SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Sprawy o waloryzację i bezumowne korzystanie z kapitału – Banki przegrywają!

Data ostatniej aktualizacji:

Banki przegrywają sprawy o waloryzację

Banki kierują wobec frankowiczów powództwa do sądów o bezumowne korzystanie z kapitału lub o waloryzację kwoty wypłaconego kapitału. Wskazać należy, że w powyższych sprawach banki przegrywają 97 % spraw. Orzecznictwo krajowe jest w tym zakresie jednolite.

Sprawdź: Skutki unieważnienia kredytu frankowego

Powództwa o bezumowne korzystanie z kapitału

Po czerwcowym wyroku TSUE w sprawie o sygn. akt C-520/21 dotyczącym dodatkowych roszczeń, których banki domagają się od kredytobiorców, sądy chętniej i szybciej rozstrzygają sprawy inicjowane przez banki. TSUE ocenił bowiem jako niezasadne uprawnienie banków do żądania z tytułu nieuczciwych umów kredytów jakichkolwiek roszczeń ponad zwrot kapitału kredytu i ewentualnie zapłatę odsetek za opóźnienie.

Zdaniem banków powyższy wyrok TSUE zawiera niezgodności. Mianowicie z jednej strony Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wielokrotnie wskazuje, że należy dążyć do przywrócenia sytuacji prawnej i faktycznej w jakiej konsument znajdowałby się w razie braku nieuczciwego warunku, a z drugiej strony akceptuje sytuację, w której konsument uzyskałby za darmo kapitał, który przeznaczył na cele mieszkaniowe. Dlatego też banki, nie wstrzymują kierowania pozwów o bezumowne korzystanie z kapitału lub o waloryzację kwoty kredytu.

Sprawy o waloryzację 2024

Waloryzacja kapitału kredytu frankowego to nowe roszczenie banków wobec frankowiczów. Banki twierdzą, że w przypadku unieważnienia umowy kredytu frankowego zwrot nominalnej wartości kwoty kredytu przez kredytobiorcę nie jest wystarczającym i prowadziłby do sytuacji, w której bank zostałby istotnie pokrzywdzony. Na skutek upływu lat oraz inflacji wartość pieniądza maleje stąd, w ocenie banków, zasadnym jest waloryzacja kapitału kredytu przy jego zwrocie. W związku z powyższym banki coraz chętniej pozywają kredytobiorców frankowych o zwrot zwaloryzowanej kwoty kapitału kredytu, po unieważnieniu umowy kredytowej.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?
Obecnie przed sądami toczy się wiele spraw nie tylko z powództwa kredytobiorców, ale także banków. Banki jeszcze nie tak dawno...

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych
Frankowicze nadal chętnie składają pozwy do sądów. Nic w tym dziwnego, bowiem masowo wygrywają oni z bankami. Co więcej, najnowszy...

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?
W dniu 25 kwietnia 2024 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której rozstrzygnął zagadnienia prawne dotyczące kredytów frankowych. Zapadłe orzeczenie...