SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

E-sąd dla sporów frankowych

Data ostatniej aktualizacji:

E-sąd dla sporów frankowych

Zdaniem rządu odpowiedni czas na przygotowanie legislacyjnego rozwiązania w obszarze kredytów frankowych już minął i nie zostaną podjęte prace nad ustawą frankową. Według Ministerstwa Sprawiedliwości najlepszym sposobem na zażegnanie sporów frankowych są ugody. Większość frankowiczów decyduje się jednak na wytoczenie sprawy przeciwko bankowi w sądzie. Głównie z uwagi na większe korzyści z unieważnienia umowy niż zawarcia ugody. Z uwagi na duży wpływ spraw frankowych do sądu, rząd musi podjąć kroki, które usprawnią rozpoznawanie tego typu spraw.

Sprawy frankowe trafią do e-sądu

Ministerstwo Sprawiedliwości ma świadomość, że wymiar sprawiedliwości jest obecnie zapchany sprawami frankowymi. Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości do spraw ochrony praw konsumentów poinformowała, że Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przygotowaniem e-sądu dla frankowiczów, gdzie procedury toczyłyby się w sposób elektroniczny, ułatwiając tym samym sądom procedowanie. Szczegóły jak miałaby wyglądać procedura przed e-sądem frankowym nie są jeszcze znane.

Skorzystaj z usług profesjonalnej kancelarii frankowej: Unieważnienie kredytu

Ile aktualnie trwa proces frankowy?

Mimo istnienie bogatego orzecznictwa TSUE, który zajął już stanowisko w najistotniejszych kwestiach dotyczących kredytów frankowych, długość procesu frankowego zależy między innymi od stopnia skomplikowania sprawy, ilości świadków do przesłuchania, czasu na sporządzenie opinii biegłego.

Uśredniając w pierwszej instancji sprawa frankowa trwa z reguły od ok. 1-1,5 do nawet 3-4 lat. Sprawa w drugiej instancji trwa z reguły krócej (najczęściej sprowadza się do jednej rozprawy), niemniej na termin posiedzenia czeka się ok. 1-2 lat.

Czytaj również: Sytuacja Frankowiczów w sądach na początku 2024 roku


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE
Pierwsza sprawa WIBOR w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej ożywiła opinię publiczną w lipcu 2024 roku. Orzeczenie TSUE w sprawie WIBOR...

Mediacja z bankiem

Mediacja z bankiem
Spory finansowe dotyczące kwestii kredytowych to temat, który nieustannie wzbudza ogromne zainteresowanie. Wiele osób obawiając się czasu trwania i kosztów...

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy
Od kilku już lat najwięcej postępowań sądowych przeciwko bankom dotyczy spraw kredytów frankowych. Sprawy tego rodzaju prowadzi między innymi doświadczona...