SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Pozew zbiorowy w sprawie kredytu frankowego – czy to dobre rozwiązanie?

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyt frankowy - czy pozew zbiorowy jest dobrym rozwiązaniem?

Jeśli jesteś frankowiczem i wiesz, jakie przysługują Ci prawa, masz dwie możliwości dochodzenia swoich roszczeń. Możesz pozwać bank występując samodzielnie jako konsument lub złożyć pozew zbiorowy przeciwko bankowi. Obecnie frankowicze doprowadzili do sytuacji, w której wygrywają praktycznie w 95 proc. spraw frankowych, ale nie zawsze tak było. Jeszcze kilka lat temu sprawy frankowe były nie do końca zbadanym gruntem. Do dzisiaj pewne kwestie budzą rozbieżności w orzecznictwie, dlatego też pozywając bank dobrze jest działać przy pomocy doświadczonej kancelarii prawnej.

Frankowicze pozwy zbiorowe – jak to wyglądało?

Frankowicze przez lata borykali się z przykrymi skutkami postanowień umowy frankowej, która co miesiąc powodowała, że raty kredytu stale były wyższe. W tamtym czasie nie mogliśmy rozważać żadnych propozycji ugodowych, a wsparcie rządu również nie przewidywało pomocy dla frankowiczów. Z czasem, okazało się, iż zdeterminowani frankowcy pozew zbiorowy przenieśli do porządku dziennego i coraz więcej osób zdecydowało się na dołączenie do walki z bankiem. 

Pozew zbiorowy kredytobiorców w chf niegdyś był jedyną możliwością, a część z nich w sposób faktyczny przyniosła rozwiązanie korzystne dla frankowiczów. Pozew zbiorowy frankowicze uznali za jedyną drogę do wolności od kredytu w tamtym czasie. Aktualnie są one jedynie alternatywą dla samodzielnej drogi sądowej. Z czasem pozwy zbiorowe frankowiczów ustąpiły miejsca pozwom indywidualnym. 

Pozew zbiorowy – jakie formalności muszą zostać spełnione?

Zarówno składając pozew frankowy, jak i indywidualny należy przede wszystkim wcześniej dokonać szczegółowej analizy umowy kredytu. Jeżeli w naszej umowie kredytu występują postanowienia niedozwolone, to pozew frankowy jest dobrym rozwiązaniem. Wówczas mamy do wyboru złożenie pozwu indywidualnego lub grupowego.

W przypadku gdy mamy kredyt we franku i chcemy złożyć pozew zbiorowy przed sądem musimy spełnić kilka ważnych wymagań. Pozwy zbiorowe w sprawie kredytów we frankach muszą zrzeszać minimalnie grupę 10 osób, których żądania w pozwie są tego samego rodzaju. Powyższe rodzi pewną trudność, bowiem banki proponowały frankowiczom różne warianty umów kredytowych. Co jeszcze utrudnia wygraną sprawę w przypadku, gdy mamy pozew zbiorowy kredytobiorców we frankach? Sąd nie ma w takiej sytuacji możliwości rozpatrywania, czy umowa frankowa nosi znamiona nieważności, co znacznie obniża szansę na pozytywny wyrok.

Pozwy zbiorowe frankowicze – jak wygląda proces?

Frankowicze chcący złożyć pozew zbiorowy franki powinni mieć świadomość tego, jak wygląda proces w sądzie, aby określić, czy pozew zbiorowy frank jest bardziej opłacalny niż pozew indywidualny. 

  • Pierwszym etapem jest posiedzenie niejawne, na którym sąd rozstrzyga, czy sprawa kwalifikuje się na pozew zbiorowy czy indywidualny.
  • Jeśli tak, sąd wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania grupowego w sprawie kredytu we frankach pozew zbiorowy.
  • Ustalany jest skład frankowiczów, których roszczenia obejmują kredyt we frankach.
  • Po ustaleniu składu, który obejmuje pozew zbiorowy frank szwajcarski, bank ma czas na odniesienie się do poszczególnych frankowiczów i określić może indywidualne kwestie, takie jak negocjacje z niektórymi członkami pozew zbiorowy franki szwajcarskie.

Powyższe kwestie, choć ważne, są nieuniknione w procesie o pozew zbiorowy, bowiem sąd ma obowiązek z dochowaniem szczególnej staranności określić, jakie były okoliczności oraz, czy żądania poszczególnych frankowiczów są zasadne.

ile trwa proces frankowy etapy

Ile trwa pozew zbiorowy?

Składając pozew zbiorowy należy mieć na uwadze, iż proces kredytu we frankach ten będzie trwał zdecydowanie dłużej, nawet dwu lub trzykrotne. Przykładem przewlekłości postępowania są pozwy zbiorowe mbank oraz pozew zbiorowy bre bank. Ten proces wydłużył się aż do 10 lat, a pozywający w efekcie wycofali swoje żądania.

Kredyty CHF pozew – koszty

Pozwy zbiorowe frank szwajcarski mają swoje określone koszty odnośnie postępowania sądowego, a jest to połowa opłaty pozwu indywidualnego, czyli 500 zł. Biorąc pod uwagę koszty, jakie wygenerować może pozew zbiorowy kredytobiorców we frankach należy pamiętać o tym, iż znacznie mniejsze koszty ponoszą frankowicze za usługę prawną, bowiem reprezentację sprawy przez prawnika podzielić można na wszystkich kredytobiorców występujących w sprawie.

