SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Pozew przeciwko bankowi kredyt we frankach — czy istnieje wzór?

Data ostatniej aktualizacji:

Pozew przeciwko bankowi kredyt we frankach — czy istnieje wzór?

Pozew frankowy wzór — różnice w sprawach jako argument przeciwko

Sprawy frankowe cieszą się ogromną popularnością ze względu na stale rosnące sukcesy, jakimi mogą pochwalić się frankowicze. Przeglądając internet w poszukiwaniu tematów dotyczących frankowiczów, mogą oni niekiedy natrafić na kuszące frazy „pozew franki wzór” czy też „pozew frankowy wzór”. Jednak czy na pewno ogólnodostępne wzory są dobrym rozwiązaniem?

Sprawy dotyczące kredytów frankowych to jedne z najbardziej zawiłych i skomplikowanych spraw. Mimo ich pozornego podobieństwa nie sposób znaleźć dwie identyczne sprawy. Tak jak ma to miejsce w przypadku umów frankowych proponowanych przez banki, mimo podobieństwa każda umowa była konstruowana w inny sposób. Z tego też powodu korzystając z gotowego wzoru znalezionego w internecie, nie można mieć pewności, iż wszelkie istotne kwestie zostaną w nim poruszone.

Ogólnodostępny pozew franki wzór jest zbyt ogólny i nie daje pola do wyszczególnienia indywidualnych dla sprawy frankowej okoliczności. Problemem dla frankowicza może być również naniesienie na wzorze wartości przedmiotu sprawy, która w pozwie frankowym jest obligatoryjna. Nawet użycie kalkulatora frankowego nie załatwia sprawy, bowiem wartości podawane przez oferowane frankowiczom kalkulatory są jedynie wartościami przybliżonymi. 

​​Pozew franki wzór — ryzyko wzorów internetowych

Ze znalezionym w internecie wzorem pozwu przeciwko bankowi w sprawie kredytu we frankach wiąże się trudność w ustaleniu, kto jest jego autorem, czy na pewno wymienione we wzorze podstawy prawne są właściwe i czy wszystkie przedstawione zarzuty zostały sformułowane w sposób poprawny. Znaleziony w internecie pozew frankowy wzór nie może dać frankowiczowi pewności, że zostały spełnione wszelkie wymogi formalne, które mogą zagwarantować przyjęcie pozwu.

Warto podkreślić, iż rzetelna i specjalizująca się w kredytach frankowych kancelaria nigdy nie udostępnia żadnych wzorów dokumentów sporządzonych przez swoich specjalistów, ponieważ nierzadko są to dokumenty opracowywane do perfekcji przez lata. Próżno wierzyć, iż jakakolwiek kancelaria pokusi się o ujawnienie dokumentów, które stanowią niejako know-how danej kancelarii. 

Pozew przeciwko bankowi kredyt we frankach wzór — samym wzorem pozwu nie wygrasz

Nawet zakładając hipotetyczną sytuację, w której znaleziony w internecie pozew przeciwko bankowi „kredyt we frankach wzór” spełnia wszelkie wymogi, nie można spodziewać się pewnej wygranej. Dlaczego?

Otóż pozew jest jedynie otwarciem drogi do procesu sądowego, podczas którego niezbędna będzie chociaż jedna rozprawa, bowiem przypadki, w których sprawy zostały rozstrzygnięte wyłącznie na podstawie pozwu, są nieliczne. Podczas procesu może pojawić się konieczność złożenia kolejnych pism procesowych, do których nie odnajdzie się wzoru w internecie. Jak widać, samodzielne wyegzekwowanie korzystnego wyroku nie należy do najprostszych spraw, dlatego dobry prawnik, który poprowadzi sprawę frankową, to podstawa. 

Wzór reklamacji do banku kredyt frankowy

Reklamacja kredytu polega na wskazaniu bankowi, że w zawartej umowie frankowej występują klauzule abuzywne, czyli niedozwolone postanowienia umowne. Powinna ona zawierać wszelkie zarzuty dotyczące wadliwego kredytu, a także precyzować, czy frankowicz domaga się unieważnienia swojej umowy, czy też odfrankowania kredytu. Wielu frankowiczów słysząc o reklamacji, podobnie jak w przypadku pozwu, zastanawia się, czy istnieje wzór reklamacji do banku „kredyt frankowy”.

