Pozew zbiorowy frankowiczów – sprawdź, czy to dobry pomysł!

pozew zbiorowy frankowiczów

Spis treści:

Pozwy frankowiczów cieszą się ogromną popularnością i nie powinno się tego uważać za mrzonki, ponieważ w I kwartale 2022 roku do sądów wpłynęło ponad 16 tysięcy spraw frankowiczów. Nie budzi więc żadnych wątpliwości fakt, że najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się toksycznych kredytów frankowych są CHF pozwy, które są możliwe do złożenia w trybie grupowym oraz indywidualnym. Dziś pozwy zbiorowe frankowiczów nie wzbudzają już takiego zainteresowania. Ma to swoje źródło w rekordowej ilości wygranych spraw w postępowaniach niezespołowych. Linia orzecznictwa również wskazuje na fakt, iż pozwy zbiorowe frankowiczów niekoniecznie są dla nich opłacalnym rozwiązaniem.

Sprawdź również: kredyt frankowy kalkulator

Pozew zbiorowy frankowiczów mniej atrakcyjny niż indywidualny

Jak zostało już wspomniane, pozwy frankowiczow można podzielić na pozwy grupowe oraz CHF pozwy w trybie indywidualnym. Czy można uznać, że jedno z tych rozwiązań jest korzystniejsze? Przede wszystkim należy zacząć od tego, iż w przypadku pozwów zbiorowych zawiłość formalności oraz określenie szans na wygraną jest bardziej skomplikowane.

Taki pozew powinien obejmować minimalnie 10 osób z roszczeniem tego samego rodzaju oraz musi być oparty na tej samej argumentacji, co jest ogromnie trudne do osiągnięcia z uwagi na fakt, że umowy frankowe mają różne wzorce oraz konstrukcje. Pozwy zbiorowe frankowiczów mogą być również mało skuteczne ze względu na brak rozpatrywania okoliczności towarzyszących zawieraniu umowy, co ma ogromne znaczenie i jest z powodzeniem praktykowane w przypadku pozwów indywidualnych.

Należy również wspomnieć, że CHF pozwy zbiorowe nie dają możliwości dochodzenia zwrotu nadpłaconych rat. Frankowicze, którym zależy na czasie i szybszym rozpatrzeniu ich sprawy, w przypadku pozwu zbiorowego napotkają kolejny minus, ponieważ tego typu sprawy ciągną się latami, a sam proces jest nawet trzykrotnie dłuższy, niż ma to miejsce w przypadku jednego, osobnego pozwu. Można tu jako przykład przypomnieć sprawę pozwu zbiorowego, która trwała aż 10 lat. 

Oddalony przez sąd pozew zbiorowy frankowicze

Nie tak dawno temu Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew zbiorowy frankowiczów, który obejmował aż 3,2 tysięcy umów frankowych. Żądania, które zawarte zostały w powództwie, dotyczyły znajdujących się w umowach klauzul abuzywnych, a te należy traktować jak kredyt udzielony w złotówkach, a tym samym oparty na stawce LIBOR. Widać tu zatem, że zbiorowe pozwy frankowiczow nie są oparte na skutecznej argumentacji, zaś ilość spraw obejmujących pozew zbiorowy uniemożliwia określenie sytuacji każdej z umów frankowych. 

Pozew zbiorowy frankowicze — mniejsze koszty, mniejsze korzyści 

Według obowiązujących w Polsce przepisów opłata sądowa za pozew zbiorowy wynosi połowę kwoty pobieranej w przypadku pozwu indywidualnego, tj. 500 zł. Dodatkowo zmniejsza się koszt obsługi prawnej z powodu podziału kosztów na wszystkich występujących w sprawie frankowiczów. W ocenie naszej kancelarii funkcjonujące na rynku frankowym opłaty za usługę prawną nie są kuriozalnie wysokie, a ryzyko, jakie mogą ponieść kredytobiorcy decydujący się na zbiorowe CHF pozwy, może przynieść więcej strat, niż korzyści.

Zbiorowe pozwy frankowiczów pozwalają zaoszczędzić finansowo, jednak jednocześnie sprawiają, że frankowicze Ci tracą czas, czekając w niepewności co do tego, czy taki pozew w ogóle zostanie rozpatrzony pozytywnie. Składając pozew zbiorowy, należy liczyć się również z tym, iż chcąc uzyskać zwrot nadpłaconych rat, należy mimo wszystko złożyć pozew indywidualny. 

Pytanie o to, czy warto złożyć pozew zbiorowy, nasza kancelaria frankowa uznaje za pytanie retoryczne. Pozytywne orzecznictwo w indywidualnych sprawach frankowych daje ogromny wachlarz możliwości i z tego też powodu oczekiwanie na pozytywne rozpatrzenie pozwu zbiorowego byłoby ogromną stratą czasu.

Pragniemy z tego miejsca zachęcić do kontaktu wszystkich frankowiczów, których interesuje pozew zbiorowy i określenie szans na wygraną z bankiem w ich sprawie! Zespół naszych profesjonalistów pomoże wskazać najkorzystniejsze warianty odnośnie każdego kredytu frankowego!

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF