SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

MBank kontra frankowicze w 2024 r. – statystyki

Data ostatniej aktualizacji:

MBank kontra frankowicze w 2024 r. – statystyki

mBank udzielił bardzo dużo kredytów waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego. Łącznie mBank zawarł z frankowiczami 85 520 umów kredytowych, z czego aktywnych pozostało już tylko 28 607 umów. Frankowicze bez większych problemów wygrywają sprawy sądowe z mBankiem i odzyskują po kilkaset tysięcy złotych, prócz tego odsetki za opóźnienie i zwrot kosztów procesu.

Statystyki mBank na koniec 2023 roku

W 2023 roku statystyki mBanku kształtowały się następujące:

  • łączna liczba zawartych przez mBank umów kredytowych we frankach szwajcarskich  – 85 520;
  • liczba aktywnych umów w we frankach szwajcarskich na koniec 2023 roku – 28 607;
  • liczba spłaconych kredytów we frankach szwajcarskich na koniec 2023 roku – 39 218;
  • liczba zawartych z frankowiczami ugód na koniec 2023 roku – 13 321;
  • liczba umów zakończonych prawomocnymi wyrokami na koniec 2023 roku – 4487, z czego bank przegrał 4388 spraw (97,8%), a korzystnie dla niego zakończyło się tylko 99 spraw (2,2%).

Bank szacuje prawdopodobieństwo przegrania kolejnych spraw frankowych w 2024 roku na 99%. Jeszcze półtora roku temu bank szacował prawdopodobieństwo przegrania spraw sądowych na 50%. Na koniec 2022 roku zwiększył ryzyko przegrania do 95%, a obecnie zakłada, że przegra 99% spraw.Dlatego też w IV kwartale 2023 r. bank powiększył rezerwy na kredyty we frankach szwajcarskich o dodatkowe 1,48 mld zł. W całym 2023 roku rezerwy na kredyty frankowe sięgnęły 4,9 mld zł.

Sprawdź również: Zmiany w ugodach frankowych z mBankiem – już się nie opłacają w 2024 roku

Pozew frankowy – jaką kancelarie wybrać?

W 2024 roku znacznie więcej frankowiczów może wkroczyć na drogę sądową. Jeżeli chcesz złożyć pozew frankowy warto skorzystać z Kancelarii frankowej, która posiada doświadczenie w obsłudze tego rodzaju spraw oraz posiada pozytywne opinie od klientów. Kancelaria frankowa prócz pomocy w procesie sądowym przygotowała również narzędzie do wyliczenia potencjalnego zysku z unieważnienia lub odfrankowienia kredytu jakim jest kalkulator frankowy.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22
W dniu 25 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy wydał długo oczekiwaną uchwałę w sprawie III CZP 25/22. W wydaniu uchwały...

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne
Banki zdają sobie sprawę, że frankowicze nie zwalniają tempa w składaniu pozwów o unieważnienie umów frankowych do sądów i że...

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22
Orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w sprawach frankowych jest w przeważającej większości prokonsumenckie. Sporadycznie zdarzają się jednak orzeczenia, które...