W związku z problemem rosnących rat kredytów, z którym kredytobiorcy frankowi mierzą się od wielu lat oraz z uwagi na korzystną linię orzeczniczą coraz więcej frankowiczów decyduje się na wystąpienie do sądu z pozwem o unieważnienie umowy frankowej.
Pomoc prawną w tym zakresie świadczy m.in. kancelaria Frejowski CHF. Kancelaria Frejowski CHF posiada bogate doświadczenie w sporach sądowych z bankami, aktywnie angażując się i reprezentując klientów m.in. w postępowaniach związanych z unieważnieniem umowy kredytu frankowego.
Pierwszym krokiem, przed złożeniem pozwu do sądu powinno być przesłanie do kancelarii szczegółowej dokumentacji związanej z kredytem, celem jej analizy pod kątem występowania klauzul niedozwolonych. Następnie prawnicy kancelarii określą realną kwotę, jaką kredytobiorca mógłby uzyskać w wypadku wygrania sprawy o unieważnienie kredytu. Kredytobiorcy mogą również samodzielnie dokonać wstępnego oszacowania wysokości przysługującego im roszczenia korzystając z kalkulatora kredytu frankowego.
Pozew o unieważnienie kredytu frankowego
Nie ulega wątpliwości, że unieważnienie umowy kredytu frankowego jest najkorzystniejszym roszczeniem, z którym wystąpić może kredytobiorca frankowy.
Żeby pozew o unieważnienie umowy kredytu frankowego został pozytywnie rozpoznany, należy wykazać, że w umowie kredytu znajdują się klauzule niedozwolone oraz, że po ich wyeliminowaniu, umowa nie będzie mogła samodzielnie istnieć tj. będzie nieważna.
Ewentualne uwzględnienie powództwa prowadzi do stwierdzenia, że cała umowa kredytowa jest nieważna. Skutkuje to obowiązkiem zwrotu przez strony umowy wzajemnych świadczeń. Tym samym bank, w efekcie pozytywnego dla frankowicza wyroku, musi zwrócić mu całą wpłaconą przez kredytobiorcę kwotę – w szczególności raty kredytu, prowizje i inne opłaty manipulacyjne. Kredytobiorca ma natomiast obowiązek zwrotu jedynie kwoty faktycznie mu wypłaconego kapitału.
W dobie korzystnego orzecznictwa istnieje duża szansa na wygranie sprawy frankowej. Nim jednak do tego dojdzie kredytobiorcy powinni uzbroić się w pewną dozę cierpliwości i sprawdzić ile trwa przeciętnie proces frankowy.
Jakie pytania na rozprawie frankowej?
Przesłuchanie w toku rozprawy frankowej jest jednym z bardziej stresujących dla kredytobiorców doświadczeń w ramach postępowania o unieważnienie umowy frankowej. Frankowicze często obawiają się, że nie będą wstanie odpowiedzieć na zadane im pytania, nie zrozumieją ich lub też, że udzielone przez nich odpowiedzi mogą pogorszyć ich sytuację procesową. W rzeczywistości większość kwestii, o które pyta sąd w sprawach frankowych jest powtarzalna nie należy tym samym przesadnie stresować się przesłuchaniem. Niemniej z pewnością dobrze, przed złożeniem zeznań, zorientować się jakie pytania mogą zostać zadane na rozprawie frankowej.
Każdy kto zeznaje w sprawie sądowej ma obowiązek przytaczać zgodne z prawdą okoliczności. Złożenie fałszywych zeznań zagrożone jest odpowiedzialnością karną, dodatkowo osłabia to pozycję procesową kredytobiorcy, co może doprowadzić do przegrania sprawy frankowej.
Zdecydowana większość pytań w sprawie o unieważnienie kredytu frankowego dotyczyć będzie kwestii negocjowania umowy kredytu (czy postanowienia były narzucane, czy też kredytobiorca miał swobodę negocjowania warunków), czy bank szczegółowo wyjaśnił ryzyka podpisania umowy frankowej, w szczególności możliwość wzrostu kursu walut, czy też pominął lub nie artykułował wystarczająco dosadnie tej kwestii, na jaki cel został wykorzystany kredyt (konsumencki, czy związany z działalnością gospodarczą).
Unieważnienie umowy kredytu frankowego ze wsparciem kancelarii
Kredytobiorcy zamieszkujący m.in. Wrześnie, Środę Wielkopolską, Kostrzyn, Żydowo, Czerniejewo, Strzałkowo, Słupce, Piątkowice, Swarzędz, czy Piotrowice poszukujący pomocy prawnej w zakresie unieważnienia umowy kredytu frankowego mogą zgłosić się po poradę prawną do kancelarii Frejowski CHF. Zespół prawników kancelarii indywidualnie oceni każdą ze spraw, a następnie przedstawi konkretne możliwości działania i zasady współpracy w zakresie reprezentowania klienta przed sądem w sprawie przeciwko bankowi o unieważnienie umowy kredytowej we franku szwajcarskim.