bardzo często szukają ich właśnie pod hasłem restrukturyzacji. 

Konsekwencje restrukturyzacji kredytu frankowego

Banki coraz częściej proponują frankowiczom ugody frankowe. Proponowane przez banki ugody nie są tak korzystne finansowo jak prawomocny wyrok ustalający nieważność umowy kredytu.

Ugoda frankowa polega na przeliczeniu hipoteki i potraktowania jej tak, jakby od początku była udzielona w złotych polskich. W toku rozmów ugodowych bank prezentuje propozycję ugodową zawierającą warunki przekształcenia kredytu w frankach szwajcarskich na kredyt w złotych polskich.

Mimo, że ugody finansowo są mniej korzystne dla frankowiczów niż wyrok stwierdzający unieważnienie umowy kredytu, to ich zaletą jest szybsze uwolnienie się od ryzyka kursowego.

Negatywne skutki restrukturyzacji kredytu frankowego

Jakie są główne ryzyka związane z restrukturyzacją kredytu frankowego? Ryzyka restrukturyzacji kredytu frankowego są następujące:

  • na unieważnieniu umowy kredytu frankowego, frankowicz zyskuje więcej korzyści finansowych niż zawierając ugodę frankową,
  • ulga podatkowa od ugody frankowej obowiązuje do końca 2024 roku, możliwe, że zostanie przedłużona na kolejne lata, jednak zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów ulga nie dotyczy wszystkich, a jedynie tych kredytobiorców, którzy spełniają warunki wskazane w rozporządzeniu,
  • brak możliwości złożenia pozwu o unieważnienie umowy lub odfrankowienie umowy kredytu.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż restrukturyzacja kredytu jest unieważnienie umowy kredytowej. W celu unieważnienia umowy frankowej należy skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii frankowej. Kancelaria frankowa Frejowski jest rzetelną gwarancją profesjonalnej oraz kompleksowej obsługi jakiej wymagają sprawy frankowe. Wysokość korzyści jakie możesz uzyskać wygrywając proces z bankiem wyliczysz dzięki narzędziu, jakim jest kalkulator frankowicza.

Pułapki restrukturyzacji kredytu frankowego

Czy restrukturyzacja kredytu frankowego może pogorszyć sytuację finansową kredytobiorcy?Ryzyko finansowe przy restrukturyzacji kredytu frankowego istnieje. Restrukturyzacja kredytu frankowego wiąże się z ryzkiem oparcia kredytu o wskaźnik WIBOR, który obecnie również jest na wysokim poziomie. Wysokie oprocentowanie kredytu w złotówkach sprawia, że kontynuacja spłaty w dalszym ciągu znacznie obciąża budżet kredytobiorcy. Przewalutowanie kredytu frankowego na złotówki następuje po kursie franka szwajcarskiego z dnia przewalutowania. Obecnie działanie takie jest niekorzystne dla kredytobiorcy i może wpłynąć na pogorszenie sytuację finansową kredytobiorcy, a to z powodu wysokiego kursu franka szwajcarskiego.

Zagrożenia restrukturyzacji kredytu frankowego

Jak uniknąć ryzyk związanych z restrukturyzacją kredytu frankowego? W celu uniknięcia ryzyk związanych z restrukturyzacją można od razu decydować się na unieważnienie umowy kredytu frankowego. Wciąż najlepszym rozwiązaniem dla frankowiczów jest pozew frankowy o unieważnienie umowy kredytu frankowego.

Jakie są konsekwencje nieudanej restrukturyzacji kredytu frankowego? Konsekwencją nieudanej restrukturyzacji kredytu frankowego jest okoliczność, że frankowicz dalej musi spłacać swój kredyt, bez możliwości jego unieważnienia.

Niektórzy kredytobiorcy są zdania, że bank w sposób niewystarczający zaznajomił ich z konsekwencjami zawarcia ugody frankowej, a także nie dokonał analizy porównawczej ugody z unieważnieniem umowy kredytu frankowego.

Podważenie ugody frankowej jest znacznie trudniejsze niż unieważnienie umowy kredytu we frankach szwajcarskich. Linia orzecznicza sądów w sprawach o nieważność zawartej ugody frankowej póki co nie istnieje. Na ten moment nie jest wiadome, jak sądy podejdą do tych sporów.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo
Wielu kredytobiorców posiadających kredyty frankowe Praga Bemowo szuka pomocy frankowiczom na forum. W celu uzyskania skutecznej i kompleksowej pomocy frankowicz...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?
Na rynku funkcjonuje całkiem sporo podmiotów, w tym niekoniecznie kancelarii, które zajmują się tematem kredytów frankowych. Jak wybrać dobrze? I...

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć
Najwięcej spraw frankowych toczy się przed sądami w Warszawie. Dzisiaj przedstawię najważniejsze informacje o warszawskich sądach. Jakie są rodzaje sądów...