W dniu 19 października 2023 roku Sąd Najwyższy wydał uchwałę w sprawie o sygn. akt III CZP 12/23. Sąd Najwyższy stwierdził, że w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie występuje współuczestnictwo konieczne po stronie powodowej. W konsekwencji jeden kredytobiorca, bez względu na stanowisko innych kredytobiorców może pozwać bank o ustalenie nieważności umowy. Uchwała Sądu Najwyższego rozwiąże problem legitymacji czynnej w wielu sprawach frankowych.
Kredyt frankowy po rozwodzie
Wydana przez Sąd Najwyższy uchwała jest niezwykle ważna i ma praktyczne zastosowanie. Często występują sytuacje kiedy po rozwodzie byli małżonkowie chcą unieważnić kredyt frankowy, który zawarli podczas związku małżeńskiego. W wielu przypadka byli małżonkowie pozostają skłóceni i nie są w stanie w żaden sposób porozumieć się w tej materii. Sąd Najwyższy przesądził, że pozwu nie muszą składać wszyscy kredytobiorcy. Wystarczy, że zrobi to tylko jeden z nich. Uchwała jest niezbędna, aby wszystkim kredytobiorcom zapewnić równe prawo do sądu i możliwości dochodzenia swoich uprawnień bez względu na zgodę drugiego kredytobiorcy, który wielokrotnie blokuje tego pierwszego.
Unieważnienie kredytu frankowego przez spadkobierców
Uchwała Sądu Najwyższego przydatna jest również w przypadku spraw o unieważnienie kredytów frankowych z udziałem spadkobierców kredytobiorców, którzy wstąpili np. miejsce zmarłego frankowicza do procesu. W przypadku postępowań spadkowych stan faktyczny i krąg spadkobierców może być jeszcze bardziej skomplikowany niż w przypadku rozwiedzionych małżonków.
Do tej pory stanowisko sądów w sprawach frankowych gdzie występowało wielu kredytobiorców było niejednolite. Uchwała Sądu Najwyższego o sygn. akt III CZP rozwiąże problem legitymacji czynnej w wielu sprawach frankowych.
Jeżeli jeszcze nie złożyłeś pozwu do sądu o unieważnienie swojej umowy frankowej, nie trać więcej czasu i skontaktuj się z kancelarią frankową Frejowski. Kancelaria posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw przeciwko bankom. W celu wyliczenia kwoty, którą możesz zyskać decydując się na spór z bankiem możesz oszacować za pośrednictwem kalkulatora frankowego.
Źródła: