SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

E-sąd dla sporów frankowych

Data ostatniej aktualizacji:

E-sąd dla sporów frankowych

Zdaniem rządu odpowiedni czas na przygotowanie legislacyjnego rozwiązania w obszarze kredytów frankowych już minął i nie zostaną podjęte prace nad ustawą frankową. Według Ministerstwa Sprawiedliwości najlepszym sposobem na zażegnanie sporów frankowych są ugody. Większość frankowiczów decyduje się jednak na wytoczenie sprawy przeciwko bankowi w sądzie. Głównie z uwagi na większe korzyści z unieważnienia umowy niż zawarcia ugody. Z uwagi na duży wpływ spraw frankowych do sądu, rząd musi podjąć kroki, które usprawnią rozpoznawanie tego typu spraw.

Sprawy frankowe trafią do e-sądu

Ministerstwo Sprawiedliwości ma świadomość, że wymiar sprawiedliwości jest obecnie zapchany sprawami frankowymi. Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości do spraw ochrony praw konsumentów poinformowała, że Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przygotowaniem e-sądu dla frankowiczów, gdzie procedury toczyłyby się w sposób elektroniczny, ułatwiając tym samym sądom procedowanie. Szczegóły jak miałaby wyglądać procedura przed e-sądem frankowym nie są jeszcze znane.

Skorzystaj z usług profesjonalnej kancelarii frankowej: Unieważnienie kredytu

Ile aktualnie trwa proces frankowy?

Mimo istnienie bogatego orzecznictwa TSUE, który zajął już stanowisko w najistotniejszych kwestiach dotyczących kredytów frankowych, długość procesu frankowego zależy między innymi od stopnia skomplikowania sprawy, ilości świadków do przesłuchania, czasu na sporządzenie opinii biegłego.

Uśredniając w pierwszej instancji sprawa frankowa trwa z reguły od ok. 1-1,5 do nawet 3-4 lat. Sprawa w drugiej instancji trwa z reguły krócej (najczęściej sprowadza się do jednej rozprawy), niemniej na termin posiedzenia czeka się ok. 1-2 lat.

Czytaj również: Sytuacja Frankowiczów w sądach na początku 2024 roku


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22
Orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w sprawach frankowych jest w przeważającej większości prokonsumenckie. Sporadycznie zdarzają się jednak orzeczenia, które...

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!
Na 25 kwietnia 2024 r. został wyznaczony termin posiedzenia Sądu Najwyższego. W tym też dniu Sąd Najwyższy zajmie stanowisko w...

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?
Przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich polega na tym, że w umowie kredytu zmianie ulega waluta z franka szwajcarskiego na złoty...