SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Banki zapowiadają, że będą dochodzić odsetek za opóźnienie

Data ostatniej aktualizacji:

Banki zapowiadają, że będą dochodzić odsetek za opóźnienie

Z informacji medialnych wynika, że banki mają nowy pomysł na sprawy frankowe. Prawnicy reprezentujący instytucje finansowe zapowiadają, że banki będą żądać od kredytobiorców odsetek ustawowych za opóźnienie w zwrocie kapitału kredytu. Jest to kolejny pomysł mający na celu zmniejszenie negatywnych dla banków konsekwencji unieważniania umów frankowych.

Oczywiście w sytuacji opóźniania się ze zwrotem kapitału (lub też nie podniesieniem zarzutu potrącenia lub zatrzymania przez kredytobiorcę) bank, po prawomocnym stwierdzeniu nieważności umowy kredytowej, może potencjalnie domagać się odsetek za opóźnienie. Wątpliwym jest jednak możliwość zgłaszania takiego żądania jeszcze przed rozstrzygnięciem w przedmiocie stwierdzenia nieważności umowy.

Banki rezygnują z roszczeń o waloryzację kapitału i wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

Z pewnością kredytobiorców może ucieszyć fakt, że banki w ostatnim czasie rezygnują z roszczeń, które jeszcze niedawno wskazywały jako w pełni zasadne. Chodzi tu oczywiście o roszczenia o waloryzację kapitału kredytu i wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Wyroki TSUE z ostatnich miesięcy nie pozostawiły wątpliwości, że roszczenia takie zgłaszane przez banki względem frankowiczów stoją w sprzeczności z prawem europejskim. W efekcie obserwujemy obecnie masowe cofanie powództw w tym zakresie oraz wyraźny spadek wnoszenia nowych spraw tego rodzaju.

korzyści z unieważnienia kredytu frankowego

Unieważnienie umowy kredytu frankowego – kancelaria prawna

Jeżeli posiadacie Państwo kredyt frankowy, nie warto czekać, 2024 r. to odpowiedni czas na złożenie pozwu frankowego. Wstępna wartość możliwego do uzyskania roszczenia można obliczyć przy pomocy bezpłatnego kalkulatora frankowego. Niezależnie, na dalszym etapie, w sprawach kredytowych warto wesprzeć się profesjonalną pomocą kancelarii frankowej.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22
Orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w sprawach frankowych jest w przeważającej większości prokonsumenckie. Sporadycznie zdarzają się jednak orzeczenia, które...

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!
Na 25 kwietnia 2024 r. został wyznaczony termin posiedzenia Sądu Najwyższego. W tym też dniu Sąd Najwyższy zajmie stanowisko w...

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?
Przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich polega na tym, że w umowie kredytu zmianie ulega waluta z franka szwajcarskiego na złoty...