SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

W 2024 r. padnie rekord w liczbie pozwów frankowych?

Data ostatniej aktualizacji:

W 2024 r. padnie rekord w liczbie pozwów frankowych

Pomimo bardzo korzystnej linii orzeczniczej sądów krajowych i TSUE, szacuje się, że do początków 2024 r. w sądach rozpoznano jedynie około 10-15% wszystkich możliwych do wniesienia spraw frankowych. Oznacza to, że wciąż znaczna ilość kredytobiorców frankowych nie wniosła pozwu przeciwko bankowi.

Eksperci przewidują rychłą zmianę tego trendu. Według najnowszych prognoz w 2024 r. liczba nowych spraw frankowych może zwiększyć się o 30% względem roku poprzedniego. Nie powinno to dziwić, wszak ponad 97% wszystkich spraw kończy się wygraną frankowiczów.

Unieważnienie umowy frankowej 2024 r.

Osoby, które posiadają kredyt frankowy, a w dalszym ciągu nie wniosły pozwu frankowego, nie powinny dłużej zwlekać – bieżący rok może być najlepszym do pozwania banku o unieważnienie kredytu we frankach. Wygranie sprawy może przysporzyć wielu korzyści ekonomicznych, a wstępne określenie roszczenia możliwe jest dzięki skorzystaniu z bezpłatnego kalkulatora frankowego. Należy przy tym pamiętać, że pozwy przeciwko bankom nie są łatwe, stąd też warto wspomóc się pomocą profesjonalnej kancelarii frankowej.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Odwołanie rzecznika finansowego

Odwołanie rzecznika finansowego
W dniu 20 czerwca 2024 roku premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego. Oficjalnym powodem odwołania rzecznika...

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?
Ostatnimi czasy bank BPH opublikował sprawozdanie finansowe, z którego wynika, że za rok 2023 poniósł stratę w wysokości ok. 5,5...

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka
Getin Noble Bank Wyrokiem z dnia 21 czerwca 2024 r. w sprawie II CSKP 544/24 Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną...