SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jak złożyć wniosek o wydanie historii spłaty kredytu frankowego?

Data ostatniej aktualizacji:

Wniosek o wydanie historii spłaty kredytu CHF

Przed złożeniem pozwu w sprawie kredytu frankowego trzeba zgromadzić odpowiednie dokumenty, które będą stanowiły dowody w sprawie. Jednym z takich dokumentów jest wniosek o wydanie historii spłaty kredytu.

Zaświadczenie z banku o wysokości dokonanych spłat przez cały okres trwania umowy jest dokumentem, na podstawie którego będzie można ocenić wartość potencjalnego roszczenia z tytułu unieważnienia umowy kredytu frankowego. Zaświadczenie to może być wydane jedynie przez bank udzielający kredytu, a jego koszt wynosi ok. 100,00 – 300,00 zł.

Jak uzyskać zaświadczenie o spłacie kredytu?

W celu uzyskania zaświadczenia z banku o spłacie kredytu należy złożyć stosowny wniosek. W chwili obecnej żadne przepisy nie regulują wymogów formalnych dla takiego wniosku, co oznacza, że może on być złożony w dowolnej formie. Wniosek taki można złożyć nie tylko na piśmie, ale również drogą mailową, czy telefonicznie, a nawet osobiście w oddziale banku. Część banków na swoich stronach internetowych umieszcza wzory formularzy wniosku zaświadczeń o spłacie kredytu. Mimo dowolności w sposobie złożenia wniosku warto wybrać jednak formę, która umożliwi nam wykazanie w jakiej dacie wniosek faktycznie został złożony oraz jego monitowanie.

W prawidłowo wystawionym zaświadczeniu z banku o spłacie kredytu powinny znaleźć się co najmniej informacje na temat:

  • dat i kwot wypłaconych transz kredytu wyrażone w złotych i frankach szwajcarskich wraz ze wskazaniem kursu wymiany waluty;
  • daty i kwoty wpłaconych przez kredytobiorcę rat kredytu, w złotówkach i frankach, z wyszczególnieniem na część kapitałową i odsetkową wraz z kursem wymiany walut;
  • salda aktualnego zadłużenia kredytowego kredytobiorcy wskazane zarówno w złotówkach, jak i we frankach;
  • informacji o wysokości oprocentowania kredytu od początku obowiązywania umowy wraz z ewentualnymi zmianami tego oprocentowania.

Ile trzeba czekać na zaświadczenie z banku?

Istotną kwestią jest również udzielenie odpowiedzi na pytanie ile trzeba czekać na zaświadczenie z banku o spłacie kredytu? W praktyce jest to uzależnione od wewnętrznej polityki konkretnego banku. Żadne przepisy nie wskazują konkretnej daty, której musi przestrzegać bank w celu wydania zaświadczenia o spłacie kredytu.

Najczęściej czas oczekiwania na wniosek waha się od tygodnia-dwóch, do nawet kilku miesięcy. Niektóre banki ułatwiają postępowanie w sprawie uzyskania zaświadczenia o spłacie kredytu, umożliwiając wygenerowanie takiego zaświadczenia automatycznie, z poziomu aplikacji bankowej.

Jakie dokumenty trzeba złożyć w sprawie frankowiczów?

Jak zostało już wskazane na wstępie, przed wszczęciem postępowania sądowego warto jest przygotować stosowne dokumenty będące następnie dowodami w toku postępowania sądowego. Jakie dokumenty trzeba więc złożyć w sprawie frankowej?

  • zaświadczenie o spłacie kredytu,
  • umowę kredytową wraz z ewentualnymi aneksami,
  • regulamin kredytu,
  • pisma wymieniane z bankiem m.in. wezwanie do zapłaty,
  • wniosek kredytowy.

Ostatni dokument jest o tyle istotny, że wynika z niego o jaką kwotę kredytu występował pierwotnie kredytobiorca. Sąd w toku procesu będzie mógł na tej podstawie zorientować się jak kwotę tę przeliczył bank i jaka kwota kredytu została ostatecznie wypłacona.

Co zrobić gdy bank nie wystawi zaświadczenia o historii spłaty kredytu frankowego w terminie?

W praktyce rzadko zdarza się żeby banki robiły problem z wystawieniem zaświadczenia o spłacie kredytu. W interesie kredytobiorcy jest jednak żeby zaświadczenie zostało wydane jak najszybciej ponieważ jego brak wstrzymuje wniesienie pozwu przeciwko bankowi.

Z uwagi na fakt, że sam proces sądowy o kredyt we frankach trwa stosunkowo długo, wydłużenie czasu na pozyskanie zaświadczenia z banku jest problematyczne dla kredytobiorcy. 

Jeżeli bank nie odpowie na wniosek o historii spłaty kredytu frankowego w terminie 30 dni warto złożyć reklamację korzystając z formularzy dostępnych na stronie internetowej banku. W skrajnym wypadku, jeżeli i to nie odniesie spodziewanego skutku, kredytobiorcy mogą zwrócić się z prośbą o wsparcie do Rzecznika Finansowego. 

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162

Wniosek o wydanie historii spłaty kredytu CHF

Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo
Wielu kredytobiorców posiadających kredyty frankowe Praga Bemowo szuka pomocy frankowiczom na forum. W celu uzyskania skutecznej i kompleksowej pomocy frankowicz...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?
Na rynku funkcjonuje całkiem sporo podmiotów, w tym niekoniecznie kancelarii, które zajmują się tematem kredytów frankowych. Jak wybrać dobrze? I...

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć
Najwięcej spraw frankowych toczy się przed sądami w Warszawie. Dzisiaj przedstawię najważniejsze informacje o warszawskich sądach. Jakie są rodzaje sądów...