W dniu 8 maja 2024 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie w sprawie C-424/22, w którym odniósł się do kwestii zarzutu zatrzymania. Zgłaszany przez banki zarzut zatrzymania uznany został za niedopuszczalny w świetle dyrektywy 93/13/EWG, jeśli skutkiem byłoby odebranie konsumentowi możliwości uzyskania zasądzonych świadczeń.
Odpowiedź na pytanie prejudycjalne
Pod koniec stycznia 2022 roku Sąd Okręgowy w Krakowie rozpatrujący krajową sprawę frankową pomiędzy kredytobiorcami a pozwanym Santander Bankiem wystosował pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Frankowicze pozywający bank chcieli rozliczyć się z Santanderem z nienależnie spełnionego świadczenia zgodnie z teorią dwóch kondykcji. Santander wniósł zaś o potrącenie oraz ewentualnie, gdyby sąd nie przychylił się do tego wniosku – podniósł zarzut zatrzymania.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiadając na pytanie prejudycjalne oraz wydając postanowienie w sprawie C-424/22 wskazał, że artykuły dyrektywy 93/13/EWG, na które powołał się w pytaniu organ odsyłający, stoją na przeszkodzie wykładni przepisów krajowych, zgodnie z którą powołanie się instytucji finansowej na prawo zatrzymania uzależnia możliwość otrzymania przez konsumenta zasądzonych na jego rzecz kwot od zaoferowania przez tego konsumenta instytucji finansowej zwrotu użyczonego świadczenia lub zabezpieczenia tego zwrotu. Skutkiem wydanego postanowienia jest okoliczność, że banki stracą możliwość blokowania konsumentom dostępu do należności odsetkowych.
Pozew o unieważnienie umowy kredytu frankowego
Kancelaria frankowa specjalizuje się w unieważnianiu umów o kredyty frankowe. Opracowana przez specjalistów kancelarii unikalna strategia procesowa przyniosła wielu frankowiczom składających pozew frankowy zakończenie sporu z bankiem wygraną, a w konsekwencji uwolnienie się od nieuczciwego kredytu. Zespół prawników kancelarii ocenia każdą ze spraw indywidualnie, a następnie przedstawia konkretne możliwości działania i zasady współpracy.
Kwota, którą można odzyskać z kredytu frankowego zależy od wielu czynników, takich jak np. wysokość rat, klauzule abuzywne, data zaciągnięcia kredytu, okres kredytowania. Kalkulator frankowy wskażę przybliżoną kwotę, zaś specjaliści udzielą bezpłatnej konsultacji i obliczą dokładną kwotę, jaką można odzyskać.