Frankowicze nie mają co liczyć na ustawę frankową. Na nią jest już za późno. Frankowicze powinni sami podjąć kroki, aby pozbyć się kredytu frankowego. Pomoc frankowiczom ze strony rządu będzie raczej kierowana poprzez pomoc sądom, aby skrócić czas trwania postępowań frankowych przed sądem.
Czy Frankowicze uzyskają pomoc od rządu?
Temat wprowadzenia ustawy rozwiązującej problem kredytów frankowych od lat był poruszany. Finalnie jednak żadne ustawa nie została wprowadzona. Nie zapowiada się, że teraz miałoby to się zmienić. Skoro systemowego rozwiązania problemu frankowego nie będzie, to Frankowicze muszą sami walczyć o swoje.
Tysiące Frankowiczów już wygrało swoje sprawy frankowe w sądach. Szacuje się, że na koniec 2023 roku w toku zajmowało się w sądach ponad 178 tysięcy spraw frankowych. W rzeczywistości spraw tych jest jeszcze więcej, bowiem statystyka ta nie uwzględnia spraw wytoczonych kredytobiorcom przez banki. Do wytoczenia pozwu przeciwko bankowi zachęca Frankowiczów pozytywne orzecznictwo zarówno polskich sądów, jak i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Wielu kredytobiorców zadaje sobie pytanie – czy rząd szykuje pomoc dla Frankowiczów procesujących się z bankami? Rząd dostrzega problem Frankowiczów, bowiem w styczniu 2024 roku powołana została pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości do spraw ochrony praw konsumentów. Ma ona zająć się m.in. rozwiązaniami usprawniającymi efektywność pracy sądów zajmujących się sprawami frankowiczów. Jednak kiedy będzie widać pierwsze oznaki odciążenia sądów ciężko powiedzieć.

Jaką pomoc dla kredytobiorców przewiduje rząd?
Wsparcie rządu dla Frankowiczów należy upatrywać w przyśpieszeniu procesów sądowych. Z ostatnich wypowiedzi pełnomocniczki Ministra Sprawiedliwości do spraw ochrony praw konsumentów wynika, że docelowo planowane jest przygotowanie E-Sądu do spraw kredytów frankowych, czyli sądu, w którym procedura toczyłaby się w sposób elektroniczny, co ułatwiałoby sądom procedowanie. Jest to ciekawa propozycja, jednak jej wprowadzenie z pewnością zajmie dużo czasu. Dlatego też Frankowicze nie powinni zwlekać i jak najszybciej powinni złożyć pozew frankowy do sądu.
Zdaniem pełnomocniczki MS najlepszym sposobem na rozwiązywanie sporów pomiędzy bankami a frankowiczami są ugody. Ugody te jednak nie wypadają aż tak korzystnie, w porównaniu z korzyściami z unieważnienia umowy przez sąd.

Czy warto sądzić się z bankiem?
Unieważnienie umowy kredytu to nie tylko brak konieczności spłacania rat kredytu, ale także zwrot tego co kredytobiorca wpłacił ponad uzyskany kapitał kredytu, a często są to kwoty nawet kilkuset tysięcy złotych. Warto więc zakwestionować ważność swojej umowy kredytu i skierować sprawę do sądu. Tym bardziej, że około 98% spraw frankowych kończy się z korzyścią dla frankowicza. Dlatego też jest to dobry czas na zakwestionowanie swojej umowy kredytu i pozwanie banku. O wszelkich korzyściach, ryzykach i dalszych możliwościach działania poinformuje kancelaria frankowa, która specjalizuje się w pomocy Frankowiczom.
Kancelaria frankowa Frejowski CHF od lat prowadzi sprawy frankowe. Nasze doświadczenie i wiedza doprowadziła wielu kredytobiorców do pozbycia się kredytu frankowego. Stworzyliśmy też kalkulator frankowicza, dzięki któremu kredytobiorca może samodzielnie sprawdzić, ile może zyskać w sporze z bankiem.