SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Historia kredytów we frankach szwajcarskich w Polsce

Data ostatniej aktualizacji:

Historia kredytów we frankach szwajcarskich w Polsce

Ewolucja kredytów we frankach w polskim systemie bankowym trwa już od 20 lat. Poczynając od dużej popularności kredytów hipotecznych CHF, po „czarny czwartek”, aż do zupełnego wycofania przez banki ofert kredytów we frankach szwajcarskich.Aktualnie trwa wieloletnia walka frankowiczów z bankami w sądach.

Jak rozpoczęła się era kredytów we frankach w Polsce?

Historia kredytów hipotecznych we frankach w Polsce rozpoczyna się w 2004 roku, tj. w momencie kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Zachęciło to bowiem zagranicznych inwestorów do lokowania kapitału w Polsce. Pierwsze oferty kredytów frankowych znajdowały się bankach austriackich, takich jak Raiffesien Bank, który wówczas działał jako PolBank.

Dlaczego kredyty we frankach szwajcarskich stały się popularne w Polsce? Okres największej popularności kredytów frankowych to okres od 2006 do 2008 roku. W tym czasie kurs franka szwajcarskiego utrzymywał się na poziomie poniżej 2,00 zł. Przez wiele lat kurs franka szwajcarskiego był stabilny i korzystny. Z uwagi na wysokie oprocentowanie, kredyty hipoteczne w złotych polskich były drogie i niedostępne dla wielu kredytobiorców. Z kolei kredyty hipoteczne w walutach tych krajów, które miały niskie stopy procentowe, były bardzo atrakcyjne i łatwiej dostępne.

Przyczyny popularności kredytów frankowych były następujące:

  • odsetki kredytu we frankach szwajcarskich były znacznie niższe niż w przypadku kredytu zaciąganego w polskiej walucie, co skutkowało niższą ratą kredytu,
  • mniejsze oprocentowanie (oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych polskich było na poziomie 20%),
  • kredyty we frankach szwajcarskich były bardziej dostępne, nawet dla osób, które nie miały zdolności kredytowej na zaciągnięcie kredytu hipotecznego w polskich złotych.

Skutki kredytów we frankach dla Polaków

Skutki kredytów we frankach dla Polaków okazały się negatywne. Według badań przeprowadzonych na potrzeby książki Kamila Chwiedosika pt. „Nasza walka o sprawiedliwość. Uwolnieni od banków”:

  • 89 % frankowiczów uważa, że żyje się im gorzej,
  • 87 % frankowiczów odczuwa szereg negatywnych emocji (strach, rozpacz, zdenerwowanie, panikę, irytacje) w związku z rosnącymi ratami kredytu,
  • 69 % frankowiczów uważa, że kredyt ogranicza prawo do panowania nad własnym życiem,
  • 58 % frankowiczów przyznaje, że ze względu na kredyt pogorszyły się ich relacje z bliskimi lub rodziną,
  • 40 % frankowiczów zauważa pogorszenie zdrowia psychicznego,
  • 12 % frankowiczów przyznało, że przez kredyt ograniczyło decyzję o posiadaniu dziecka,
  • 38 % frankowiczów musiało podjąć pracę na drugim etacie,
  • 25 % frankowiczów było zmuszonych do emigracji lub przeprowadzki i nie mieszka w mieszkaniu, na które wzięło kredyt.

Jakie były konsekwencje zaciągania kredytów we frankach w Polsce? Konsekwencją zaciągania kredytów we frankach w Polsce był znaczny wzrost rat kredytów we frankach szwajcarskich w momencie podwyższeni kursu waluty franka szwajcarskiego. Banki pobierały raty kredytu w złotych polskich, które następnie przeliczane były na podstawie kursu franka szwajcarskiego narzuconego przez bank.

Kryzys kredytowy we frankach

Po kryzysie finansowym z 2009 roku Szwajcarski Bank Narodowy sukcesywnie realizował politykę usztywniania kursu franka, dzięki czemu waluta ta była postrzegana za najstabilniejszą na świecie. 15 styczniu 2015 roku Szwajcarski Bank Centralny zdecydował o porzuceniu tej strategii i uwolnił kurs spod ścisłej regulacji. Skutkiem był natychmiastowy wzrost kursu waluty franka szwajcarskiego. Wyższy kurs to wyższa rata oraz wzrost salda kredytu.

Jak zmieniła się sytuacja kredytobiorców frankowych po kryzysie finansowym? Po kryzysie finansowym sytuacja kredytobiorców frankowych uległa znacznemu pogorszeniu. Zadłużenie i rata kredytu frankowego wzrosły wielokrotnie.

Jakie działania podejmują poszkodowani kredytobiorcy we frankach? W związku z zawieraniem przez banki w umowach kredytów we frankach szwajcarskich klauzul niedozwolonych, coraz więcej kredytobiorców decyduje się na walkę z bankiem w sądzie o unieważnienie kredytu frankowego.

Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników – kancelaria frankowa pomoże Ci w walce o sprawiedliwość.

Źródło: K. Chwiedosik „Nasza walka o sprawiedliwość. Uwolnieni od banków”.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Reklamacja do banku kredyt frankowy

Reklamacja do banku kredyt frankowy
Kredyty frankowe masowo unieważniane są przez sądy. Warto jednak wiedzieć, jakie działania podjąć, aby doprowadzić do sytuacji, jaką jest unieważnienie...

Jakie są konsekwencje podatkowe unieważnienia kredytu frankowego?

Jakie są konsekwencje podatkowe unieważnienia kredytu frankowego?
Skutkiem uznania umowy kredytu frankowego za nieważną jest konieczność dokonania stosownego rozliczenia między stronami, polegającego na zwrocie wzajemnych świadczeń. Dodatkowo...

Jak zarządzać finansami po unieważnieniu kredytu frankowego?

Jak zarządzać finansami po unieważnieniu kredytu frankowego?
W przypadku unieważnienia umowy kredytowej strony postępowania zobowiązane są do wzajemnego rozliczenia. Bank będzie musiał oddać kredytobiorcy wszystkie wpłacone przez...