SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

MBank kontra frankowicze w 2024 r. – statystyki

Data ostatniej aktualizacji:

MBank kontra frankowicze w 2024 r. – statystyki

mBank udzielił bardzo dużo kredytów waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego. Łącznie mBank zawarł z frankowiczami 85 520 umów kredytowych, z czego aktywnych pozostało już tylko 28 607 umów. Frankowicze bez większych problemów wygrywają sprawy sądowe z mBankiem i odzyskują po kilkaset tysięcy złotych, prócz tego odsetki za opóźnienie i zwrot kosztów procesu.

Statystyki mBank na koniec 2023 roku

W 2023 roku statystyki mBanku kształtowały się następujące:

  • łączna liczba zawartych przez mBank umów kredytowych we frankach szwajcarskich  – 85 520;
  • liczba aktywnych umów w we frankach szwajcarskich na koniec 2023 roku – 28 607;
  • liczba spłaconych kredytów we frankach szwajcarskich na koniec 2023 roku – 39 218;
  • liczba zawartych z frankowiczami ugód na koniec 2023 roku – 13 321;
  • liczba umów zakończonych prawomocnymi wyrokami na koniec 2023 roku – 4487, z czego bank przegrał 4388 spraw (97,8%), a korzystnie dla niego zakończyło się tylko 99 spraw (2,2%).

Bank szacuje prawdopodobieństwo przegrania kolejnych spraw frankowych w 2024 roku na 99%. Jeszcze półtora roku temu bank szacował prawdopodobieństwo przegrania spraw sądowych na 50%. Na koniec 2022 roku zwiększył ryzyko przegrania do 95%, a obecnie zakłada, że przegra 99% spraw.Dlatego też w IV kwartale 2023 r. bank powiększył rezerwy na kredyty we frankach szwajcarskich o dodatkowe 1,48 mld zł. W całym 2023 roku rezerwy na kredyty frankowe sięgnęły 4,9 mld zł.

Sprawdź również: Zmiany w ugodach frankowych z mBankiem – już się nie opłacają w 2024 roku

Pozew frankowy – jaką kancelarie wybrać?

W 2024 roku znacznie więcej frankowiczów może wkroczyć na drogę sądową. Jeżeli chcesz złożyć pozew frankowy warto skorzystać z Kancelarii frankowej, która posiada doświadczenie w obsłudze tego rodzaju spraw oraz posiada pozytywne opinie od klientów. Kancelaria frankowa prócz pomocy w procesie sądowym przygotowała również narzędzie do wyliczenia potencjalnego zysku z unieważnienia lub odfrankowienia kredytu jakim jest kalkulator frankowy.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?
Obecnie przed sądami toczy się wiele spraw nie tylko z powództwa kredytobiorców, ale także banków. Banki jeszcze nie tak dawno...

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych
Frankowicze nadal chętnie składają pozwy do sądów. Nic w tym dziwnego, bowiem masowo wygrywają oni z bankami. Co więcej, najnowszy...

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?
W dniu 25 kwietnia 2024 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której rozstrzygnął zagadnienia prawne dotyczące kredytów frankowych. Zapadłe orzeczenie...