Przed złożeniem pozwu w sprawie kredytu frankowego trzeba zgromadzić odpowiednie dokumenty, które będą stanowiły dowody w sprawie. Jednym z takich dokumentów jest wniosek o wydanie historii spłaty kredytu.
Zaświadczenie z banku o wysokości dokonanych spłat przez cały okres trwania umowy jest dokumentem, na podstawie którego będzie można ocenić wartość potencjalnego roszczenia z tytułu unieważnienia umowy kredytu frankowego. Zaświadczenie to może być wydane jedynie przez bank udzielający kredytu, a jego koszt wynosi ok. 100,00 – 300,00 zł.
Jak uzyskać zaświadczenie o spłacie kredytu?
W celu uzyskania zaświadczenia z banku o spłacie kredytu należy złożyć stosowny wniosek. W chwili obecnej żadne przepisy nie regulują wymogów formalnych dla takiego wniosku, co oznacza, że może on być złożony w dowolnej formie. Wniosek taki można złożyć nie tylko na piśmie, ale również drogą mailową, czy telefonicznie, a nawet osobiście w oddziale banku. Część banków na swoich stronach internetowych umieszcza wzory formularzy wniosku zaświadczeń o spłacie kredytu. Mimo dowolności w sposobie złożenia wniosku warto wybrać jednak formę, która umożliwi nam wykazanie w jakiej dacie wniosek faktycznie został złożony oraz jego monitowanie.
W prawidłowo wystawionym zaświadczeniu z banku o spłacie kredytu powinny znaleźć się co najmniej informacje na temat:
- dat i kwot wypłaconych transz kredytu wyrażone w złotych i frankach szwajcarskich wraz ze wskazaniem kursu wymiany waluty;
- daty i kwoty wpłaconych przez kredytobiorcę rat kredytu, w złotówkach i frankach, z wyszczególnieniem na część kapitałową i odsetkową wraz z kursem wymiany walut;
- salda aktualnego zadłużenia kredytowego kredytobiorcy wskazane zarówno w złotówkach, jak i we frankach;
- informacji o wysokości oprocentowania kredytu od początku obowiązywania umowy wraz z ewentualnymi zmianami tego oprocentowania.
Ile trzeba czekać na zaświadczenie z banku?
Istotną kwestią jest również udzielenie odpowiedzi na pytanie ile trzeba czekać na zaświadczenie z banku o spłacie kredytu? W praktyce jest to uzależnione od wewnętrznej polityki konkretnego banku. Żadne przepisy nie wskazują konkretnej daty, której musi przestrzegać bank w celu wydania zaświadczenia o spłacie kredytu.
Najczęściej czas oczekiwania na wniosek waha się od tygodnia-dwóch, do nawet kilku miesięcy. Niektóre banki ułatwiają postępowanie w sprawie uzyskania zaświadczenia o spłacie kredytu, umożliwiając wygenerowanie takiego zaświadczenia automatycznie, z poziomu aplikacji bankowej.
Jakie dokumenty trzeba złożyć w sprawie frankowiczów?
Jak zostało już wskazane na wstępie, przed wszczęciem postępowania sądowego warto jest przygotować stosowne dokumenty będące następnie dowodami w toku postępowania sądowego. Jakie dokumenty trzeba więc złożyć w sprawie frankowej?
- zaświadczenie o spłacie kredytu,
- umowę kredytową wraz z ewentualnymi aneksami,
- regulamin kredytu,
- pisma wymieniane z bankiem m.in. wezwanie do zapłaty,
- wniosek kredytowy.
Ostatni dokument jest o tyle istotny, że wynika z niego o jaką kwotę kredytu występował pierwotnie kredytobiorca. Sąd w toku procesu będzie mógł na tej podstawie zorientować się jak kwotę tę przeliczył bank i jaka kwota kredytu została ostatecznie wypłacona.
Co zrobić gdy bank nie wystawi zaświadczenia o historii spłaty kredytu frankowego w terminie?
W praktyce rzadko zdarza się żeby banki robiły problem z wystawieniem zaświadczenia o spłacie kredytu. W interesie kredytobiorcy jest jednak żeby zaświadczenie zostało wydane jak najszybciej ponieważ jego brak wstrzymuje wniesienie pozwu przeciwko bankowi.
Z uwagi na fakt, że sam proces sądowy o kredyt we frankach trwa stosunkowo długo, wydłużenie czasu na pozyskanie zaświadczenia z banku jest problematyczne dla kredytobiorcy.
Jeżeli bank nie odpowie na wniosek o historii spłaty kredytu frankowego w terminie 30 dni warto złożyć reklamację korzystając z formularzy dostępnych na stronie internetowej banku. W skrajnym wypadku, jeżeli i to nie odniesie spodziewanego skutku, kredytobiorcy mogą zwrócić się z prośbą o wsparcie do Rzecznika Finansowego.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162
