SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Sytuacja Frankowiczów a nowy Rząd

Data ostatniej aktualizacji:

Nowy Rząd a Frankowicze

Przez lata frankowicze nie doczekali się regulacji, które rozwiązywałyby ich problemy. Sami wzięli sprawy w swoje ręce i wystąpili do sądów ze swoimi roszczeniami, co poskutkowało licznymi porażkami banków. Czy sytuacja frankowiczów zmieni się wskutek objęcia władzy przez nowy rząd? Jaki nowy rząd ma pomysł na sprawy frankowe, których przybywa w polskich sądach?

Jakie propozycje mają partie polityczne w zakresie rozwiązania problemu kredytów frankowych?

Problem z kredytami frankowymi pojawił się w programach wyborczych wszystkich partii, które dostały się do Parlamentu. Jednak brak jest konkretnych rozwiązań pomocy dla frankowiczów. Żadne z ugrupowań politycznych nie zapowiadało przed wyborami wprowadzenia ustawy frankowej przewalutowującej kredyty. Dlatego też to rozwiązanie wydaje się wątpliwe. Chociaż wydawać się może, że prezesi banków tego właśnie oczekują i to oni najbardziej byliby zadowoleni z jego wprowadzenia. W tym momencie wprowadzenie ustawy, która regulowałaby problemy kredytów frankowych, nie wydaje się korzystnym rozwiązaniem dla frankowiczów. Ustawa frankowa sprawiłaby, że banki uniknęłyby wielu postępowań sądowych, a co za tym idzie spowodowałoby to dla nich ogromne oszczędności. Zaś jeśli chodzi o kredytobiorców, to obecnie ich umowy są w zdecydowanej większości uznawane za nieważne. Ustalenie nieważności umowy kredytu niesie dla frankowiczów wiele korzyści. Przede wszystkim pozbywa się on kredytu raz na zawsze, a wszelkie środki wpłacone ponad kapitał kredytu są mu zwracane. Banki oczekują wznowienia prac nad ustawą frankową, jednak nie wydaje się prawdopodobne, aby w najbliższym czasie coś miało się w tej kwestii zmienić.

Sprawdź również: Unieważnienie kredytów we frankach szwajcarskich – najnowsze wiadomości

Co proponują partie polityczne w kwestii kredytów frankowych?

Przed wyborami większość z partii politycznych kładła nacisk na usprawnienie procesów sądowych. Zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i Kolacja Obywatelska proponowały uproszczenie i przyśpieszenie procesów sądowych, tak aby czas trwania sprawy frankowej uległ znacznemu skróceniu. Polska 2050 zaproponowała grupowe ugody, które miałby pozostawać w zgodzie z wypracowanym przez TSUE orzecznictwem. Lewica zapowiedziała pociągnięcie do odpowiedzialności Najwyższej Izby Kontroli w związku z jej bezczynnością w kwestii kredytów frankowych.

Jakie zmiany w prawie mogłyby pomóc w rozwiązaniu problemu kredytów frankowych?

Przez lata zarówno polskie sądy, jak i TSUE wielokrotnie wypowiadały się w kwestii kredytów frankowych. Wydaje się, że największym problemem frankowiczów są obecnie przedłużające się postępowania sądowe. Sądy ze względu na nadmiar pracy wyznaczają często bardzo odległe terminy rozpraw. Partie polityczne obiecywały przed wyborami, że skrócą czas trwania postępowań sądowych do kilku miesięcy. Czy tak w rzeczywistości się stanie, zobaczymy. Na chwilę obecną problem wydaje się być problemem systemowym i złożonym. Najbliższe miesiące pokażą, jakie będzie stanowisko i działania nowego rządu co do kredytów frankowych. Już teraz jednak wiadomo, że zamiast czekać na decyzję rządu lepiej samemu rozpocząć działania mające na celu uwolnienie się od kredytu frankowego.

Czy warto składać pozew frankowy?

Nie wiadomo czy, kiedy i jakie zmiany wprowadzi nowy rząd w sprawie frankowiczów. Dlatego też warto już teraz wziąć sprawy w swoje ręce i poczynić pierwsze kroki do pozwania banku. Jeżeli chcesz sprawdzić ile możesz zyskać, skorzystaj z darmowego kalkulatora frankowego. Kalkulator frankowy pomoże m.in. określić wysokość roszczenia, o które można pozwać bank. 

Obecnie orzecznictwo w sprawach frankowych jest korzystne. Około 95% wszystkich spraw kończy się sukcesem dla frankowiczów. Jest to z pewnością dobry czas na złożenie pozwu frankowego. Kancelaria frankowa Frejowski specjalizuje się w problematyce kredytów frankowych. Z naszą pomocą wielu kredytobiorców uwolniło się od toksycznego kredytu we franku. Zachęcamy do przesłania nam swojej umowy kredytu do bezpłatnej analizy. Dzięki temu dowiesz się czy Twoja umowa kredytu jest wadliwa, jak wygląda procedura jej podważania, a także jakie koszty, korzyści i ryzyka wiążą się ze sprawą frankową.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt frankowy a wpływ na życie codzienne Polaków

Kredyt frankowy a wpływ na życie codzienne Polaków
Kredyty frankowe wpłynęły i nadal wpływają na życie wielu tysięcy Polaków. Spirala zadłużenia, w jaką zostali wciągnięci frankowicze, odciska piętno...

Kredyt frankowy a naruszenie praw konsumentów: co to oznacza?

Kredyt frankowy a naruszenie praw konsumentów: co to oznacza?
Jeżeli przedsiębiorca postępuje w sposób bezprawny lub niezgodny z dobrymi obyczajami, co ma wpływ na sytuację konsumenta, to możemy mówić...

Reklamacja do banku kredyt frankowy

Reklamacja do banku kredyt frankowy
Kredyty frankowe masowo unieważniane są przez sądy. Warto jednak wiedzieć, jakie działania podjąć, aby doprowadzić do sytuacji, jaką jest unieważnienie...