SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyt hipoteczny we franku a wynajem mieszkania

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyt hipoteczny we franku a wynajem mieszkania

Wielu Frankowiczów, którzy zakupili mieszkania za środki uzyskane z kredytu we frankach szwajcarskich, nieruchomości te wynajmują. Czy można wynająć mieszkanie z kredytem hipotecznym? Czy fakt wynajmowania mieszkania obciążonego hipoteką na rzecz banku ma jakiś wpływ na postępowanie o unieważnienie umowy kredytu?

Czy można wynająć mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi TAK. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wynająć mieszkanie obciążone hipoteką na rzecz banku. Banku bowiem nie interesuje cel, w jakim nabywane jest mieszkanie. Inaczej mówiąc czy będzie tam mieszkał sam właściciel czy najemca. We wniosku kredytowym nie ma obowiązku deklarowania czy będziemy mieszkali w takim lokalu, czy będzie to dla nas inwestycja w postaci wynajmu.

Kredyt frankowy a wynajem mieszkania

Frankowicze, którzy wynajmują mieszkanie zakupione na kredyt zaciągnięty we frankach szwajcarskich mogą unieważnić umowę kredytu. Oddanie mieszkania w najem nie ma bowiem żadnego znaczenia dla oceny ważności umowy kredytu. Kredytobiorcy, którzy zakupili nieruchomość jako konsumenci, są chronieni przed nieuczciwymi praktykami banków. Jeżeli nieruchomość została zakupiona w celach inwestycyjnych to również istnieje możliwość  unieważnienia kredytu frankowego.

Kredytobiorcy frankowi, którzy od razu oddali w najem prywatny zakupioną nieruchomość również mogą skorzystać ze swoich uprawnień jako konsumenci. Najem prywatny (nie prowadzony w ramach działalności gospodarczej) nie blokuje dochodzenia swoich roszczeń jako konsument

Wskazać należy, że Frankowicze, którzy zakupili nieruchomość na cele inwestycyjne związane z działalnością w branży najmu mieszkań również mają spore szanse na unieważnienie kredytu. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy sądy przyznają ochronę konsumencką osobom prowadzącym działalność gospodarczą w obszarze najmu nieruchomości. Wszystko jednak zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.

Czy rata kredytu może być kosztem przy wynajmie mieszkania?

Jednym ze źródeł przychodów według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (tzw. najem prywatny).

Przychody z najmu prywatnego mieszkania rozliczane na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) można obniżyć o koszty jego uzyskania. Koszty uzyskania przychodu z danego źródła pomniejszają przychody z tego właśnie źródła. Koszty te są ściśle i funkcjonalnie przyporządkowane do danego źródła przychodów.

Do kosztów uzyskania przychodu z najmu można zaliczyć zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie mieszkania, które jest wynajmowane. Warunkiem jest, aby wydatki z tytułu odsetek od kredytu były celowe i nie zwiększały wartości początkowej wynajmowanego mieszkania.

Czy wynajem mieszkania wlicza się do zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa to możliwość spłaty przez kredytobiorcę danego zobowiązania wraz z należnymi odsetkami w uzgodnionym terminie. Na podstawie informacji zawartych we wniosku kredytowym oraz danych dostępnych w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i rejestrach dłużników ocenia się jaką maksymalną kwotę kredytu będzie w stanie spłacić kredytobiorca. Maksymalna kwota kredytu to właśnie zdolność kredytowa.

Banki co do zasady do wyliczenia zdolności kredytowej uwzględniają dochody z wynajmu nieruchomości. Warunkiem jest udokumentowania historii przychodów z wynajmu. Banki oczekują, że w momencie wnioskowania o kredyt, kredytobiorca będzie mógł pokazać, że zarabia na wynajmowanym lokalu od co najmniej 6 lub 12 miesięcy. Dodatkowo kredytodawcy zmniejszają wykazywany dochód o wydatki, które obciążają właściciela nieruchomości, np. opłaty za media, czynsz, podatek od nieruchomości ponoszone przez wynajmującego.

Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Reklamacja do banku kredyt frankowy

Reklamacja do banku kredyt frankowy
Kredyty frankowe masowo unieważniane są przez sądy. Warto jednak wiedzieć, jakie działania podjąć, aby doprowadzić do sytuacji, jaką jest unieważnienie...

Jakie są konsekwencje podatkowe unieważnienia kredytu frankowego?

Jakie są konsekwencje podatkowe unieważnienia kredytu frankowego?
Skutkiem uznania umowy kredytu frankowego za nieważną jest konieczność dokonania stosownego rozliczenia między stronami, polegającego na zwrocie wzajemnych świadczeń. Dodatkowo...

Jak zarządzać finansami po unieważnieniu kredytu frankowego?

Jak zarządzać finansami po unieważnieniu kredytu frankowego?
W przypadku unieważnienia umowy kredytowej strony postępowania zobowiązane są do wzajemnego rozliczenia. Bank będzie musiał oddać kredytobiorcy wszystkie wpłacone przez...