Banki kierują wobec frankowiczów powództwa do sądów o bezumowne korzystanie z kapitału lub o waloryzację kwoty wypłaconego kapitału. Wskazać należy, że w powyższych sprawach banki przegrywają 97 % spraw. Orzecznictwo krajowe jest w tym zakresie jednolite.
Sprawdź: Skutki unieważnienia kredytu frankowego
Powództwa o bezumowne korzystanie z kapitału
Po czerwcowym wyroku TSUE w sprawie o sygn. akt C-520/21 dotyczącym dodatkowych roszczeń, których banki domagają się od kredytobiorców, sądy chętniej i szybciej rozstrzygają sprawy inicjowane przez banki. TSUE ocenił bowiem jako niezasadne uprawnienie banków do żądania z tytułu nieuczciwych umów kredytów jakichkolwiek roszczeń ponad zwrot kapitału kredytu i ewentualnie zapłatę odsetek za opóźnienie.
Zdaniem banków powyższy wyrok TSUE zawiera niezgodności. Mianowicie z jednej strony Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wielokrotnie wskazuje, że należy dążyć do przywrócenia sytuacji prawnej i faktycznej w jakiej konsument znajdowałby się w razie braku nieuczciwego warunku, a z drugiej strony akceptuje sytuację, w której konsument uzyskałby za darmo kapitał, który przeznaczył na cele mieszkaniowe. Dlatego też banki, nie wstrzymują kierowania pozwów o bezumowne korzystanie z kapitału lub o waloryzację kwoty kredytu.
Sprawy o waloryzację 2024
Waloryzacja kapitału kredytu frankowego to nowe roszczenie banków wobec frankowiczów. Banki twierdzą, że w przypadku unieważnienia umowy kredytu frankowego zwrot nominalnej wartości kwoty kredytu przez kredytobiorcę nie jest wystarczającym i prowadziłby do sytuacji, w której bank zostałby istotnie pokrzywdzony. Na skutek upływu lat oraz inflacji wartość pieniądza maleje stąd, w ocenie banków, zasadnym jest waloryzacja kapitału kredytu przy jego zwrocie. W związku z powyższym banki coraz chętniej pozywają kredytobiorców frankowych o zwrot zwaloryzowanej kwoty kapitału kredytu, po unieważnieniu umowy kredytowej.