SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jak negocjować z bankiem z pomocą kancelarii?

Data ostatniej aktualizacji:

Jak negocjować z bankiem z pomocą kancelarii?

Większości kredytobiorcom wydaje się, że z bankiem nie można negocjować warunków umowy kredytu. Nic bardziej mylnego. Sytuacja finansowa każdego kredytobiorcy jest inna. Banki mogą więc elastycznie podchodzić do pewnych postanowień umowy kredytu, np. wysokości marży, prowizji. Poniżej znajdziesz porady dla negocjacji umowy kredytowej z bankiem. Również wsparcie specjalisty, takiego jak kancelaria frankowa w negocjacjach z bankiem może być bardzo pomocne.

Negocjacje z bankiem – kancelaria

Jak przygotować się do negocjacji z bankiem przy wsparciu kancelarii? Negocjacje z bankiem nie wyglądają tak samo dla każdego z klientów. Wszystko zależy od sytuacji finansowej oraz historii korzystania z usług danego banku. Przygotowując się do podjęcia negocjacji z bankiem należy prześledzić swoją historię współpracy z danym bankiem, z jakich produktów kredytobiorca korzystał wcześniej. Dobrym rozwiązaniem jest również przeanalizowanie formularza umowy kredytu wraz z prawnikiem oraz porównanie ofert kredytów w innych bankach.

W jaki sposób kancelaria prawna może pomóc w negocjacjach z bankiem? Kancelaria po przeanalizowaniu dokumentacji z banku dotyczącej kredytu może pomóc w negocjacjach z bankiem. Prawnicy kancelarii wiedzą, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy, co dokładnie można poddać negocjacji. Dodatkowo są na bieżąco z innymi ofertami banków, dzięki czemu mogą porównać i wynegocjować dla swoich klientów warunki korzystniejsze niż w innej instytucji bankowej.

Jakie argumenty są skuteczne podczas negocjacji z bankiem?

Skuteczne argumenty podczas negocjacji z bankiem to:

  • zaproponowanie wpłacenia większego wkładu własnego,
  • powołanie się na okoliczność bycia stałym klientem banku i korzystanie z innych jego usług oraz produktów,
  • posiadanie wysokich dochodów,
  • posiadanie stabilnego zatrudnienia,
  • posiadanie dobrej historii kredytowej,
  • brak posiadania innych zobowiązań finansowych,
  • przedstawienie alternatywnej oferty innego banku,
  • posiadanie większej zdolność kredytowej, która zależna jest od wielkości dochodów.

Czy warto angażować kancelarię do negocjacji warunków kredytu?

Kredyt, zwłaszcza na wysoką kwotę, to zobowiązanie na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. W celu zaoszczędzenia na kredycie oraz uzyskania lepszych warunków umowy z bankiem warto zaangażować do negocjacji warunków kredytu kancelarię. Kancelarii łatwiej jest wynegocjować dogodniejsze dla kredytobiorcy warunki. Rola adwokata w negocjacjach bankowych może okazać się bardzo ważna i  przynieść kredytobiorcy wiele korzyści. Strategie negocjacyjne kancelarii z bankami wielokrotnie okazały się bardziej skuteczne niż samodzielne negocjowanie umowy przez kredytobiorcę.

Zmiana warunków kredytu z pomocą prawnika

W trakcie trwania umowy kredytu można renegocjować warunki kredytowe. Należy jednak podkreślić, że jest to trudniejsze i możliwe najczęściej tylko w przypadku zmiany sytuacji finansowej kredytobiorcy. W każdym przypadku zawsze warto spróbować.

Jak negocjować z bankiem obniżenie raty kredytu? Przede wszystkim należy złożyć wniosek o obniżenie raty kredytu hipotecznego lub gotówkowego do swojego banku i dobrze go umotywować. Można negocjować:

  • zmniejszenie marży kredytowej,
  • możliwość rezygnacji z pewnych umów ubezpieczenia spłaty kredytu,
  • zmianę terminu spłaty raty kredytowej, czyli najczęściej wydłużenie okresu spłaty, co wpłynie na zmniejszenie raty.  

We wniosku o obniżenie marży kredytu hipotecznego lub kredytu gotówkowego należy zawrzeć:

  • dane osobowe kredytobiorcy,
  • numer umowy kredytowej,
  • uzasadnienie restrukturyzacji umowy kredytowej,
  • informacje o aktualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy– kredytobiorca może powołać się na nieprzewidziane trudności życiowe, utratę pracy, chorobę wymagająca długotrwałego, kosztownego leczenia itp. Niezależnie w przypadku kredytów ze zmienną stopą procentową, argumentem za obniżeniem marży kredytu może być fakt znacznego podwyższenia oprocentowania takiego kredytu,
  • informacje dotyczące dotychczasowej współpracy kredytobiorcy z bankiem, takie jak terminowość w zakresie spłaty kredytu, korzystanie z licznych produktów oferowanych przez bank, czy spłatę znacznej części kapitału.

Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE
Pierwsza sprawa WIBOR w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej ożywiła opinię publiczną w lipcu 2024 roku. Orzeczenie TSUE w sprawie WIBOR...

Mediacja z bankiem

Mediacja z bankiem
Spory finansowe dotyczące kwestii kredytowych to temat, który nieustannie wzbudza ogromne zainteresowanie. Wiele osób obawiając się czasu trwania i kosztów...

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy
Od kilku już lat najwięcej postępowań sądowych przeciwko bankom dotyczy spraw kredytów frankowych. Sprawy tego rodzaju prowadzi między innymi doświadczona...