SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Na czym polega Bezpieczna ugoda 2%? Ugoda frankowa w Banku Pekao

Data ostatniej aktualizacji:

bezpieczna ugoda dwa procent

Bank Pekao S.A. rozpoczął nowy program ugód dla frankowiczów, który nazwał „Bezpieczna ugoda 2%”. Na czym on polega i czy rzeczywiście jak sugeruje nazwa programu jest to bezpieczna ugoda?

Czytaj również: Bank BPH kredyty frankowe

Na czym polega „Bezpieczna ugoda 2%” Banku Pekao?

Ugody oferowane przez Bank Pekao w ramach programu „Bezpieczna ugoda 2%” zakładają, że kredyt od początku był udzielony w złotówkach, zaś jego oprocentowanie ma być liczone od początku według stałej stopy procentowej wynoszącej 2%. Bank w tym celu do każdego kredytu przygotuje wyliczenia nowego salda zadłużenia. Wyliczenie to będzie polegało na doliczeniu do początkowej kwoty kapitału kredytu wyrażonej w złotych odsetek za wszystkie kolejne lata według stałej stopy procentowej 2% w skali roku, a uzyskaną sumę pomniejszy się o dotychczasową kwotę spłat dokonaną przez kredytobiorcę.

Jeżeli okaże się, że frankowicze pekao s.a. z bph wygenerowali nadpłatę, to bank zwróci ją kredytobiorcy i umowa kredytu będzie wykonana. W przypadku zaś niedopłaty, bank zaoferuje kredytobiorcy ugodę opierającą się na spłacie zadłużenia przy stałym 2% oprocentowaniu przez najbliższe 5 lat. Ponadto według deklaracji banku Pekao ugody frankowe mają być proste i przejrzyste, zaś sam bank nie będzie naliczał żadnych dodatkowych opłat, w tym dodatkowej marży.

Ugoda frankowa Pekao S.A “Bezpieczna ugoda 2 procent” – czy się opłaca?

Na pierwszy rzut oka, biorąc pod uwagę wcześniejsze propozycje ugodowe tego czy innych banków, Bezpieczna ugoda 2% wydaje się korzystna dla frankowiczów. Stałe oprocentowanie 2% sprawia, że kredytobiorca nie musi martwić się podwyżkami stóp procentowych czy wahaniami kursów walut. Jednak należy podkreślić, że po pierwsze, korzyści z podpisania ugody z bankiem zawsze mniejsze aniżeli w przypadku unieważnienia umowy przez sąd. Po drugie, to czy warunki Bezpiecznej ugody 2% są korzystne, zależy również od sytuacji danego frankowicza oraz parametrów danej umowy kredytu. Dlatego też warto skonsultować sprawę z prawnikiem.

Pewnym ryzykiem oferowanej ugody mogą okazać się dalsze oprocentowanie kredytu. Bowiem oprocentowanie stałe 2% będzie obowiązywać jedynie przez 5 lat, potem oprocentowanie to będzie ustalone na nowo i może być one wyższe.

Propozycje ugodowe kredytobiorcy posiadający aktywne kredyty we franku szwajcarskim w Banku Pekao pekao mają otrzymać do końca 2024 roku. Propozycje mają być przedstawiane kredytobiorcom, poczynając od kredytów najstarszych.

 „Bezpieczna ugoda 2%” a unieważnienie umowy – co wybrać?

Bank Pekao przegrywa z kredytobiorcami w sądach w około 98% spraw. Każda sprawa sądowa wiąże się dla banku z dodatkowymi kosztami, dlatego też chcąc zniechęcić frankowiczów do sporów sądowych bank oferuje frankowiczom ugody. Warto jednak zauważyć, że każda ugoda z bankiem PKO S.A oferowana przez banki zawsze przedstawiana jest jako „korzystna i najlepsza”. O tym, że nie zawsze tak jest, najlepiej wiedzą kredytobiorcy, którzy zdecydowali się wcześniej na podpisanie ugód, a których warunki są o wiele gorsze od ugód oferowanych obecnie. Wskazać należy, że największe korzyści kredytobiorca osiąga w przypadku wygrania sprawy sądowej z bankiem i unieważnienia umowy kredytu.

Na koniec należy wspomnieć, że nazwa programu – zapewne nie bez przyczyny – kojarzy się z rządowym programem dopłat do kredytów do pierwszego mieszkania „Bezpieczny kredyt 2%”, który cieszy się dużym zainteresowaniem.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Reklamacja do banku kredyt frankowy

Reklamacja do banku kredyt frankowy
Kredyty frankowe masowo unieważniane są przez sądy. Warto jednak wiedzieć, jakie działania podjąć, aby doprowadzić do sytuacji, jaką jest unieważnienie...

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22
W dniu 25 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy wydał długo oczekiwaną uchwałę w sprawie III CZP 25/22. W wydaniu uchwały...

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne
Banki zdają sobie sprawę, że frankowicze nie zwalniają tempa w składaniu pozwów o unieważnienie umów frankowych do sądów i że...