SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czy jeden kredytobiorca może pozwać bank w sprawie frankowej?

Data ostatniej aktualizacji:

Czy jeden kredytobiorca może pozwać bank w sprawie frankowej

Często umowy kredytów frankowych były zawierane przez kilku kredytobiorców, zazwyczaj małżonków. Często zdarza się tak, że mimo rozwodu, małżonkowie nadal spłacają zaciągnięte zobowiązanie kredytowe, a jednocześnie nie mogą wspólnie dojść do porozumienia w kwestii pozwania banku. Jeden kredytobiorca ma podstawy ku temu, aby dochodzić swoich roszczeń przed sądem w procesie frankowym.

Małżonek może pozwać bank sam

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2023 r. (sygn. III CZP 12/23) w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców. Innymi słowy, nie ma konieczności, aby pozew składali wszyscy kredytobiorcy. Dlatego też jeżeli po rozwodzie nie możesz dojść z byłym małżonkiem do porozumienia czy pozwać bank, możesz sam złożyć pozew frankowy.

W analogiczny sposób wypowiedział się także Sąd Najwyższy m.in. w najnowszym postanowieniu z dnia z dnia 7 lutego 2024 r., I CSK 6126/22, w którym stwierdzono, iż: „W sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców. Powód jest zatem uprawniony do samodzielnego zainicjowania i popierania roszczenia w sprawie.”

Czy można pozwać bank również po spłacie kredytu?

Warto wiedzieć, że także jeżeli spłaciliśmy kredyt frankowy, można pozwać bank i odzyskać nadpłacone pieniądze. Jeżeli jesteśmy po rozwodzie, konieczne będzie przeanalizowanie, z jakich majątków (wspólnego czy majątku osobistego małżonka) i w jakim okresie dochodziło do spłaty rat i odpowiednie sformułowanie roszczenia pozwu. Kancelaria frankowa, która posiada doświadczenie w tym zakresie wie, w jaki sposób przygotować pozew frankowy oraz jak odpowiednio poprowadzić sprawę frankową. Warto także skorzystać z kalkulatora frankowego, aby przekonać się ile można zyskać wytaczając sprawę frankową!

Czytaj więcej: Pozew frankowy po rozwodzie – co warto wiedzieć?

 Autor: R. pr. Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?
Obecnie przed sądami toczy się wiele spraw nie tylko z powództwa kredytobiorców, ale także banków. Banki jeszcze nie tak dawno...

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych
Frankowicze nadal chętnie składają pozwy do sądów. Nic w tym dziwnego, bowiem masowo wygrywają oni z bankami. Co więcej, najnowszy...

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?
W dniu 25 kwietnia 2024 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której rozstrzygnął zagadnienia prawne dotyczące kredytów frankowych. Zapadłe orzeczenie...