Wiedza o tym, że kredyty frankowe zawierały liczne klauzule abuzywne jest dziś powszechna. Umowa frankowa z błędami stanowi podstawę do wniesienia pozwu do sądu o unieważnienie kredytu frankowego. Obecnie ponad 95% spraw tego rodzaju kończy się wygraną frankowiczów i uwzględnieniem ich roszczeń. Jak jednak odnaleźć błędy w umowie frankowej? Czy wykrywanie błędów w umowie frankowej jest trudne?
Jakie mogą być błędy lub niedociągnięcia w umowie frankowej?
Błędy w umowie frankowej dotyczą praktycznie każdej ze standardowych umów kredytu CHF zawieranych przez banki z konsumentami. Umowa frankowa z błędami dotyczy najczęściej przeliczania z CHF na PLN wartości kapitału kredytu i poszczególnych rat. W dużym uproszczeniu banki najczęściej wskazywały, że kurs franka będzie wynikał z tabel kursów walut opracowanych na podstawie wewnętrznych regulacji banku. Taki sposób przeliczenia był mało przejrzysty i wprowadzał ryzyko manipulowania przez banki wysokością kursu.
Jak dokładnie przeczytać i zrozumieć umowę frankową w celu wykrycia ewentualnych błędów?
Dla wielu osób treść umów frankowej może być niezrozumiała. Nie powinno to nikogo dziwić. Umowy kredytowe wraz z załącznikami są z nieraz mocno rozbudowane i napisane skomplikowanym językiem prawnym. Elementy umowy kredytowej powinny być zawsze indywidualnie przeanalizowane. Umowa kredytowa elementy zawiera takie jak kwota kredytu, czas spłaty i oprocentowanie, ale nie tylko one są istotne. W przypadku umów frankowych często także załączniki do umowy są kluczowe. Żeby dokładnie przeczytać i zrozumieć umowę kredytową, a w efekcie odnaleźć błędy w umowie frankowej, koniecznym może okazać się wsparcie specjalistów.
Sprawy dotyczące umów CHF, w tym wykrywanie błędów w umowie frankowej, powinny zostać zlecone doświadczonej kancelarii frankowej. Prawnicy mający doświadczenie w sporach z bankami wiedzą w jaki sposób wykazać, że umowa frankowa z błędami, stanowi podstawę do unieważnienia kredytu frankowego. Profesjonalna wiedza z zakresu sporów z bankami z pewnością przyśpieszy i ułatwi proces analizy umowy kredytowej pod kątem wykazania jakie błędy w umowie frankowej mogą zostać przedstawione w postępowaniu sądowym.
Dodatkowo adwokaci i radcy prawni w klarowny sposób przedstawią wysokość możliwego do uzyskania roszczenia. Przed spotkaniem w kancelarii możliwym jest samodzielne, wstępne oszacowanie wysokości tego roszczenia poprzez skorzystanie z darmowego i prostego w obsłudze kalkulatora frankowego.
Czy istnieją konkretne klauzule lub fragmenty umowy, na które warto zwrócić szczególną uwagę pod kątem błędów?
Warto zauważyć, że w większości wypadków błędy w umowie frankowej są dość powtarzalne. Najczęściej klauzule niedozwolone dotyczą postanowień umownych w zakresie sposobu przeliczania kwoty kapitału kredytu i wysokości raty z CHF na PLN. Istotną wiedzą jest również fakt, że rejestr klauzul niedozwolonych, w tym klauzul z umów frankowych, prowadzony jest przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rejestr ten jest publicznie dostępny pod adresem https://www.rejestr.uokik.gov.pl/.
Kiedy warto skonsultować umowę frankową z ekspertem prawnym w celu weryfikacji jej poprawności?
Korzystna dla frankowiczów linia orzecznicza sądów przekłada się na liczne sukcesy kredytobiorców frankowych w sporach z bankami. Należy przy tym pamiętać, że sprawy frankowe to postępowania skomplikowane, a banki zawsze w sporach sądowych korzystają ze wsparcia profesjonalnych kancelarii prawnych. Bez należytego wsparcia, kredytobiorcy będzie niezwykle trudno wskazać błędy w umowie frankowej, czy przygotować pozew. Umowa kredytowa i jej elementy muszą być każdorazowo dokładnie przeanalizowane.
Wielu kredytobiorców nie może już poradzić sobie ze spłatą kredyt, a konsekwencje niespłacania kredytu to wypowiedzenie umowy. Temu można zaradzić, składając pozew do sądu i wnosząc o wstrzymanie przez sąd rat kredytu.
Niezależnie więc, czy chodzi nam o wykrywanie błędów w umowie frankowej, przygotowanie pozwu frankowego, czy udział w procesie sądowym, wsparcie kancelarii to zawsze bardzo dobry pomysł.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162