SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Zmiany w ugodach frankowych z mBankiem – już się nie opłacają w 2024 roku

Data ostatniej aktualizacji:

Ugoda frankowa z MBankiem już się nie opłaca w 2024 roku

Ostatni czas to owocny czas dla frankowiczów. Zapadły bowiem kolejne korzystne orzeczenia wydane przez TSUE. W dzisiejszych realiach ugoda z mBankiem się nie opłaca. Wiele więcej można zyskać wygrywając sprawę sądową.

Sprawdź: Kredyt frankowy mBank i zobacz jakie masz możliwości walki z bankiem!

Jakie są główne zmiany w ugodach frankowych z mBankiem po wydaniu wyroków TSUE w 2024 roku?

W grudniu Trybunał wypowiadał się aż trzykrotnie w sprawach polskich frankowiczów. Wszystkie zapadłe wyroki wpisują się w prokonsumencką linie orzeczniczą. Przypomnieć należy najważniejsze kwestie, o których wypowiadał się TSUE.

  • wyrok z 7 grudnia 2023 roku (C-140/22) – zdaniem TSUE konsument nie musi składać przed sądem oświadczenia, że rozumie i godzi się na nieważność umowy. Tym samym koncepcja, zgodnie z którą umowa kredytu może zostać uznana za trwale bezskuteczną dopiero od tego momentu, została obalona. Zatem odsetki od roszczeń konsumentów, jak też termin przedawnienia nie może być wiązany ze złożeniem stosownego oświadczenia przez konsumenta.
  • wyrok z dnia 11 grudnia 2023 roku (C-756/22) – TSUE wskazał, że banki nie mają prawa do pobierania jakiegokolwiek wynagrodzenia w związku z unieważnieniem umowy kredytu. W przypadku nieważności umowy kredytu bank może żądać jedynie zwrotu kapitału kredytu oraz ustawowych odsetek za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty o zwrot takiego kapitału (o ile roszczenia te się nie przedawniły).
  • wyrok z dnia 14 grudnia 2023 roku (C-28/22) – TSUE wskazał, że roszczenie konsumenta nie może przedawnić się wcześniej, niż zacznie biec termin przedawnienia roszczeń banku. A zatem termin przedawnienia zarówno dla klienta, jak i dla banku powinien być liczony od dnia wezwania banku do zapłaty albo złożenia reklamacji. Co więcej, TSUE stwierdził, że niezgodne z dyrektywą unijną 93/13 jest stosowanie zarzutu zatrzymania przez banki w sprawach frankowych.

Czy wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE miały znaczący wpływ na opłacalność ugody z mBankiem dotyczącej kredytów we frankach?

Grudniowe wyroki TSUE dały frankowiczom kolejne mocne argumenty w walce z bankami. Przed ich wydaniem frankowicze również wygrywali sprawy sądowe z bankami, unieważniając swoje umowy kredyty. Programy ugód, w tym program ugód mBanku, są zarówno teraz, jak też były i wcześniej, mniej opłacalne od pozwania banku. Sądy w wydawanych wyrokach w sprawach frankowych powołują się na dotychczas zapadłe orzeczenia TSUE.

Jakie są aktualne perspektywy dla osób rozważających ugody z mBankiem po wyrokach TSUE?

Osoby, które rozważają ugody z mBankiem powinny dokładnie przemyśleć tą decyzję. Ugoda z bankiem jest zazwyczaj bowiem mniej korzystna niż wygrana w sądzie. Sądy chętnie unieważniają umowy kredytów frankowych. Około 95% spraw frankowych kończy się wygraną kredytobiorców.

Przede wszystkim treść ugody powinna być wnikliwie przeanalizowane pod kątem prawnym. Podpisanie ugody zwykle wiąże się że zrzeczeniem się wszystkich roszczeń przez konsumentów w stosunku do banku. Dobrze jest dokonać kalkulacji na konkretnych liczbach tzn. ile zyskamy podpisując ugodę z bankiem, a ile zyskamy wygrywając sprawę sądową. Nie należy zapominać, że w świetle ostatnich orzeczeń TSUE uwzględnić należy także odsetki. Konsumentowi bowiem należą się odsetki od upływu terminu wyznaczonego w wezwaniu banku do zapłaty. Odsetki od roszczeń konsumentów to często spore dumy, sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jeżeli zastanawiasz się od czego zacząć walkę z bankiem czy też jeżeli chcesz dokonać prawnej analizy ugody zaproponowanej przez bank skontaktuj się z nami. Nasza kancelaria frankowa pomaga frankowiczom uwolnić się od kredytu. Już teraz możesz sprawdzić co możesz zyskać dzięki zakwestionowaniu swojej umowy kredytu frankowego, korzystając z kalkulatora frankowego.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt frankowy a wpływ na życie codzienne Polaków

Kredyt frankowy a wpływ na życie codzienne Polaków
Kredyty frankowe wpłynęły i nadal wpływają na życie wielu tysięcy Polaków. Spirala zadłużenia, w jaką zostali wciągnięci frankowicze, odciska piętno...

Kredyt frankowy a naruszenie praw konsumentów: co to oznacza?

Kredyt frankowy a naruszenie praw konsumentów: co to oznacza?
Jeżeli przedsiębiorca postępuje w sposób bezprawny lub niezgodny z dobrymi obyczajami, co ma wpływ na sytuację konsumenta, to możemy mówić...

Reklamacja do banku kredyt frankowy

Reklamacja do banku kredyt frankowy
Kredyty frankowe masowo unieważniane są przez sądy. Warto jednak wiedzieć, jakie działania podjąć, aby doprowadzić do sytuacji, jaką jest unieważnienie...