SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Restrukturyzacja Getin Noble Bank – jaki wyrok TSUE?

Data ostatniej aktualizacji:

Restrukturyzacja Getin Noble Bank – jaki wyrok TSUE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w związku z ogromną liczbą skarg wniesionych na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o objęciu Getin Noble Banku przymusową restrukturyzacją skierował cztery zapytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Frankowicze czują się poszkodowani w wyniku przyjętej formy restrukturyzacji, która praktycznie wyeliminowała możliwość dochodzenia roszczeń na podstawie zawartych w umowach kredytowych klauzul abuzywnych. Dlatego frankowicze stanowią największą grupę skarżących.

Skorzystaj z usług profesjonalnej kancelarii frankowej: Unieważnienie kredytu

Jaka decyzja TSUE w sprawie restrukturyzacji Getin Noble Bank?

W czwartek 21 marca 2024 r. odbyła się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zadał cztery pytania. Dwa pierwsze pytania dotyczą wykładni polskich przepisów w zakresie procedury sądowo-administracyjnej, a kolejne dwa dotyczą organu, jakim jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz pełnionych przez niego funkcji.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wydał wyroku i odroczył posiedzenie na 13 czerwca 2024 r. Do tego dnia rzecznik generalny TSUE ma wydać opinię w tej sprawie.

Wyrok TSUE – konsekwencje dla Frankowiczów z GNB

Frankowicze z Getin Noble Banku liczą na korzystny wyrok TSUE. Korzystny wyrok TSUE będzie miał istotne znaczenie dla sytuacji frankowiczów z Getin Noble Banku. Frankowicze będą mogli dochodzić odszkodowań od Skarbu Państwa. Jednak dopiero zakończone postępowanie upadłościowe banku zdecyduje o zasadności i wysokości roszczeń odszkodowawczych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podejmie również decyzje czy skargi mają być rozpoznane łącznie czy oddzielnie, co z kolei zdecyduje o czasie trwania postępowania przed WSA w Warszawie.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22
W dniu 25 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy wydał długo oczekiwaną uchwałę w sprawie III CZP 25/22. W wydaniu uchwały...

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne
Banki zdają sobie sprawę, że frankowicze nie zwalniają tempa w składaniu pozwów o unieważnienie umów frankowych do sądów i że...

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22
Orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w sprawach frankowych jest w przeważającej większości prokonsumenckie. Sporadycznie zdarzają się jednak orzeczenia, które...