SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czy ustawa frankowa będzie wprowadzona? Komu się to opłaca?

Data ostatniej aktualizacji:

Co z ustawą frankową

Temat ustawy frankowej co jakiś czas powraca. Obecnie, kiedy mamy nowy rząd, znowu robi się o nim głośno. Czy ustawa frankowa zostanie wprowadzona i komu się to będzie opłacać?

Sprawdź jak możemy Ci pomóc: Unieważnienie kredytu frankowego

Komu opłaca się wprowadzenie ustawy frankowej?

Obecnie to banki domagają się ustawowego uregulowania problemu kredytów frankowych. Dlaczego tak się dzieje? Banki przegrywają w sądach około 97% spraw. Banki wiedzą zatem, że ich szansę na wygraną w sądzie są małe. Dlatego też szukają innych rozwiązań i sposobów, aby ograniczyć straty. Dzięki ustawie frankowej banki mogłyby ograniczyć koszty związane z toksycznymi kredytami, to zaś w jakim stopniu byłoby to dla nich korzystne, zależy oczywiście od regulacji, jakie byłyby przyjęte w ustawie frankowej.

Co więcej, banki obawiają się nie tylko frankowiczów, ale również złotówkowiczów, czyli osób, które zaciągnęły kredyty złotówkowe ze zmiennym oprocentowaniem opartym o stawkę WIBOR. Już teraz kredytobiorcy pozywają banki o WIBOR, dochodząc swoich praw w sądach. Banki nie mogą dopuścić do tego, aby sytuacja z kredytami frankowymi miała przełożenie na kredyty z WIBOR, w tym, aby TSUE zabrał głos w sprawie tych kredytów.

Czy będzie ustawa frankowa?

Sektor bankowy dąży więc do tego, aby ustawowo rozwiązać problem kredytów frankowych. Czy ta się jednak stanie? Trudno stwierdzić, jednak wydaje się, że rządzący obecnie zmagają się z innymi problemami. Jednocześnie przyjęcie przez rządzących ustawy frankowej, godzącej w interesy frankowiczów, którzy stanowią szeroką grupę wyborów, może być obecnie ryzykownym posunięciem, zwłaszcza, że zbliżamy się do wyborów samorządowych. Dlatego też można wysunąć tezę, że w najbliższym czasie nie dojdzie do ustawowej regulacji kwestii kredytów frankowych.

Jest to dobra wiadomość dla frankowiczów, bowiem orzecznictwo sądów im sprzyja. Unieważnienie umowy kredytu w sądzie to dla kredytobiorcy wiele korzyści jak pozbycie się kredytu, odzyskanie pieniędzy wpłaconych ponad kapitał kredytu, ale także uzyskanie od banku odsetek. Na uwadze należy mieć, że większość frankowiczów spłaciła już kapitał, jaki został im udostępniony przez bank. Sądy chętnie też wstrzymują płatność rat na czas trwania procesu sądowego, co także zachęca frankowiczów do podjęcia działań prawnych. Dlatego też warto skorzystać z pomocy kancelarii frankowej, która posiada doświadczenie w tym temacie. Zachęcamy także do skorzystania z kalkulatora frankowicza, aby przekonać się, ile można zyskać!

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Dlaczego banki w czasie procesu frankowego pozywają Frankowiczów?

Dlaczego banki w czasie procesu frankowego pozywają Frankowiczów?
Zdarza się, że mimo trwania procesu frankowego z powództwa kredytobiorcy bank składa swój pozew do sądu przeciwko frankowiczowi. Nie ma...

Banki są świadome, że nie mają mocnych argumentów w sprawach frankowych

Banki są świadome, że nie mają mocnych argumentów w sprawach frankowych
Frankowicze masowo wygrywają z bankami sprawy dotyczące zaciąganych przez laty kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej. Banki z miesiąca...

Pozew Frankowiczów przeciwko Skarbowi Państwa

Pozew Frankowiczów przeciwko Skarbowi Państwa
Setki tysięcy ludzi przez kredyty frankowe poniosło różnego rodzaju krzywdy – byli narażeni na ogromny stres, niektórzy stracili zdrowie, inni...