SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyt denominowany a indeksowany – różnice

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyt indeksowany a denominowany

Jeszcze kilkanaście lat temu kredyty denominowane czy kredyty indeksowane były powszechnie udzielane przez banki, a kredytobiorcy chętnie z nich korzystali. Obecnie sytuacja uległa zmianie. Aktualnie wiele tysięcy osób walczy w sądach o unieważnienie kredytu denominowanego lub indeksowanego.

Czym się charakteryzuje kredyt denominowany?

Kredyt denominowany to rodzaj kredytu, w którym kwota kredytu określona zostaje w walucie obcej, ściślej mówiąc w walucie kredytu, np. we frankach szwajcarskich. Natomiast wypłata kredytu następuje w walucie własnej, czyli np. w złotych polskich. Do przeliczenia stosowany jest kurs kupna waluty obcej z dnia uruchomienia kredytu.

Zazwyczaj od momentu negocjacji i ustaleń umowy kredytowej do jej podpisania mija pewien okres czasu. W tym czasie kurs waluty może wzrosnąć, ale może także zmaleć.

W sytuacji wzrostu kursu kredytobiorca otrzyma kwotę wyższą niż wnioskował. Z kolei jeżeli kurs drastycznie spadnie, kredytobiorca otrzyma mniej środków niż zakładał. Spłata raty następuje w walucie własnej. Wysokość raty ustalana zostaje w oparciu o aktualny kurs waluty obcej.

Czym jest kredyt indeksowany?

Kredyt indeksowany to rodzaj kredytu, w którym kwota kredytu określona zostaje w złotych polskich. W konsekwencji kredytobiorca zna dokładną kwotę kredytu, jaka zostanie mu przyznana. W kredycie indeksowanym spłata raty następuje w walucie własnej.

Wysokość raty ustalana zostaje w oparciu o aktualny kurs waluty obcej.

Kredyt indeksowany a denominowany – najważniejsze różnice

Najważniejsze różnice między kredytem indeksowanym a denominowanym to:

  • waluta kwoty kredytu wskazana w umowie – w przypadku kredytu denominowanego w umowie kredytowej kwota przyznanego kredytu wskazana jest w walucie obcej, w której zaciągany jest kredyt, a w przypadku kredytu indeksowanego kwota podana jest w złotych polskich,
  • waluta wypłaty kwoty kredytu – w przypadku kredytu denominowanego wysokość wypłaty kwoty kredytu zależna jest od kursu waluty obcej, która obowiązywać będzie w dniu uruchomienia kredytu, a w przypadku kredytu indeksowanego klient z góry zna kwotę wypłaty kredytu.

Który kredyt jest korzystniejszy?

Oba rodzaje kredytów są wypłacane w złotych, jak też ich spłata również następuje w złotych. Zarówno przy kredycie denominowanym, jak i indeksowanym mamy do czynienia z ryzykiem kursowym. Wysokość rat zależna jest od kursu waluty. Trudno więc mówić o tym, który z typów kredytu jest korzystniejszy. Poza niewielkimi różnicami wskazanymi powyżej są one podobne do siebie.

Kredyt indeksowany i kredyt denominowany – podsumowanie

Obecnie umowy kredytów indeksowany i denominowanych do waluty obcej są rzadkością. Udzielane są one głównie w przypadku gdy kredytobiorca zarabia w danej walucie.

W latach 2005-2010 kredyty indeksowane i denominowane były jednak masowo udzielane w Polsce. Umowy kredytów indeksowanych i denominowanych do waluty obcej (np. CHF, EUR, USD) w znacznej mierze okazują się być wadliwe i możliwe jest ustalenie ich nieważności przed sądem. Dlatego też posiadając taki kredyt, warto dokonać analizy swojej umowy kredytu, gdyż może się okazać, że umowa zawiera postanowienia niedozwolone.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Reklamacja do banku kredyt frankowy

Reklamacja do banku kredyt frankowy
Kredyty frankowe masowo unieważniane są przez sądy. Warto jednak wiedzieć, jakie działania podjąć, aby doprowadzić do sytuacji, jaką jest unieważnienie...

Jakie są konsekwencje podatkowe unieważnienia kredytu frankowego?

Jakie są konsekwencje podatkowe unieważnienia kredytu frankowego?
Skutkiem uznania umowy kredytu frankowego za nieważną jest konieczność dokonania stosownego rozliczenia między stronami, polegającego na zwrocie wzajemnych świadczeń. Dodatkowo...

Jak zarządzać finansami po unieważnieniu kredytu frankowego?

Jak zarządzać finansami po unieważnieniu kredytu frankowego?
W przypadku unieważnienia umowy kredytowej strony postępowania zobowiązane są do wzajemnego rozliczenia. Bank będzie musiał oddać kredytobiorcy wszystkie wpłacone przez...