SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Bank PKO BP ugody z frankowiczami kalkulator

Data ostatniej aktualizacji:

PKO BP kalkulator

W roku 2024 w dalszym ciągu toczyć będą się przed sądami liczne sprawy frankowe. Jednoznacznie korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sądów to dobra wiadomość dla frankowiczów, a znacznie gorsza dla banków. Nie może więc dziwić, że coraz więcej banków podejmuje próby zawarcia ugód z frankowiczami.

Jednym z banków, który oferuje swoje ugody kredytobiorcom jest bank PKO BP. Obecnie jednak, przynajmniej w większości wypadków, zawieranie ugód frankowych nie jest zbyt opłacalne dla kredytobiorców z ekonomicznego punktu widzenia. Prościej mówiąc, kredytobiorca może uzyskać więcej środków w przypadku unieważnienia umowy kredytu, niż jest to możliwe przy ugodzie frankowej.

Kredyt mieszkaniowy PKO BP kalkulator

Obecnie, co oczywiste, PKO BP nie udziela już kredytów frankowych. Osoby, które dysponują takim produktem i chcą wyliczyć wstępną wartość przysługującego im roszczenia mogą skorzystać z prostego w obsłudze i darmowego kalkulatora frankowego. Dokładną wartość roszczenia wyliczyć mogą prawnicy współpracujący z kancelarią frankową, po wcześniejszej analizie dokumentacji kredytowej.

Symulacja kredytu hipotecznego PKO S.A.

Warto pamiętać, żeby nie podpisywać ugody w ciemno. Nim kredytobiorca zdecyduje się na podpisanie ugody z PKO BP, lub jakimkolwiek innym bankiem, powinien skorzystać z fachowego wsparcia. Prawnicy specjalizujący się w sprawach z zakresu prawa bankowego w należyty sposób przeprowadzić mogą kompletną symulację kredytu hipotecznego pod kątem sprawy sądowej lub podpisania ugody.

Jak wyglądają ugody frankowe z PKO BP?

Ugody z PKO BP polegają na przewalutowaniu kredytu z franków szwajcarskich na złotówki. Jeżeli kredytobiorca ma zamiar rozmawiać z bankiem o ugodzie, powinien zgłosić taki zamiar na specjalnym formularzu. Następnie przeprowadzane są rozmowy, często za pośrednictwem mediatorów Sądu Polubownego przy KNF. W wypadku porozumienia się kredytobiorcy i banku ugoda zostaje podpisana. Cały proces trwa z reguły kilka miesięcy.

PKO BP kredyty frankowe ugody- czy opłaca się podpisać ugodę z PKO?

Czy opłaca się podpisać ugodę z PKO BP? Z założenia ugody z PKO BP polegają na przewalutowaniu kredytu we frankach na polskie złote. W efekcie dochodzi do sytuacji, w której kredyt traktowany jest tak, jakby od początku wyrażony był w złotówkach. Skorzystanie z takiej propozycji ugodowej ma pewne zalety, przede wszystkim proces podpisywania ugody trwa znacznie krócej niż, z reguły kilkuletnie, postępowanie sądowe. Obecnie jednak można wskazać znacznie więcej wad niż zalet takiego rozwiązania.

Przewalutowanie kredytu w dalszym ciągu obliguję kredytobiorcę do spłaty jego rat i utrzymuje w mocy stosunek umowny pomiędzy kredytobiorcą, a bankiem. W najkorzystniejszej opcji dochodzenia roszczeń przed sądem możliwym jest natomiast unieważnienie całej umowy kredytu frankowego. W takim wypadku umowa kredytu traktowana jest jak nigdy niezawarta. Kredytobiorca uzyskuje od banku wszystko to co wpłacił z tytułu kredytu (przede wszystkim raty kapitałowo-odsetkowe, ale też prowizje, czy inne opłaty manipulacyjne), a zwrócić musi jedynie kwotę czystego kapitału.

Dla kogo są ugody PKO?

Ugody oferowane przez PKO BP skierowane są do kredytobiorców frankowych, których kredyty prowadzi ten bank. PKO BP najchętniej kieruje swoje ugody do tych frankowiczów, którzy nie spłacili jeszcze kredytu oraz nie pozwali banku. W praktyce jednak PKO BP propozycje ugodowe składa również kredytobiorcom, którzy procesują się z bankiem na drodze sądowej.

Jak policzyć opłacalność ugody PKO?

W zakresie przeanalizowania opłacalności ugody z PKO BP, czy innym bankiem, warto zdać się na wsparcie profesjonalnej kancelarii frankowej. Zespół doświadczonych adwokatów i radców prawnych z pewnością doradzi, czy w konkretnej sprawie bardziej opłacalnym jest zawarcie ugody, czy też pozwanie banku. W tym drugim przypadku, prawnicy doświadczeni w sporach z bankami mogą reprezentować Państwa interesy również w toku postępowania sądowego.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Reklamacja do banku kredyt frankowy

Reklamacja do banku kredyt frankowy
Kredyty frankowe masowo unieważniane są przez sądy. Warto jednak wiedzieć, jakie działania podjąć, aby doprowadzić do sytuacji, jaką jest unieważnienie...

Jakie są konsekwencje podatkowe unieważnienia kredytu frankowego?

Jakie są konsekwencje podatkowe unieważnienia kredytu frankowego?
Skutkiem uznania umowy kredytu frankowego za nieważną jest konieczność dokonania stosownego rozliczenia między stronami, polegającego na zwrocie wzajemnych świadczeń. Dodatkowo...

Jak zarządzać finansami po unieważnieniu kredytu frankowego?

Jak zarządzać finansami po unieważnieniu kredytu frankowego?
W przypadku unieważnienia umowy kredytowej strony postępowania zobowiązane są do wzajemnego rozliczenia. Bank będzie musiał oddać kredytobiorcy wszystkie wpłacone przez...