SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Syndyk nie wyklucza zawarcia ugód z frankowiczami Getin Nobel Bank

Data ostatniej aktualizacji:

Syndyk nie wyklucza zawarcia ugód z frankowiczami Getin Nobel Bank

Sytuacja prawna frankowiczów, którzy zawarli umowy kredytowe z Getin Noble Bank jest znacznie trudniejsza niż w przypadku kredytobiorców z innych banków. W lipcu 2023 r. sąd ogłosił bowiem wszczęcie postępowania upadłościowego wobec Getin Nobel Bank.

Ostatnimi czasy syndyk Getin Noble Bank wskazał, że ma zamiar umożliwić kredytobiorcom zawarcie ugód w związku z umowami frankowymi. Ucieszyło to licznych frankowiczów Getin Noble Bank, niestety kwestia ta nie jest jeszcze oczywista i wywołuje coraz większe wątpliwości po stronie kredytobiorców i prawników z kancelarii frankowych.

Czy Getin Nobel bank na pewno chce doprowadzić do podpisania ugód?

Część prawników sceptycznie podchodzi do intencji jakie przyświecają Getin Noble Bank w związku z zawezwaniami do próby ugodowej. Podnoszą oni, że w rzeczywistości bank ten może jedynie próbować doprowadzić do zawieszenia biegu przedawnienia ewentualnych roszczeń banku. Prawnicy podnoszą również, że do zawarcia ugód potrzebna jest m.in. zgoda rady wierzycieli, co w skomplikowanej sytuacji Getin Noble Bank nie jest wcale takie oczywiste.

Unieważnienie umowy kredytu frankowego – kancelaria prawna

W przypadku Getin Nobel Bank, zawarcie sensownej ugody mogłoby być rozsądnym rozwiązaniem. W wypadku pozostałych banków zdecydowanie lepiej złożyć pozew frankowy – wstępna wartość możliwego do uzyskania roszczenia może być wyliczona przy pomocy kalkulatora frankowego. Niezależnie od tego jaki bank udzielił kredytu zawsze w sprawach kredytowych warto wesprzeć się profesjonalną pomocą kancelarii frankowej.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?
Spłacony kredyt frankowy nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń. Walka frankowiczów po całkowitej spłacie zadłużenia jest tak samo skuteczna, jak w przypadku...

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?
Czy warto podjąć negocjacje z bankiem w sprawie kredytów CHF? Jak banki wpływają na decyzje frankowiczów? Czy zdarzają się manipulacje...

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR
Śmierć współkredytobiorcy nie oznacza, że nie można dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jeżeli chcemy złożyć pozew WIBOR po śmierci...