SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Korzystny dla frankowiczów wyrok Sądu Najwyższego III CZP 12/23

Data ostatniej aktualizacji:

wyroki Sądu Najwyższego w sprawie frankowiczów

W dniu 19 października 2023 roku Sąd Najwyższy wydał uchwałę w sprawie o sygn. akt III CZP 12/23. Sąd Najwyższy stwierdził, że w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie występuje współuczestnictwo konieczne po stronie powodowej. W konsekwencji jeden kredytobiorca, bez względu na stanowisko innych kredytobiorców może pozwać bank o ustalenie nieważności umowy. Uchwała Sądu Najwyższego rozwiąże problem legitymacji czynnej w wielu sprawach frankowych.

Kredyt frankowy po rozwodzie

Wydana przez Sąd Najwyższy uchwała jest niezwykle ważna i ma praktyczne zastosowanie. Często występują sytuacje kiedy po rozwodzie byli małżonkowie chcą unieważnić kredyt frankowy, który zawarli podczas związku małżeńskiego. W wielu przypadka byli małżonkowie pozostają skłóceni i nie są w stanie w żaden sposób porozumieć się w tej materii. Sąd Najwyższy przesądził, że pozwu nie muszą składać wszyscy kredytobiorcy. Wystarczy, że zrobi to tylko jeden z nich. Uchwała jest niezbędna, aby wszystkim kredytobiorcom zapewnić równe prawo do sądu i możliwości dochodzenia swoich uprawnień bez względu na zgodę drugiego kredytobiorcy, który wielokrotnie blokuje tego pierwszego.

Unieważnienie kredytu frankowego przez spadkobierców

Uchwała Sądu Najwyższego przydatna jest również w przypadku spraw o unieważnienie kredytów frankowych z udziałem spadkobierców kredytobiorców, którzy wstąpili np. miejsce zmarłego frankowicza do procesu. W przypadku postępowań spadkowych stan faktyczny i krąg spadkobierców może być jeszcze bardziej skomplikowany niż w przypadku rozwiedzionych małżonków.

Do tej pory stanowisko sądów w sprawach frankowych gdzie występowało wielu kredytobiorców było niejednolite. Uchwała Sądu Najwyższego o sygn. akt III CZP rozwiąże problem legitymacji czynnej w wielu sprawach frankowych.

Jeżeli jeszcze nie złożyłeś pozwu do sądu o unieważnienie swojej umowy frankowej, nie trać więcej czasu i  skontaktuj się z kancelarią frankową Frejowski. Kancelaria posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw przeciwko bankom. W celu wyliczenia kwoty, którą możesz zyskać decydując się na spór z bankiem możesz oszacować za pośrednictwem kalkulatora frankowego.

Źródła:

https://www.sn.pl/sprawy/SitePages/Zagadnienia_prawne_SN.aspx?ItemSID=1815-301f4741-66aa-4980-b9fa-873e90506a11&ListName=Zagadnienia_prawne&Rok=2023

Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jakie są konsekwencje prawne zmiany warunków umowy kredytowej?

Jakie są konsekwencje prawne zmiany warunków umowy kredytowej?
Rozważając zmianę warunków umowy kredytu, należy wziąć pod uwagę ryzyko prawne zmian w kredytach. Wpływ zmian umowy na kredytobiorców i...

Jakie są konsekwencje dla banków w przypadku masowych unieważnień kredytów?

Jakie są konsekwencje dla banków w przypadku masowych unieważnień kredytów?
Masowe unieważnienia kredytów to obecnie codzienność. Niemal każdego dnia w Polsce zapada kilkaset wyroków w sprawach frankowych. Skutki finansowe masowych...

Kredyty frankowe w BGK – jakie prawa mają frankowicze?

Kredyty frankowe w BGK – jakie prawa mają frankowicze?
Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty we franku szwajcarskim, w dalszym ciągu tłumnie pozywają banki o unieważnienie kredytu frankowego. Ich dobra passa...