SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Korzystny wyrok TSUE – Umocnienie pozycji konsumentów w sporach z bankami.

Data ostatniej aktualizacji:

Korzystny TSUE dla konsumentów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 23 listopada 2023 r. orzeczenie w sprawie o sygn. C-321/22. Orzeczenie to nie odnosi się co prawda bezpośrednio do kredytobiorców frankowych, wydaje się jednak, że potwierdza pośrednio zasadność roszczeń frankowych i umacnia pozycję kredytobiorców – konsumentów w sporach z bankami.

Zobacz również: Unieważnienie kredytu

Wyrok w sprawie C-321/22

W uzasadnieniu wyroku C-321/22 TSUE wskazał, że konsument może żądać stwierdzenia nieważności umowy pożyczki (lub jej bezskuteczności) nawet mając możliwość wystąpienia z innym powództwem wobec przedsiębiorcy. W konsekwencji TSUE wskazał, że sąd krajowy nie będzie mógł oddalić powództwa o ustalenie nieważności umowy pożyczki powołując się na brak interesu prawnego konsumenta jedynie z tego powodu, że przysługuje mu uprawnienie do wytoczenia.

Choć wyrok ten nie odnosi się bezpośrednio do spraw frankowych z pewnością wpisuje się w dotychczasową linię orzeczniczą Trybunału. TSUE od dłuższego już czasu staje po stronie konsumenta i wyraźnie wskazuje na możliwość unieważniania umów kredytu zawierających klauzule abuzywne.

W oczekiwaniu na wyrok TSUE w sprawie C-140/22

Niezależnie od bieżących wyroków, frankowicze z niecierpliwością oczekują wydania wyroku w sprawie C-140/22. W sprawie tej TSUE orzec ma na temat daty, od której kredytobiorcom należą się ustawowe odsetki za opóźnienie oraz momentu, od kiedy zaczyna biec termin przedawnienia roszczeń banków o zwrot kapitału.

Ogłoszenie wyroku zapowiedziano na dzień 7 grudnia 2023 r. W wypadku korzystnego dla frankowiczów rozstrzygnięcia, sytuacja procesowa banków powinna skomplikować się jeszcze bardziej. W skrajnie korzystnym dla kredytobiorców wariancie może okazać się nawet, że roszczenia banków o zwrot kapitału są w znakomitej większości spraw przedawnione.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?
Obecnie przed sądami toczy się wiele spraw nie tylko z powództwa kredytobiorców, ale także banków. Banki jeszcze nie tak dawno...

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych
Frankowicze nadal chętnie składają pozwy do sądów. Nic w tym dziwnego, bowiem masowo wygrywają oni z bankami. Co więcej, najnowszy...

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?
W dniu 25 kwietnia 2024 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której rozstrzygnął zagadnienia prawne dotyczące kredytów frankowych. Zapadłe orzeczenie...