SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czy ustawa frankowa będzie wprowadzona? Komu się to opłaca?

Data ostatniej aktualizacji:

Co z ustawą frankową

Temat ustawy frankowej co jakiś czas powraca. Obecnie, kiedy mamy nowy rząd, znowu robi się o nim głośno. Czy ustawa frankowa zostanie wprowadzona i komu się to będzie opłacać?

Sprawdź jak możemy Ci pomóc: Unieważnienie kredytu frankowego

O co chodzi z ustawą frankową?

Pełnomocniczka Ministerstwa Sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumentów poinformowała opinię publiczną o pracach w resorcie nad nową ustawą frankową. Ustawa frankowa miałaby przede wszystkim przyspieszyć sprawy frankowe. Nowa ustawa frankowa ma mieć inny kształt niż dotychczas zapowiadano. Jej celem jest rozwiązanie problemu długotrwałych postępowań sądowych, a nie regulowanie jednolitego wzorca ugód frankowych.

Komu opłaca się wprowadzenie ustawy frankowej?

Obecnie to banki domagają się ustawowego uregulowania problemu kredytów frankowych. Dlaczego tak się dzieje? Banki przegrywają w sądach około 97% spraw. Banki wiedzą zatem, że ich szansę na wygraną w sądzie są małe. Dlatego też szukają innych rozwiązań i sposobów, aby ograniczyć straty. Dzięki ustawie frankowej banki mogłyby ograniczyć koszty związane z toksycznymi kredytami, to zaś w jakim stopniu byłoby to dla nich korzystne, zależy oczywiście od regulacji, jakie byłyby przyjęte w ustawie frankowej.

Ustawa frankowa byłaby legalizacją nieuczciwego działania banków podczas zawierania umów kredytowych, w konsekwencji żaden konsument nie mógłby czuć się bezpiecznie w relacji z kredytodawcą czy jakąkolwiek inną wpływową korporacją.

Co więcej, banki obawiają się nie tylko frankowiczów, ale również złotówkowiczów, czyli osób, które zaciągnęły kredyty złotówkowe ze zmiennym oprocentowaniem opartym o stawkę WIBOR. Już teraz kredytobiorcy pozywają banki o WIBOR, dochodząc swoich praw w sądach. Banki nie mogą dopuścić do tego, aby sytuacja z kredytami frankowymi miała przełożenie na kredyty z WIBOR, w tym, aby TSUE zabrał głos w sprawie tych kredytów.

Czego miała dotyczyć ustawa frankowa?

Głównym celem ustawy ma być przyspieszenie spraw frankowych i odblokowanie sądów, w których toczy się już około 190 tys. postępowań frankowych. Ustawa ma także wspomóc proces zawierania ugód frankowych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom ustawa frankowa nie będzie regulowała kwestii wzorca ugód.

Jak wyglądają prace nad ustawą frankową w 2024 roku?

Prace nad ustawą frankową zaczęły się już w czerwcu 2024 roku. Rząd zapowiadał wtedy, że na jesieni 2024 roku zostanie przedstawiony projekt ustawy. Aktualnie jednak brak informacji o przygotowanym projekcie ustawy frankowej.

Jest to dobra wiadomość dla frankowiczów, bowiem orzecznictwo sądów im sprzyja. Unieważnienie umowy kredytu w sądzie to dla kredytobiorcy wiele korzyści jak pozbycie się kredytu, odzyskanie pieniędzy wpłaconych ponad kapitał kredytu, ale także uzyskanie od banku odsetek. Na uwadze należy mieć, że większość frankowiczów spłaciła już kapitał, jaki został im udostępniony przez bank. Sądy chętnie też wstrzymują płatność rat na czas trwania procesu sądowego, co także zachęca frankowiczów do podjęcia działań prawnych. Dlatego też warto skorzystać z pomocy kancelarii frankowej, która posiada doświadczenie w tym temacie. Zachęcamy także do skorzystania z kalkulatora frankowicza, aby przekonać się, ile można zyskać!

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Dobre wieści dla frankowiczów! W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie ma powstać wydział frankowy.

Dobre wieści dla frankowiczów! W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie ma powstać wydział frankowy.
Chociaż frankowicze wygrywają niemal wszystkie sprawy sądowe z bankami, to problemem jest czas postępowań sądowych. Ze względu na tysiące spraw...

Wydział Frankowy już nie tylko w Warszawie, ale także i w Poznaniu!

Wydział Frankowy już nie tylko w Warszawie, ale także i w Poznaniu!
Sprawy frankowe stanowią duży procent wszystkich spraw w sądach. Duży napływ spraw frankowych sprawił, że czas postępowań sądowych nie tylko...

Co czeka frankowiczów w 2025 roku?

Co czeka frankowiczów w 2025 roku?
Rok 2024 obfitował w wiele korzystnych dla frankowiczów rozstrzygnięć. Kolejny rok będzie kontynuacją pasma sukcesów frankowiczów. Są nadzieje, że w...