SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jak obliczyć odsetki od kredytu?

Data ostatniej aktualizacji:

Jak obliczyć odsetki od kredytu?

Zależne od oprocentowania odsetki stanowią istotny koszt kredytu. Dowiedz się, w jaki sposób je obliczyć. 

Odsetki od kredytu hipotecznego

Odsetki są naliczane przez cały okres trwania umowy kredytu i stanowią część raty kredytu. Wysokość odsetek zależy od oprocentowania kredytu. Odsetki będą tym niższe, im niższe jest oprocentowanie kredytu. Oprocentowanie kredytu może być stałe lub zmienne. Najpopularniejszy rodzaj to kredyt o zmiennej stopie procentowej. Chociaż obecnie coraz więcej kredytobiorców zaciąga także i kredyty ze stałym oprocentowaniem.

W kredycie z oprocentowaniem zmiennym wysokość raty zmienia się w zależności od wahań kursu wskaźnika, względem którego zgodnie z umową kredytową, oblicza się oprocentowanie (wskaźnik WIBOR). Przy kredycie złotówkowym ze zmiennym oprocentowaniem, na wysokość odsetek składa się marża banku (wskazana w umowie) oraz wysokość wskaźnika WIBOR. Na marginesie wskazać należy, że obecnie coraz więcej mówi się o nieuczciwości wskaźnika WIBOR i wytaczanych przez kredytobiorców postępowaniach sądowych o wyeliminowanie WIBOR z umowy.

Kredyt o stałej stopie procentowej, jak sama nazwa wskazuje, ma niezmienne oprocentowanie, zgodne z ofertą banku i zapisami w umowie kredytu. Oprocentowanie to jest niezależne od zewnętrznych czynników, w tym od wskaźnika WIBOR czy podwyżek stóp procentowych. W okresie, w którym obowiązują zapisy o stałym oprocentowaniu, kredytobiorca ma gwarancję, że wskazana w umowie wysokość raty kredytu nie ulegnie zmianie.

Jak widać, różnica między tymi dwoma rodzajami kredytów jest istotna.

Jak obliczyć odsetki od kredytu wzór?

Co miesiąc bank ustala  jaki kapitał kredytu pozostał do spłaty i od tego kapitału nalicza odsetki. Aby wyliczyć odsetki od kredytu, należy dokonać prostych działań matematycznych. Przy obliczaniu odsetek warto posłużyć się następującym wzorem:

Odsetki miesięcznie = suma kapitału pozostałego do spłaty * oprocentowanie kredytu w skali roku * liczba dni miesiąca, dla którego obliczane są odsetki / liczba dni w roku

Przykładowo – kredytobiorca zaciągnął kredyt na 350.000 zł z oprocentowaniem 6%. Odsetki chce wyliczyć na marzec (31 dni), przyjmując, że rok nie jest przestępny (365 dni). Wyliczenie będzie wyglądać następująco:

350 000 zł x 0,06 × 31/365 = 1.783,56 zł

Odsetki od kredytu – jak obliczyć odsetki od kredytu?

Osoby, które zaciągnęły zobowiązanie kredytowe, uzyskują od banku harmonogram spłat. W harmonogramie tym można sprawdzić, ile wynoszą odsetki od kredytu hipotecznego. Obecnie także i poprzez elektroniczną bankowość internetową można sprawdzić wysokość odsetek. Możliwe jest również samodzielne wyliczenie odsetek (korzystając z powyżej przedstawionego wzoru) lub skorzystanie z kalkulatorów kredytowych dostępnych w Internecie.

Jak obliczyć ratę kredytu wzór?

Rata kredytu hipotecznego składa się z części kapitałowej oraz części odsetkowej.

Wysokość raty kredytu zależy od jej rodzaju. Raty mogą być równe lub też malejące. W przypadku rat równych przy stałym oprocentowaniu co miesiąc płacimy tyle samo. Początkowo większą część będą wynosić odsetki, przy dalszych spłatach proporcje zaczynają się zmieniać. W przypadku rat malejących, część kapitałowa jest taka sama (stała), zaś część odsetkowa ulega zmianie. Na początku raty są wyższe, bowiem saldo kredytu do spłaty jest wyższe. Spłacając kredyt, saldo to się zmniejsza i tym samym wysokość odsetek również spada. Jeśli chcesz ustalić, ile będzie wynosiła rata kredytu, najprościej jest skorzystać z dostępnych w Internecie darmowych kalkulatorów hipotecznych.

Kalkulator rat kredytu hipotecznego

Kalkulator rat kredytu hipotecznego to niezwykle pomocne i proste w obsłudze narzędzie. Na stronach internetowych dostępnych jest wiele darmowych kalkulatorów. Przy pomocy takiego narzędzia kredytobiorca może oszacować, jak zmieni się jego rata kredytowa. Nim skorzystamy z kalkulatora, należy przeanalizować umowę kredytową, aby określić wszystkie istotne elementy, które należy wpisać do kalkulatora. Żeby otrzymać satysfakcjonujący wynik, należy podać kwotę kredytu, okres spłaty, wysokość oprocentowania nominalnego, prowizję za udzielenie kredytu, inne koszty kredytu. Należy przy tym pamiętać, że kalkulator ma znaczenie wyłącznie pomocnicze i orientacyjne.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE
Pierwsza sprawa WIBOR w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej ożywiła opinię publiczną w lipcu 2024 roku. Orzeczenie TSUE w sprawie WIBOR...

Mediacja z bankiem

Mediacja z bankiem
Spory finansowe dotyczące kwestii kredytowych to temat, który nieustannie wzbudza ogromne zainteresowanie. Wiele osób obawiając się czasu trwania i kosztów...

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy
Od kilku już lat najwięcej postępowań sądowych przeciwko bankom dotyczy spraw kredytów frankowych. Sprawy tego rodzaju prowadzi między innymi doświadczona...