SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Korzystny dla frankowiczów wyrok Sądu Najwyższego III CZP 12/23

Data ostatniej aktualizacji:

wyroki Sądu Najwyższego w sprawie frankowiczów

W dniu 19 października 2023 roku Sąd Najwyższy wydał uchwałę w sprawie o sygn. akt III CZP 12/23. Sąd Najwyższy stwierdził, że w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie występuje współuczestnictwo konieczne po stronie powodowej. W konsekwencji jeden kredytobiorca, bez względu na stanowisko innych kredytobiorców może pozwać bank o ustalenie nieważności umowy. Uchwała Sądu Najwyższego rozwiąże problem legitymacji czynnej w wielu sprawach frankowych.

Kredyt frankowy po rozwodzie

Wydana przez Sąd Najwyższy uchwała jest niezwykle ważna i ma praktyczne zastosowanie. Często występują sytuacje kiedy po rozwodzie byli małżonkowie chcą unieważnić kredyt frankowy, który zawarli podczas związku małżeńskiego. W wielu przypadka byli małżonkowie pozostają skłóceni i nie są w stanie w żaden sposób porozumieć się w tej materii. Sąd Najwyższy przesądził, że pozwu nie muszą składać wszyscy kredytobiorcy. Wystarczy, że zrobi to tylko jeden z nich. Uchwała jest niezbędna, aby wszystkim kredytobiorcom zapewnić równe prawo do sądu i możliwości dochodzenia swoich uprawnień bez względu na zgodę drugiego kredytobiorcy, który wielokrotnie blokuje tego pierwszego.

Unieważnienie kredytu frankowego przez spadkobierców

Uchwała Sądu Najwyższego przydatna jest również w przypadku spraw o unieważnienie kredytów frankowych z udziałem spadkobierców kredytobiorców, którzy wstąpili np. miejsce zmarłego frankowicza do procesu. W przypadku postępowań spadkowych stan faktyczny i krąg spadkobierców może być jeszcze bardziej skomplikowany niż w przypadku rozwiedzionych małżonków.

Do tej pory stanowisko sądów w sprawach frankowych gdzie występowało wielu kredytobiorców było niejednolite. Uchwała Sądu Najwyższego o sygn. akt III CZP rozwiąże problem legitymacji czynnej w wielu sprawach frankowych.

Jeżeli jeszcze nie złożyłeś pozwu do sądu o unieważnienie swojej umowy frankowej, nie trać więcej czasu i  skontaktuj się z kancelarią frankową Frejowski. Kancelaria posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw przeciwko bankom. W celu wyliczenia kwoty, którą możesz zyskać decydując się na spór z bankiem możesz oszacować za pośrednictwem kalkulatora frankowego.

Źródła:

https://www.sn.pl/sprawy/SitePages/Zagadnienia_prawne_SN.aspx?ItemSID=1815-301f4741-66aa-4980-b9fa-873e90506a11&ListName=Zagadnienia_prawne&Rok=2023

Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?
Obecnie przed sądami toczy się wiele spraw nie tylko z powództwa kredytobiorców, ale także banków. Banki jeszcze nie tak dawno...

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych
Frankowicze nadal chętnie składają pozwy do sądów. Nic w tym dziwnego, bowiem masowo wygrywają oni z bankami. Co więcej, najnowszy...

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?
W dniu 25 kwietnia 2024 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której rozstrzygnął zagadnienia prawne dotyczące kredytów frankowych. Zapadłe orzeczenie...