Oczywiście tak, jak to miało miejsce w przypadku pozwu, w Internecie są dostępne wzory, jednakże i w tym przypadku zaleca się oddanie swojej sprawy w ręce specjalistów, bowiem wyspecjalizowana kancelaria frankowa w reklamacjach wspiera się rzetelnym orzecznictwem sądowym, które opowiada się w zależności od sytuacji za unieważnieniem bądź ofrankowaniem kredytu, a które może nie być znane każdemu frankowiczowi. 

Jeśli interesuje Cię rzetelnie napisany i skuteczny pozew frankowy bądź swoją batalię z bankiem pragniesz rozpocząć od reklamacji, nie czekaj i skontaktuj się z nami. Poprowadzimy Twoją sprawę z największą starannością i pomożemy Ci uwolnić się od kredytu!

Jak napisać pismo do banku w sprawie kredytu Frankowego?

Najbardziej powszechnym pismem w sprawie kredytu frankowego jest reklamacja, którą Frankowicz może napisać samodzielnie i złożyć dokładnie w taki sam sposób. Pismo do banku w sprawie kredytu frankowego powinno spełniać wymogi formalne, jakich bank wymaga od Frankowicza, to znaczy zawierać: numer umowy, datę zawarcia oraz dane Kredytobiorcy.

Jednakże, jak napisać pismo do banku w sprawie kredytu frankowego w kwestii merytorycznej? Należy wskazać poszczególne klauzule niedozwolone zawarte w umowie, kwotę kredytu, wpłaconych rat oraz tych, które powinny obowiązywać, gdyby umowa przebiegała w zgodzie z prawem. Frankowicz w piśmie może napisać również o zwrot pieniędzy, które nadpłacił z uwagi na niezgodny z prawem produkt finansowy. Jednakże najlepiej jest powierzyć napisanie pisma do banku w sprawie kredytu frankowego kancelarii frankowej, która potrafi swoje żądania oprzeć o konkretną wykładnię prawa.

Co oznacza unieważnienie umowy Frankowej?

Unieważnienie umowy frankowej oznacza, że umowa zawarta z bankiem w świetle prawa już nie istnieje, co oznacza, że Frankowicz i bank nie są w żaden sposób powiązani. Unieważnienie umowy frankowej oznacza także, że nie była ona nigdy ważna, właściwie od dnia, w którym została ona zawarta. Unieważnienie umowy frankowej oznaczać będzie także konieczność rozliczenia się po unieważnieniu Frankowicza z bankiem.

Spłacony kredyt Frankowy a pozew

Spłacony kredyt frankowy  a pozew idą ze sobą w parze. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby Frankowicz nie mógł dochodzić swoich roszczeń po spłaceniu swojego kredytu frankowego. Czy spłacony kredyt frankowy a pozew różni się w procesie od spłacanego? Różnica w takiej konfiguracji jest nieznaczna, ponieważ gdy kredyt frankowy jest spłacony nie składa się pozwu o unieważnienie umowy, tylko o zwrot nadpłaconych rat.

Jak obliczyć WPS franki?

Celem obliczenia WPS franki należy wiedzieć, czym tak naprawdę jest wspomniany WPS. Jest to wartość przedmiotu sporu, a dokładniej kwota roszczenia, jakie Frankowicz może otrzymać od banku po wygranej sprawie. Jednakże, żeby wiedzieć jak obliczyć WPS należy posiadać zaświadczenie z banku odnośnie historii kredytu. Na podstawie zaświadczenia należy dodać wszystkie zapłacone raty na poczet kredytu rozdzielając je na te uiszczone w złotówkach oraz te uiszczone we franku szwajcarskim. Suma tych wszystkich rat daje nam obliczony WPS.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Prawnik od franków – kredyty CHF

Prawnik od franków – kredyty CHF
Każdy z frankowiczów myśląc o powierzenie sprawy swojego kredytu prawnikowi zastanawia się czy kancelaria którą wybrał jest odpowiednia oraz jakie...

Jaka kancelaria dla frankowiczów?

Jaka kancelaria dla frankowiczów?
Mając umowę frankową i chcąc rozpocząć spór z bankiem stajemy przed wyborem kancelarii prawnej, która zajmie się naszą sprawą. Niezaprzeczalnie...

Czy Frankowicze wygrywają sprawy frankowe z bankiem?

Czy Frankowicze wygrywają sprawy frankowe z bankiem?
Z miesiąca na miesiąc coraz większa liczba kredytobiorców decyduje się wytoczyć pozwy przeciwko bankom, z którymi zawarli umowę kredytu frankowego....