Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 9 stycznia 2024 r. orzeczenie w sprawie o sygn. C-658/22. W orzeczeniu TSUE odniósł się do pytania prejudycjalnego złożonego przez Sąd Najwyższy 2 września 2021 r. Sąd Najwyższy wniósł pytania prejudycjalne do TSUE dotyczące szeregu kwestii sprowadzających się do problematyki ustrojowej w związku z kwestionowanym przez część środowisk prawniczych trybem powoływania sędziów w Polsce. TSUE orzekł, że pytanie prejudycjalne tego rodzaju jest niedopuszczalne i odmówił udzielenia odpowiedzi na nie. Akta sprawy zostały niezwłocznie zwrócone do sądu.
Skorzystaj z usługi: unieważnienie kredytu i odzyskaj swoje pieniądze!
Orzeczenie TSUE C-658/22 – dlaczego ma znaczenie dla frankowiczów
Orzeczenie C-658/22 chociaż rozstrzygać miało o kwestiach ustrojowych Rzeczypospolitej ma znaczenie również dla kredytobiorców frankowych. Sąd Najwyższy pytanie prejudycjalne zadał w związku z postępowaniem rozstrzygnięcia przez cały skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego szeregu pytań prawnych dotyczących spraw frankowych.
Orzeczenie TSUE i powrót akt do Sądu Najwyższego powinny doprowadzić do tego, że SN rozpocznie prace nad rozstrzygnięciem tych zagadnień prawnych, co przez ostatnie 1,5 roku nie było możliwe. Przypomnieć należy, że SN ma wypowiedzieć się w tak istotnych tematach jak m.in.:
- możliwość zastąpienia nieważnych postanowień umownych przepisami określającymi kurs waluty obcej w inny sposób niż w pierwotnej umowie;
- termin przedawnienia roszczeń banku o zwrot kapitału w wypadku unieważnienia umowy kredytowej;
- możliwość żądania przez strony unieważnionej umowy kredytowej wynagrodzenia za czas korzystania z kapitału.
Nie ulega wątpliwości, że powyższe zagadnienia mają istotne znaczenie dla spraw frankowych, stąd też należy liczyć, że SN pochyli się nad ich rozstrzygnięciem w niedługim czasie.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162