SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyty frankowe w BGK – jakie prawa mają frankowicze?

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyty frankowe w BGK – jakie prawa mają frankowicze?

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty we franku szwajcarskim, w dalszym ciągu tłumnie pozywają banki o unieważnienie kredytu frankowego. Ich dobra passa zdaje się nie mieć końca, wszak wygrywają oni ponad 95% spraw w pierwszej instancji i niemal 100% w drugiej instancji. Pozwać można w praktyce każdy bank, który udzielał kredytów CHF. 

Część kredytobiorców kredyt taki zaciągnęła w Banku BGK. Jest to podmiot państwowy, stąd pojawia się pytanie, czy również ten bank może zostać pozwany w sprawie o kredyt CHF? 

W dzisiejszym wpisie omówimy właśnie temat kredyty frankowe BGK i prawa frankowiczów BGK. Poruszymy przede wszystkim takie kwestie jak możliwości frankowiczów w BGK w zakresie dochodzenia roszczeń frankowych, prawa konsumentów w kredytach walutowych, regulacje prawne dla frankowiczów BGK itp.

Jakie są prawa frankowiczów w BGK?

Kredyty walutowe BGK również zawierają klauzule niedozwolone tj. takie, które naruszają interesy konsumentów, w związku z czym nie mogą być zawarte w treści podpisywanych z konsumentami umów. Frankowicze w banku BGK mają więc takie same prawa jak kredytobiorcy innych banków, którzy podpisali umowy CHF.

Sam fakt, że bank BGK jest podmiotem państwowym nic tu nie zmienia. Przeciwko BGK przysługują dokładnie takie same roszczenia jak w stosunku do banków komercyjnych. Orzecznictwo sądów, tak korzystne dla kredytobiorców frankowych, będzie miało również zastosowanie do frankowiczów z BGK. Jeżeli więc posiadacie Państwo umowę frankową podpisaną z bankiem BGK z pewnością macie duże szanse na wygraną sprawę w sądzie.

Czy frankowicze BGK mogą dochodzić roszczeń?

Ochrona praw frankowiczów dla kredytobiorców BGK nie różni się od tej dla innych osób, które podpisały umowę kredytu frankowego. Wsparcie prawne dla frankowiczów z BGK sprowadza się do dwóch bardzo daleko idących roszczeń tj. odfrankowienia umowy oraz jej unieważnienia. Warto przy tym zaznaczyć, że unieważnienie umowy kredytu CHF jest znacznie korzystniejsze dla kredytobiorcy, a obecnie zdecydowana większość sądów właśnie takie rozstrzygnięcie zawiera w treści wyroku.

Na czym polega jednak unieważnienie i odfrankowienie umowy CHF? W pewnym uproszczeniu roszczenia te sprowadzają się do:

unieważnienie umowy kredytu frankowego – wskutek anulowania umowy bank zwraca frankowiczowi wszystkie wpłacone raty wraz ze wszelkimi prowizjami, zaś frankowicz jest zobligowany do zwrócenia do banku nominalnej sumy swojego zobowiązania.; 

odfrankowienie umowy kredytu frankowego – w wyniku odfrankowienia umowy kredytu frankowego wartość zobowiązania kredytobiorcy zostaje przeliczona na złotówki. Po odfrankowieniu kredytu bank zobligowany jest do zwrócenia kredytobiorcy wszelkich nadpłaconych rat.

Unieważnienie umowy frankowej oznacza, że problem z kredytem zniknie raz na zawsze. Dlatego też, jeżeli jeszcze nie pozwali Państwo banku, zapraszamy do kontaktu i oddania swojej sprawy w ręce doświadczonych prawników z zakresu prawa bankowego.

Jakie możliwości restrukturyzacji mają klienci BGK?

Bank BGK oferuje swoim kredytobiorcom rozmaite metody restrukturyzacji długu. Wśród nich najpopularniejsze są:

• przedłużenie okresu kredytowania;

• udzielenie karencji w spłacie kredytu;

• zmiana warunków umowy;

• przeorganizowanie struktury długu.

Warto jednak pamiętać, że te metody sprawdzą się w kredytach innego rodzaju niż kredyty CHF. W wypadku kredytów frankowych zdecydowanie bardziej opłacalnym jest pozwanie banku. Pozwoli to unieważnić umowę oraz przyniesie znaczną korzyść ekonomiczną.

Czy BGK oferuje ugody dla frankowiczów?

Każdy bank posiadający portfel kredytów frankowych jest zainteresowany zawarciem ugody. Nie może to dziwić, ugoda frankowa to czysty zysk dla banku. Jak jednak wygląda to ze strony kredytobiorcy? Wobec jednoznacznie korzystnej linii orzeczniczej polskich sądów, ugody z bankami tracą sens, przynajmniej w zdecydowanej większości przypadków. Pozywając bank kredytobiorcy mogą odzyskać zdecydowanie więcej środków finansowych w wyniku stwierdzenia nieważności umowy, niż miałoby to miejsce na skutek zawarcia ugody z bankiem. Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.

Jak unieważnić umowę frankową?

Każdy mający problem z umową frankową, w tym kredytobiorcy BGK, powinien zastanowić się nad podjęciem stosownych kroków prawnych. Frankowicze nie powinny już dłużej zwlekać, wszak wygrana sprawa frankowa to olbrzymia korzyść ekonomiczna. Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162

 

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ze zm.), w szczególności art. 58, art. 353(1), art. 385(1); Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego – art. 189.

Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jakie są konsekwencje prawne zmiany warunków umowy kredytowej?

Jakie są konsekwencje prawne zmiany warunków umowy kredytowej?
Rozważając zmianę warunków umowy kredytu, należy wziąć pod uwagę ryzyko prawne zmian w kredytach. Wpływ zmian umowy na kredytobiorców i...

Jakie są konsekwencje dla banków w przypadku masowych unieważnień kredytów?

Jakie są konsekwencje dla banków w przypadku masowych unieważnień kredytów?
Masowe unieważnienia kredytów to obecnie codzienność. Niemal każdego dnia w Polsce zapada kilkaset wyroków w sprawach frankowych. Skutki finansowe masowych...

Czy sądy mogą unieważnić tylko część umowy kredytowej?

Czy sądy mogą unieważnić tylko część umowy kredytowej?
W 2024 r., tak samo jak w poprzednich paru latach, sądy orzekały niemal jednomyślnie na rzecz kredytobiorców frankowych. Zdecydowana większość,...