SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Wcześniejsza spłata kredytu frankowego – sytuacja Frankowiczów

Data ostatniej aktualizacji:

Czy warto spłacić wcześniej kredyt we frankach?

Problem kredytów frankowych dotyka bardzo dużą rzeszę kredytobiorców, którzy zwabieni atrakcyjną perspektywą kredytu, bez określenia ewentualnych konsekwencji – zostali namówieni na zaciągnięcie kredytu frankowego. Biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną w Polsce, geopolityczną na świecie oraz osłabnięcie złotego na rynku walutowym, wiele osób zastanawia się, czy spłacać kredyt we frankach w całości. Całkowita i wcześniejsza spłata zobowiązania, przy aktualnym kursie franka, zdaje się ekonomicznie nieopłacalna.

Czy spłacać wcześniej kredyt we frankach?

Biorąc pod uwagę aktualną wysokość kursu franka szwajcarskiego, wcześniejsza spłata kredytu nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli mimo tego frankowicz decyduje się na wcześniejszą spłatę kredytu, warto zastrzec zwrot świadczenia za pośrednictwem pisma złożonego do banku. Zastrzeżenie zwrotu świadczenia może w sposób zdecydowany pomóc frankowiczowi w późniejszym domaganiu się od banku nienależnie pobranych rat.

Jak spłacić wcześniej kredyt frankowy?

W celu wcześniejszej spłaty kredytu frankowego, w pierwszej kolejności należy ustalić pozostałą do spłaty kwotę kredytu. Kwotę można podejrzeć w bankowości elektronicznej lub zapytać osobiście w banku. Bank powinien również wskazać obecny kurs franka szwajcarskiego obowiązujący w banku. To według tego kursu zostanie przeliczona kwota do spłaty. Następnie należy w banku złożyć dyspozycję nadpłaty kredytu.

Czy opłaca się nadpłacać kredyt we frankach

Jakie są korzyści ze wcześniejszej spłaty kredytu frankowego?

Największą zaletą we wcześniejszej spłacie jest brak zadłużenia we frankach szwajcarskich. Jest to oczywiste, lecz może to podświadomie znacznie poprawić komfort życia poprzez brak zmartwienia kredytowego. Wraz ze spłatą kredytu także nasza nieruchomość nie jest już obciążona hipoteką. 

Czy nadpłata kredytu hipotecznego jest opłacalna w 2024 roku?

Nadpłata kredytu hipotecznego nie jest opłacalna w 2024 roku. Wielu ekspertów wypowiadało się na temat jednorazowej spłaty kredytu we frankach. W ich opinii takie działanie jest niekorzystne i wiąże się z ryzykiem straty nawet kilkunastu tysięcy na samych różnicach kursowych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skierowanie pozwu frankowego do sądu i unieważnienie umowy kredytu.

Aktualne orzecznictwo sądowe udowadnia, że wiele frankowiczów z powodzeniem odzyskuje swoje pieniądze od banków. Ponad 90% spraw frankowych kończy się pozytywnym wyrokiem, które w większości kończy się unieważnieniem umowy we franku szwajcarskim. 

Skontaktuj się z Kancelarią frankową lub skorzystaj z narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy i dowiedz się, ile możesz odzyskać od banku!

Wady wcześniejszej spłaty kredytu

Z pewnością nadpłata kredyt we frankach byłaby opłacalna, gdyby spłata kredytu we frankach możliwa była po kursie z dnia podpisania umowy. Niestety jest to niemożliwe, a obecny kurs franka szwajcarskiego jest znacznie wyższy niż jego wartość w dacie, w której większość kredytobiorców podpisywała umowy kredytowe. Oznacza to, że nadpłata kredytu nie jest obecnie opłacalnym rozwiązaniem. W praktyce, przy obecnym kursie franka, nadpłata kredytu we frankach powiększałaby zysk banku, a nie kredytobiorcy.

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego

O zwrot prowizji z tytułu wcześniejszej spłaty zobowiązania mogą ubiegać się kredytobiorcy, którzy podpisali umowę kredytową po dniu 22 lipca 2017 r. Wówczas bowiem weszła w życie ww. ustawa o kredycie hipotecznym. Osobom, które wzięły kredyt zabezpieczony hipoteką przed dniem 22 lipca 2017 r. nie przysługuje prawo zwrotu prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.

Zwrot prowizji frankowicz otrzyma unieważniając umowę kredytu frankowego. Po unieważnieniu umowy kredytu frankowicz zobowiązany jest zwrócić kwotę otrzymanego przez bank kapitału w momencie zawarcia umowy. Bank z kolei zobowiązany jest oddać frankowiczowi wszystkie wpłacone przez niego środki – raty wraz z odsetkami, ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, prowizje.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Reklamacja do banku kredyt frankowy

Reklamacja do banku kredyt frankowy
Kredyty frankowe masowo unieważniane są przez sądy. Warto jednak wiedzieć, jakie działania podjąć, aby doprowadzić do sytuacji, jaką jest unieważnienie...

Jakie są konsekwencje podatkowe unieważnienia kredytu frankowego?

Jakie są konsekwencje podatkowe unieważnienia kredytu frankowego?
Skutkiem uznania umowy kredytu frankowego za nieważną jest konieczność dokonania stosownego rozliczenia między stronami, polegającego na zwrocie wzajemnych świadczeń. Dodatkowo...

Jak zarządzać finansami po unieważnieniu kredytu frankowego?

Jak zarządzać finansami po unieważnieniu kredytu frankowego?
W przypadku unieważnienia umowy kredytowej strony postępowania zobowiązane są do wzajemnego rozliczenia. Bank będzie musiał oddać kredytobiorcy wszystkie wpłacone przez...