SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Zasada walutowości według kodeksu cywilnego

Data ostatniej aktualizacji:

Zasada walutowości

Zasada walutowości ujęta jest w Kodeksie Cywilnym w artykule 358 § 1. Przepis ten stanowi, że: „Jeżeli przedmiotem zobowiązania podlegającego wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia wyłącznie w walucie obcej.”

Co oznacza zasada walutowości?

Ujęta w art. 358 k.c. zasada walutowości pozwala na wyodrębnienie sytuacji, gdy dłużnik spełnia świadczenie w terminie oraz gdy spełnia je pozostając w zwłoce.

W przypadku gdy dłużnik spełnia świadczenie w terminie może on spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba, że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej. Regulacja ta wskazuje, że prawo wyboru waluty ma jedynie dłużnik, a zatem wierzyciel nie może żądać spełnienia świadczenia w walucie polskiej. Inaczej wygląda sytuacja, w której dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia, czyli nie wykonuje zobowiązania wyrażonego w walucie obcej. W wypadku opóźnienia dłużnika w spełnieniu świadczenia w wykonaniu zobowiązania, którego przedmiotem jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, wierzyciel ma prawo wyboru kursu, po jakim będzie przeliczona wartość waluty obcej.

Jeżeli strony nie poczyniły odmiennego zastrzeżenia, wierzyciel może zażądać od dłużnika pozostającego w opóźnieniu, aby dług wyrażony w walucie obcej przeliczył na walutę polską według średniego kursu NBP z dnia dokonywania zapłaty. Jednocześnie wskazać należy, że regulacja art. 358 par. 1 k.c. odnosi się do zobowiązań podlegających wykonaniu na terytorium Polski.

Zniesienie zasady walutowości

Przed nowelizacją art. 358 k.c., która weszła w życie 24 stycznia 2009 r., przepis ten wyrażał zasadę walutowości, zgodnie z którą zobowiązania pieniężne na terenie Polski mogły być wyrażane tylko w pieniądzu polskim. Od wyżej wskazanej daty zasada walutowości została zniesiona. W obecnym stanie prawnym, co do zasady można dokonywać transakcji w walutach obcych. Generalnie rzecz ujmując przed 2009 rokiem zasada walutowości sprowadzała się do założenia, że świadczenia pieniężne w oznaczonym państwie powinny być realizowane w pieniądzu krajowym.

Zniesienie zasady walutowości w 2009 roku przyczyniło się do wzrostu innowacyjności w obrocie gospodarczym. Korzystanie z możliwości rozliczeń pieniężnych w walucie obcej jest obecnie powszechnym, często stosowanym rozwiązaniem.

Zasada walutowości a umowy frankowe

W umowach kredytów denominowanych do franka szwajcarskiego kwota kredytu wyrażona jest w walucie obcej. Mimo to środki oddane kredytobiorcom do ich dyspozycji były wyrażone w walucie polskiej. Brak było możliwości rozliczeń w innej walucie. Stąd też wskazać należy, że taka umowa kredytu była umową kredytu złotówkowego z opcją waloryzacji. Mamy do czynienia zatem z sytuacją, w której między stronami nie doszło do ustalenia świadczenia w złotych polskich. Konstrukcja umów frankowych narusza przepisy o walutowości kredytu, co przemawia za jej nieważnością. Jednocześnie wskazać należy, że istnieje szereg dodatkowych argumentów, które stanowią o nieważności umów kredytów frankowych. Wspomnieć należy, chociażby o naruszeniu zasady swobody umów czy naruszeniu przez bank obowiązku informacyjnego wobec kredytobiorcy poprzez brak prawidłowej informacji o ryzyku kursowym wiążącym się z tego typu kredytem. Wszystko to sprawia, że istnieją solidne podstawy do zakwestionowania swojej umowy kredytu frankowego.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jak uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?

Jak uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?
Jednym z pierwszych kroków przy staraniu się o kredyt jest sprawdzenie przez bank naszej zdolności kredytowej. Co do zasady jeżeli...

Czym jest kredyt odnawialny – jak z niego skorzystać?

Czym jest kredyt odnawialny – jak z niego skorzystać?
Kredyt odnawialny wiąże się z dodatkowymi środkami, które pojawią się na naszym koncie. Możemy z nich skorzystać, ale nie musimy....

Negocjowanie warunków kredytu – jak uzyskać lepszą ofertę od banku?

Negocjowanie warunków kredytu – jak uzyskać lepszą ofertę od banku?
Każdy decydując się na zobowiązanie, jakim  jest kredyt, chce uzyskać jak najlepsze warunki. Czy można negocjować z bankiem warunki kredytu...