Czym jest Sprawa Dziubak?
Jest to jedna z najgłośniejszych spraw frankowych, a to za sprawą wypowiedzenia się przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej właśnie w tej sprawie. W wyroku z 3 października 2018 r. (sygn. C-260/18) dotyczącego Państwa Dziubak TSUE uznał między innymi, że prawo Unii Europejskiej nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tego typu umów. A sądy nie mogą samodzielnie uzupełniać luk, jakie powstają w umowie kredytu po wyeliminowaniu z niej niedozwolonej klauzuli indeksacyjnej. Orzeczenie to jest jednym z wielu korzystnych orzeczeń wydanych przez TSUE, jednak ze względu na to, że zostało wydane w polskiej sprawie wzbudziło ono duże zainteresowanie.
Sprawdź również: kalkulator frankowicza
Prawomocne zwycięstwo najsłynniejszych frankowiczów
Wyrok TSUE Dziubak w sprawie sygn. C-260/18 to punkt zwrotny w historii spraw frankowych w Polsce. Wyrok Sądu Okręgowego w sprawie Państwa Dziubak, wydany już po orzeczeniu TSUE wytyczył nową, korzystną dla frankowiczów linię orzeczniczą.
Sądy krajowe nabrały przekonania, że prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnianiu umów frankowych posiadających zapisy abuzywne. W efekcie sprawa ta znacząco wpłynęła na życie tysięcy kredytobiorców frankowych, którzy zrozumieli, że warto walczyć z nieuczciwymi postanowieniami umów kredytowych.
Co zmieniła apelacja w sprawie Dziubaków?
Sprawa Państwa Dziubaków – wyrok Sądu Apelacyjnego, tak korzystny dla frankowiczów raz na zawsze zmienił postrzeganie spraw frankowych. Nim sprawa Dziubak została prawomocnie zakończona, sądy w Polsce niechętnie przyznawały rację frankowiczom. Wiele spraw frankowych kończyło się oddaleniem powództwa, a kredytobiorcy frankowi mogli realnie obawiać się, że nigdy już nie uwolnią się od kredytu frankowego.
Sprawa Dziubaków zmieniła całkowicie ocenę spraw frankowych. Obecnie linia orzecznicza jest jednoznacznie korzystna dla kredytobiorców. Ponad 95% spraw kończy się zwycięstwem frankowiczów już w pierwszej instancji. Zdecydowana większości wyroków, to orzeczenia stwierdzające nieważność umowy frankowej.