W dalszym ciągu rośnie liczba wyroków w sprawach frankowych. Według dostępnych danych tylko w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. wydano już ok. 11 200 wyroków w sprawach z powództwa frankowiczów. Liczba ta jest o koło 1 500 większa niż suma wyroków w sprawach frankowych, wydanych w całym 2022 r.
Kredytobiorców cieszyć może odsetek spraw wygranych. Wyroki sądów I instancji uwzględniały powództwa frankowiczów w ok. 97% spraw, w przypadku wyroków wydawanych przez sądy II instancji ten odsetek był jeszcze większy i wyniósł 99% korzystnych wyroków.
W 2023 r. najwięcej wyroków wydano w sprawach, w których pozwanym był mBank (ponad 1 900 wyroków). Na dalszych miejscach znalazły się PKO BP (nieco ponad 1 700 wyroków), Millenium (niecałe 1 700 wyroków) oraz BPH (ok. 1 400 wyroków).
Sprawdź również: Unieważnienie kredytów we frankach szwajcarskich – najnowsze wiadomości
Unieważnienie umowy frankowej – czy warto?
Korzystna linia orzecznicza nie powinna budzić większych wątpliwości – obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – warto pozywać bank o unieważnienie umowy kredytu frankowego. Skutki unieważnienia umowy są bardzo daleko idące i korzystne dla frankowiczów.
Jeżeli sąd unieważni umowę kredytu frankowego to konsekwencją uprawomocnienia się takiego orzeczenia będzie konieczność zwrotu przez strony umowy wzajemnych świadczeń. Tym samym strony powinny dokonać rozliczenia kredytu frankowego – bank może żądać zwrotu całego wypłaconego kapitału, kredytobiorca zwrotu wszystkich zapłaconych rat, odsetek, prowizji i innych analogicznych kosztów powstałych w związku z zawarciem umowy kredytu frankowego.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162