SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Dlaczego prezes PKO BP, Dariusz Szwed, zrezygnował ze swojej funkcji?

Data ostatniej aktualizacji:

prezes PKO BP, Dariusz Szwed, zrezygnował ze swojej funkcji

Prezes PKO BP odchodzi – to jedna z istotniejszych informacji z sektora bankowego w ostatnich tygodniach. Dariusz Szwed – dotychczasowy prezes PKO BP odchodzi dobrowolnie, w dniu 7 lutego 2024 r. złożył on rezygnację z pełnienia funkcji prezesa PKO BP, jak również zasiadania w jego zarządzie. W oficjalnym komunikacie wystosowanym przez PKO BP wskazano, że Dariusz Szwed nie zawarł w treści rezygnacji, przyczyn jej złożenia.

Dariusz Szwed funkcję prezesa PKO BP przyjął w kwietniu 2023 r. Wcześniej w latach 2019 – 2021 Dariusz Szwed pełnił funkcję wiceprezesa Alior Banku. Spekulować można, że decyzja o odejściu z PKO BP podyktowana może być faktem, że niewiele wcześniej, na wniosek Skarbu Państwa, do PKO BP powołano ośmiu nowych członków rady nadzorczej.

Kto jest wymieniany jako potencjalny następca Dariusza Szweda na stanowisku prezesa PKO BP?

Bezpośrednio po poinformowaniu opinii publicznej, że prezes PKO BP odchodzi ruszyła giełda nazwisk potencjalnych następców Dariusza Szweda, gdyż oczywistym stało się, że będzie nowy prezes PKO BP. Eksperci wskazują na trzy najbardziej prawdopodobne nazwiska.

Pierwszym z kandydatów jest Cezary Stypułkowski. Jest to wieloletni, od 2010 r., a więc przeszło czternaście lat, prezes mBanku. Kolejną osobą wskazywaną do roli jednego z faworytów do objęcia posady prezesa PKO BP jest Sławomir Lachowski. Sławomir Lachowski również związany jest z mBankiem, uważany jest powszechnie za osobę, która walnie przyczyniła się do powstania tego banku. Ostatnim z kandydatów jest Jacek Obłękowski. W tym wypadku również mówimy o osobie posiadającej bardzo duże doświadczenie w sektorze bankowym. Jacek Obłękowski sprawował funkcje zarządcze w PKO BP (jako wiceprezes), a także w Dominet Bank i BNP Paribas.

Jakie są konsekwencje dla frankowiczów zmiany na stanowisku prezesa PKO BP?

Roszady w zarządzie PKO BP, a sytuacja frankowiczów – wielu kredytobiorców może zastanawiać się, czy fakt, że prezes PKO BP odchodzi wpłynie w jakikolwiek sposób na ich sytuację? Wydaje się, że zmiany personalne na stanowisku prezesa PKO BP nie powinny mieć większego znaczenia dla kredytobiorców frankowych.

Na sytuację frankowiczów wpływa przede wszystkim linia orzecznicza sądów, która jest w ostatnich latach niezwykle korzystna dla kredytobiorców. Dość powiedzieć, że obecnie około 98% spraw frankowych kończy się wyrokiem uwzględniającym powództwo frankowiczów (z czego większość to wyroki stwierdzające nieważność umowy kredytowej).

Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że procesy frankowe nie są łatwe do przeprowadzenia, warto posiłkować się więc wsparciem profesjonalnej kancelarii frankowej. Zespół doświadczonych adwokatów i radców prawnych w istotny sposób powinien wpłynąć na korzystny wynik postępowania przed sądem.

Wyrok sądu unieważniający umowę kredytową to z reguły bardzo duży zysk dla kredytobiorcy. Dokładnym wyliczeniem roszczenia zajmą się prawnicy kancelarii, niemniej każdy kredytobiorca może samodzielnie obliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. Proces ten przeprowadzić można przy użyciu bezpłatnego i prostego w obsłudze kalkulatora frankowego.

Jakie są najnowsze wyroki sądowe dotyczące umów kredytowych w PKO BP?

W 2024 r., podobnie jak w ostatnich latach należy spodziewać się, że większość wyroków sądowych dotyczących umów frankowych będzie korzystna dla kredytobiorców. Nie inaczej będzie w wypadku spraw kierowanych przeciwko PKO BP. Z pewnością w 2024 r. zapadnie wiele wyroków uwzględniających roszczenia frankowiczów dotyczące umów kredytowych w PKO BP.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22
W dniu 25 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy wydał długo oczekiwaną uchwałę w sprawie III CZP 25/22. W wydaniu uchwały...

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne
Banki zdają sobie sprawę, że frankowicze nie zwalniają tempa w składaniu pozwów o unieważnienie umów frankowych do sądów i że...

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22
Orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w sprawach frankowych jest w przeważającej większości prokonsumenckie. Sporadycznie zdarzają się jednak orzeczenia, które...