SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czy warto spłacić wcześniej kredyt we frankach?

Czy warto spłacić wcześniej kredyt we frankach?

Jesteś frankowiczem i zastanawiasz się nad szybszą spłatą? Sprawdź.

Problem kredytów frankowych dotyka bardzo dużą rzeszę kredytobiorców, którzy zwabieni atrakcyjną perspektywą kredytu, bez określenia ewentualnych konsekwencji – zostali namówieni na zaciągnięcie kredytu frankowego. Biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną w Polsce, geopolityczną na świecie oraz osłabnięcie złotego na rynku walutowym, wiele osób zastanawia się, czy spłacać kredyt we frankach w całości. Całkowita i wcześniejsza spłata zobowiązania, przy aktualnym kursie franka, zdaje się ekonomicznie nieopłacalna.

Wcześniejsza splata kredytu we frankach

Frankowicze posiadający środki pieniężne na wcześniejszą spłatę kredytu i chcący zamknąć kwestię jego spłacania – mogą tego dokonać, ale bardzo ważnym aspektem jest dopilnowanie pewnych, znaczących szczegółów. W przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania warto zastrzec zwrot świadczenia za pośrednictwem pisma złożonego do banku, a w następnej kolejności pozwać swój bank. Wcześniejsza spłata nie warunkuje zamknięcia drogi sądowej, w dalszym ciągu można pozwać swój bank, z tą różnicą jednak, że nie o unieważnienie umowy w trakcie jej trwania, a po jej zakończeniu oraz o odfrankowienie kredytu, czyli rozliczenie zobowiązania na korzystne dla frankowiczów warunki. 

Zastrzeżenie zwrotu świadczenia 

Dopilnowanie formalności, jakim jest zastrzeżenie zwrotu świadczenia, odgrywa bardzo ważną rolę i może w sposób zdecydowany pomóc frankowiczowi w późniejszym domaganiu się od banku nienależnie pobranych rat. Korzyść polega na tym, iż w późniejszym czasie o wiele łatwiej można dochodzić swoich roszczeń przed sądem. 

Istnieje możliwość dochodzenia zwrotu niesłusznie pobranych rat również bez zastrzeżenia zwrotu świadczenia, składając do sądu pozew z żądaniem nieważności umowy, a w związku z tym żądanie o zwrot świadczenia – bezpieczniej jest wnieść stosunkowo wcześniej przed spłatą i złożeniem pozwu o zastrzeżenie zwrotu świadczenia. 

Spłata kredytu w CHF, a pozew do sądu

Frankowicze, którzy zakończyli swoją przygodę z kredytem frankowym, dokonując wcześniejszej spłaty kredytu, mogą żądać przed sądem unieważnienia umowy lub jej odfrankowienia. Warto zauważyć, iż frankowiczom, którzy dokonali wcześniejszej spłaty kredytu, przysługują takie same prawa, jak i tym, którzy jeszcze tego nie zrobili. Kancelaria frankowa Toruń podkreśla, iż umowa kredytu frankowego każdorazowo jest nieważna, jeśli występują w niej określone zapisy i postanowienia, zatem prawo jest równe wobec wszystkich. 

Warto również pamiętać o tym, iż po spłacie kredytu, frankowicz może pozwać bank maksymalnie do 10 lat, zgodnie z ustawowym terminem przedawnienia. Z pozwem jednak nie warto czekać, ponieważ bank może podnieść zarzut przedawnienia w całości lub części roszczeń, a także dochodzenie roszczeń od niektórych banków może być za chwilę utrudnione, ponieważ duża ilość wygranych frankowiczów stale pogarsza sytuację finansową sektora bankowego. 

Czy warto przewalutować kredyt we frankach 2023?

Przewalutowanie kredytu we frankach na kredyt złotówkowy wiąże się z obarczeniem kredytu stawką referencyjną WIBOR. W tym miejscu należy zauważyć, że kredytobiorcy posiadający umowy kredytowe oparte o WIBOR płacą obecnie nawet dwukrotnie, lub trzykrotnie wyższe raty, co pozwala przewidywać, że przewalutowaniu towarzyszy ryzyko wzrostu rat. Frankowicze powinni również pamiętać, że przewalutowanie kredytu we frankach skutkuje uznaniem długu, a także uniemożliwieniem wejścia na drogę sądową przeciwko bankowi w przyszłości. 

Czy w obecnej sytuacji warto spłacić kredyt?

Wielu ekspertów wypowiadało się na temat jednorazowej spłaty kredytu we frankach. W ich opinii takie działanie jest niekorzystne i wiąże się z ryzykiem straty nawet kilkunastu tysięcy na samych różnicach kursowych. 

Czy ktoś odzyskał pieniądze z kredytu Frankowicze?

Aktualne orzecznictwo sądowe udowadnia, że wiele frankowiczów z powodzeniem odzyskuje swoje pieniądze od banków. Ponad 90% spraw frankowych kończy się pozytywnym wyrokiem, które w większości kończy się unieważnieniem umowy we franku szwajcarskim. 

Co dalej z Frankowiczami 2023?

W 2022/2023 roku frankowicze wciąż nie mogą liczyć na wsparcie ze strony rządu, nie oznacza to jednak, że są bezczynni w obliczu frankowego problemu. Frankowi kredytobiorcy coraz śmielej biorą sprawy w swoje ręce i kierują się w stronę sądu, a w 2022 roku ta tendencja przybiera na sile. Już w I kwartale bieżącego roku do sądu wpłynęło 7,2 tysięcy nowych spraw frankowym, zaś w kolejnym kwartale do sądów przybyło następne 7,6 tysięcy spraw o kredyt frankowy. Według przewidywań analityków rynkowych frankowicze nie dadzą bankom za wygraną i  jesienią 2022 roku do sądów napłynąć ma kolejna fala pozwów frankowych. 

Skontaktuj się z Kancelarią Frejowski CHF lub skorzystaj z narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy i dowiedz się, ile możesz odzyskać od banku!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...