W dalszym ciągu przed polskimi sądami toczy się bardzo wiele spraw frankowych. Każdego dnia przybywa postępowań wszczętych na skutek powództw kierowanych przez kredytobiorców frankowych. Zdecydowana większość spraw, szacuje się, że znacznie powyżej 90% kończy się wygraną frankowiczów. Spośród tych spraw, w większości wypadków, zapadają orzeczenia w przedmiocie unieważnienia umowy kredytu frankowego.
Niezależnie wciąż pojawiają się nowe rozstrzygnięcia dotyczące spraw frankowych wydawane przez TSUE, czy Sąd Najwyższy. Większość z orzeczeń jest korzystna dla frankowiczów i powinna jeszcze bardziej umocnić ich pozycję procesową. Tylko w ostatnim miesiącu zarówno TSUE, jak i SN wydały istotne z punktu widzenia spraw frankowych orzeczenia.
Sprawdź: Kredyt frankowy kalkulator
Wyrok TSUE z dnia 21 września 2023 r. C-139/22
W dniu 21 września 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił orzeczenie w sprawie C-139/22. Orzeczenie to dotyczyło m.in. kwestii badania przez sądy abuzywności tych postanowień umownych, które zostały już wcześniej wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych prowadzonego przez UOKiK. TSUE stanął na stanowisku, że skoro klauzula taka znajduje się już w rejestrze UOKiK to sąd z góry może założyć, że w danej umowie również miała ona charakter abuzywny.
Drugą kwestią rozstrzygniętą przez TSUE w orzeczeniu C-139/22 jest sytuacja, w której kredytobiorca posiadał wykształcenie ekonomiczne lub pokrewne np. był pracownikiem banku. W takich wypadkach banki często broniły się, że osoba taka powinna zdawać sobie sprawę z potencjalnych ryzyk, które niesie za sobą podpisanie umowy kredytu frankowego. TSUE zakwestionował takie twierdzenia i wskazał, że obowiązek informacyjny banku jest taki sam w stosunku do wszystkich konsumentów, niezależnie od ich wykształcenia, czy wykonywanego zawodu.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2023 r.
Istotnym z punktu widzenia spraw frankowych orzeczeniem jest również uchwała Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2023 r. W treści uchwały SN odpowiedział na nurtujące wielu pytanie, czy umowa kredytu frankowego jest umową wzajemną, czy wprawdzie dwustronnie zobowiązującą, ale niewzajemną.
Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że umowa kredytu jest umową wzajemną, ale jednocześnie skierował do TSUE pytanie prawne. Na wniosek SN, TSUE będzie miał odpowiedzieć, czy przepisy europejskie nie stoją na przeszkodzie stosowaniu prawa zatrzymania w przypadku unieważnienia umowy kredytowej, będącej umową wzajemną.
Czytaj również: Ile kosztuje prawnik w sprawie frankowej forum
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162