Pozew zbiorowy franki szwajcarskie w naszej opinii nie jest skutecznym rozwiązaniem i decydowanie się na niego tylko z uwagi na poniesienie mniejszych kosztów jest decyzją, która może wpłynąć na przyszłość kredytobiorcy. Ryzyko, jakie mogą ponieść kredytobiorcy decydujący się na zbiorowe CHF pozwy, może przynieść więcej strat, niż korzyści.

Sprawdź również: kredyt frankowy kalkulator

Porównanie korzyści z pozwu zbiorowego a indywidualnego

Pozwy zbiorowe w sprawie kredytów we frankach cieszyły się ogromną popularnością w czasach, gdy dopiero kształtowało się orzecznictwo frankowe i nie do końca było wiadomo, jak do spraw frankowiczów podejdą sędziowie w powództwach indywidualnych. Przez lata orzecznictwo w sprawach indywidualnych wyklarowało się na tyle, że frankowicze wygrywają w 95 proc. spraw i zapychają sądy nowymi pozwami indywidualnymi. 

Obecnie zdecydowanie lepszym rozwiązanie wydaje się złożenie pozwu indywidualnego aniżeli pozwu frankowego zbiorowego. Przede wszystkim należy zacząć od tego, iż w przypadku pozwów zbiorowych zawiłość formalności oraz określenie szans na wygraną jest bardziej skomplikowane. Plusem pozwy frankowego składanego samemu jest to, że czas rozpoznania sprawy frankowej jest krótszy. Co więcej, nawet jeśli pozew zbiorowy kredyt we frankach zakończy się wygraną sprawą, to frankowicz po zakończeniu procesu jednocześnie musi złożyć do sądu oddzielnie wezwanie do zapłaty od banku o nadpłacone raty kredytu, zatem i tak konieczne jest złożenie pozwu indywidualnego. W naszej ocenie, kredyt we frankach pozew zbiorowy nie jest dobrym rozwiązaniem, bowiem pozew indywidualny jest w stanie dać frankowiczowi więcej korzyści, takich jak unieważnienie umowy, zwrot nadpłaconych rat, czy zatrzymanie płatności rat na czas procesu, a tym samym daje gwarancję indywidualnego podejścia oraz szybszego procesu.

korzyści z unieważnienia kredytu frankowego

Kredyt we frankach szwajcarskich pozew zbiorowy – czy opłaca się składać?

Jest dużo kancelarii, które składają: pozew zbiorowy bank millennium, pozew zbiorowy millennium, pozew zbiorowy mbank, pozew zbiorowy bre bank, pozew zbiorowy kredyt bank, czy nawet pozwy zbiorowe przeciwko getin bankowi. Powyższe pozwy zbiorowe przeciwko wymienionym bankom są najbardziej popularne, bowiem to właśnie z tymi bankami najczęściej walczą frankowicze i od tych banków się zaczęło. Jednakże mała część z tych pozwów zakończyła się sukcesem kredytobiorców, to wszystko za sprawą ograniczonych możliwości dotyczących indywidualnego podejścia do sprawy każdego z kredytobiorców.  

Dziś pozwy zbiorowe frankowiczów nie wzbudzają już takiego zainteresowania. Ma to swoje źródło w rekordowej ilości wygranych spraw w postępowaniach niezespołowych. Linia orzecznicza również wskazuje na fakt, iż pozwy zbiorowe frankowiczów niekoniecznie są dla nich opłacalnym rozwiązaniem.

Pytanie o to, czy warto złożyć pozew zbiorowy, nasza kancelaria frankowa uznaje za pytanie retoryczne. Pozytywne orzecznictwo w indywidualnych sprawach frankowych daje ogromny wachlarz możliwości i z tego też powodu oczekiwanie na pozytywne rozpatrzenie pozwu zbiorowego byłoby ogromną stratą czasu.

Nasza kancelaria posiada opracowany sposób na wygranie samodzielnego procesu z bankiem, ponadto również sądy orzekają w sposób prokonsumencki, dlatego też warto podjąć decyzję o pozwaniu banku z konkretnym roszczeniem, które kancelaria może wykazać przed sądem. Skontaktuj się z nami i weź sprawy w swoje ręce!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Udane sprawy kancelarii frankowej

Udane sprawy kancelarii frankowej
Wygrane sprawy o kredyty we frankach nie są dziś już żadnym zaskoczeniem. Przykłady udanych procesów frankowych można mnożyć, czego najlepszym...

Czym jest ryzyko walutowe?

Czym jest ryzyko walutowe?
Jak wiadomo, kursy walut ulegają ciągłym zmianom. Z tym też związane jest ryzyko walutowe. Ryzyko kursowe wiąże się także z...

Rola eksperta finansowego w sprawie frankowej

Rola eksperta finansowego w sprawie frankowej
W dalszym ciągu orzecznictwo sądów w sprawach frankowych jest jednoznacznie korzystne dla frankowiczów, którzy wygrywają około 95% spraw. Z uwagi...