SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Ugoda frankowa – czy warto z niej skorzystać?

Ugoda frankowa - czy warto z niej skorzystać?

Kredyty frankowe miały być produktem hipotecznym, który pozwoli wielu Polakom na posiadanie własnej nieruchomości. Atrakcyjne warunki kredytu oraz łatwa dostępność kredytu sprawiły, że kredytobiorcy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu właśnie w walucie franka szwajcarskiego. Minęło kilka lat i doszliśmy do etapu, kiedy ugoda z bankiem forum oraz kalkulator ugody knf, to miejsca, gdzie Frankowicze szukają pomocy chcąc chociaż trochę zniwelować swoje zadłużenie.

Czy opłaca się iść na ugodę z bankiem

Wielu Frankowiczów obawia się wstąpienia na drogę sądową z bankiem, zdecydowanie częściej można spotkać Frankowiczów, którzy wolą wybrać takie rozwiązanie, jak ugoda z bankiem millennium, czy też ugoda z pko bp franki forum. Niewielu z nich jednak zdaje sobie sprawę z tego, że kalkulator ugody frankowej nie oddaje rzeczywistej zmiany, jaką taka ugoda może przynieść. Co prawda, efekty jakie może przynieść ugoda z bankiem forum są widoczne właściwie od razu po jej zawarciu, problem zaczyna się po kilku miesiącach, gdy WIBOR powoduje, że raty po zawarciu ugody frankowej stają się jeszcze wyższe, niż przed jej podpisaniem. 

Ile można zyskać na ugodzie frankowej

Istnieje możliwość zawarcia ugody poprzez złożenie pisma ugoda z bankiem wzór, dzięki czemu właściwie bank może dokonać restrukturyzacji kredytu, ale czy można zyskać w sposób faktyczny na zawarciu takiej ugody z bankiem? Niekoniecznie, bowiem kalkulator ugody knf pokazuje jedynie, ile można zyskać na dzień zawarcia ugody, nie uwzględnia późniejszych podwyżek stóp procentowych, czy też WIBOR-u, który wpływa znacząco na wysokość rat. Ugoda z bankiem forum, to miejsce gdzie niektórzy kredytobiorcy zachwalają ugodę z bankiem, ale to informacje jeszcze przed ogromnymi podwyżkami stóp procentowych przez NBP.

Co z podatkiem od ugody frankowej

Rozważając zawarcie ugody z bankiem, należy pamiętać, iż podatek od ugody frankowej 2022 może zostać pobrany od Frankowicza w związku z częściowym umorzeniem kredytu osobie prywatnej. Co prawda, rząd wprowadził w życie ustawę, która ma za zadanie uchronić od tego Frankowiczów, ale nigdy nie ma pewności, iż podatek od ugody frankowej 2022 nie zostanie pobrany, dlatego warto skorzystać w takiej sytuacji z opinii kancelarii frankowej.

Co proponuje PKO BP Frankowiczom

Frankowicze najczęściej zawierali kredyty w banku PKO BP, w związku z czym bank ten został niejako przymuszony przez KNF do stworzenia rozwiązań ugodowych. Frankowicze mogą zasięgnąć potwierdzonych informacji na ugoda z pko bp franki forum, gdzie kredytobiorcy dzielą się swoimi doświadczeniami po zawarciu ugody. Choć można skorzysać z pko bp ugody z frankowiczami kalkulator, to wiemy już jakie propozycje składa bank swoim klientom. Ugoda z pko bp franki forum, to nic innego, jak przewalutowanie kredytu frankowego na kredyt złotówkowy oraz zamiana wskaźnika referencyjnego oprocentowania z SARON na WIBOR. Warto zauważyć, iż pko bp ugody z frankowiczami forum wskazuje, że bank PKO BP nie zwraca nadpłaconych rat, ani żadnych poniesionych kosztów. 

Czy opłaca się zawrzeć ugodę z PKO BP?

Frankowicze mogą samodzielnie sprawdzić, czy pko bp ugody z frankowiczami kalkulator pokaże wynik korzyści, który będzie się im opłacać, jednakże doświadczenie naszych klientów pokazuje jasno, że zawarcie ugody z bankiem, to tak samo niekorzystny kredyt, tyle że płacony już w złotówkach. Ugoda z pko bp franki forum nie jest opłacalna dla Frankowiczów, bowiem raty tych kredytów nadal będą wysokie. Można skorzystać z ugoda z bankiem wzór i otrzymać informację zwrotną, poznać szczegóły oferty, jednakże bank nie ma żadnego interesu w podpisaniu z Frankowiczem korzystnej dla niego ugody, wówczas nie może zarabiać.

Które banki najczęściej przegrywają z Frankowiczami?Aktualnie orzecznictwo w sprawach frankowych ugruntowało się tak bardzo na korzyść Frankowiczów, że rzadko mówi się o tym, że Frankowicze mogą w ogóle przegrać proces. Najczęściej z Frankowiczami przegrywają takie banki, jak: mBank, PKO BP, Millennium Bank, ING Bank Sląski, Getin Bank,  czy też Santander. Zdarza się, że sprawy frankowe są ryzykowne z Deutsche Bankiem oraz dawnym bankiem Fortis, jednakże to również są sprawy do wygrania.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Getin Noble Bank

Getin Noble Bank
Getin Noble Bank jest następcą prawnym banków Metrobank, Dombank, czy też Getin Bank S.A., które udzielały Frankowiczom kredyty frankowe. W latach 2005-2008 był jednym z najczęściej udzielających kredyty frankowe w Getin Noble S.A. podmiotem finansowym...

BPH

BPH
Kredyty frankowe w BPH stanowią bardzo duży odsetek kredytów hipotecznych w Polsce, bowiem w skład portfela, jakim są kredyty frankowe w BPH wchodzą kredyty indeksowane po przejęciu GE Money Banku, a także kredyty denominowane udzielane pierwotnie przez Bank Przemysłowo-Handlowy PBK S.A...

Deutsche

Deutsche
Sposobów na pozbycie się problemu, jakim jest kredyt frankowy w Deutsche banku jest wiele. Możliwe jest złożenie pozwu zbiorowego lub indywidualne dochodzenie unieważnienia bądź rezultatu, jakim jest odfrankowienie kredytu Deutsche....