SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Gwarancje wygranych – jakie dają kancelarie?

Data ostatniej aktualizacji:

Gwarancje wygranych - jakie dają kancelarie

Wybierając kancelarię frankową dobrze jest wiedzieć, że na rynku działa wiele podmiotów, które określane są pseudokancelariami. Podmioty te stosują często wiele chwytów marketingowych, aby przyciągnąć jak największą ilość klientów. Często posługują się hasłami, które mają wzbudzić zaufanie u klientów, jak też dają im gwarancję wygranych. Takie gwarancje powinny wzbudzić w kredytobiorcy wątpliwości co do rzetelności danego podmiotu.

Jaka jest pewność, że kancelaria zapewni wygraną w postępowaniu sądowym?

Żadnej sprawy nie można traktować jako na pewno wygranej. Dużo bowiem zależy od podejścia samego sędziego, okoliczności sprawy, linii orzeczniczej, która w trakcie trwania postępowania może ulec zmianie. Nie można wykluczyć, że w trakcie trwania sprawy sądowej zmienią się jej okoliczności. Dlatego też podmiot, który daje 100% gwarancję wygranej, powinien być dokładnie weryfikowany.

W przypadku kredytów frankowych można stwierdzić, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo powodzenia sprawy. Obecnie frankowicze wygrywają sprawy sądowe z bankami w około 95%. Należy jednak podkreślić, że chcąc zwiększyć swoje szanse na wygranie sprawy sądowej ,dobrze jest dokonać wyboru doświadczonej kancelarii prawnej. W odniesieniu do kredytów frankowych wskazać należy, że jest to tematyka dosyć skomplikowana i pełna zawiłości prawnych. Dlatego też tak ważny jest odpowiedni dobór kancelarii prawnej, która ma doświadczenie w tym zakresie. Błędy w skonstruowaniu pozwu czy samym postępowaniu sądowym mogą bowiem skutkować przegraną kredytobiorcy.

Jakie gwarancje wygranej oferują kancelarie kredytowe zajmujące się sprawami frankowymi?

Na rynku istnieje wiele podmiotów, które zachęcają frankowiczów chwytliwymi hasłami do podjęcia współpracy. Podmioty te często rozsyłają na skrzynki e-mail wiadomości przedstawiając z pozoru „atrakcyjne” oferty. Kredytobiorca wybierając kancelarię frankową powinien być bardzo uważny. Istnieje bowiem wiele podmiotów, które można określić jako pseudokancelarie. Podmioty te często zatrudniają wielu pracowników, którzy zajmują się sprawami frankowymi, ale nie mają wykształcenia prawnego. Pseudokancelarie często obiecują frankowiczowi:

  • gwarancje wygranej bądź zwrotu kosztów w przypadku przegranej
  • darmowe prowadzenie sprawy (zazwyczaj w zamian za bardzo duży procent od wygranej)
  • wstrzymanie spłaty rat kredytowych w ciągu kilku miesięcy
  • zakończenie sprawy w kilkanaście miesięcy

Profesjonalni pełnomocnicy wiedzą, że ostatecznie rozstrzygnięcie leży w gestii sądu, zaś na jej ostateczny wynik składa się szereg okoliczności. Dlatego też nie składają oni takich obietnic, gdyż są one jedynie nieznajdującymi odzwierciedlania w rzeczywistości sloganami, mającymi przyciągnąć klientów.

Czym różnią się renomowane kancelarie od pseudokancelarii?

Adwokaci i radcy prawni muszą stosować się do reguł ujętych w kodeksach etyki zawodowej, stąd też nie mogą oni stosować reklamy swoich usług, a w szczególności wysyłać wiadomości spam czy telefonować na przypadkowe numery telefonów. Takie działania podejmują zazwyczaj podmioty, które działają w formie spółek. Podmioty te nie obowiązują zasady etyki zawodowej, jak też nie muszą mieć one wykupionej polisy ubezpieczeniowej OC na wypadek wyrządzonej klientowi szkody.

Jakie ryzyko wiąże się z współpracą z pseudokancelariami?

Ryzyko współpracy z pseudokancelariami przy kredytach we frankach jest bardzo duże. Nieodpowiednie poprowadzenie sprawy sądowej może skończyć się przegraną kredytobiorcy. Wspomnieć tu należy, że strona przegrywająca co do zasady zmuszona jest ponieść koszty sądowe, które powstały w toku sprawy, w tym także koszty zastępstwa procesowego strony przeciwnej. Ponadto, nie można wytoczyć drugi raz sprawy sądowej o to samo. Dlatego też warto dokładnie sprawdzić kancelarię, z którą chcemy podjąć współpracę.

Dlaczego ryzyko jest większe w przypadku pseudokancelarii czy spółek z o.o.?

  • Nie muszą mieć one w swoich szeregach adwokatów lub radców prawnych, posiadających wiedzę prawniczą.
  • Sprawa może być prowadzona przez osobę bez doświadczenia, niemającą wiedzy prawniczej.
  • Sprawy zwykle prowadzone są na wzorach, bez głębszej ich analizy i indywidualnego podejścia.
  • Spółki nie muszą posiadać obowiązkowego ubezpieczenia OC na wypadek szkody wyrządzonej klientowi.
  • Premie za wygraną sprawę są na bardzo wysokim poziomie, z czego nie zawsze klient zdaje sobie sprawę podpisując umowę i będąc zachęconym chwytliwymi sloganami .

Jak można zweryfikować autentyczność kancelarii oferujących pomoc w sprawach frankowych?

Adwokaci i Radcy Prawni wpisani są do rejestru adwokatów i rejestru radców prawnych, który dostępny jest dla każdego w Internecie. Stąd też po przedstawieniu się danej osoby, możemy zweryfikować czy jest ona wpisana na ww. listy. Jak zostało wspomniane powyżej, zarówno adwokaci jak i radcy prawni, muszą stosować się do zasad etyki zawodowej oraz posiadać wykupione ubezpieczenie OC. Takich obowiązków nie muszą spełnić inne osoby czy spółki, które często tytułują się jako „specjaliści”. Często owi specjaliści nie mają wykształcenia prawniczego, co powinno obudzić u kredytobiorcy obawy co do powierzenia sprawy frankowej w ich ręce.

Pseudokancelarie najczęściej działają jako spółki kapitałowe (sp. z o.o., spółka akcyjna). W takiej formie nie mogą prowadzić działalności adwokaci i radcowie prawni. Dlatego też należy zwrócić uwagę na formę działalności podmiotu, który chce podjąć z nami współpracę. Warto dany podmiot wpisać do wyszukiwarki KRS. Wówczas możemy uzyskać informację m.in. co do tego, jaki jest przedmiot działalności spółki. Podmioty, które poza usługami prawnymi, zajmują się także szeregiem innych rodzajów działalności, nie są dobrym wyborem.  

W skład naszej kancelarii frankowej wchodzą adwokaci i radcowie prawni, którzy mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu sporów z bankami. Przez lata istnienia na rynku nasza kancelaria frankowa doprowadziła do wygranych wielu kredytobiorców.

Jeżeli posiadasz kredyt we frankach zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej analizy umowy kredytu. Dzięki czemu dowiesz się, czy Twoja umowa kredytu zawiera postanowienia niedozwolone, jakie są szanse i ryzyka związane z Twoją sprawą frankową. Dodatkowo korzystając z naszego kalkulatora frankowego możesz już też samodzielnie dokonać wstępnego szacunku, ile możesz zyskać od banku w przypadku wygranej.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Reklamacja do banku kredyt frankowy

Reklamacja do banku kredyt frankowy
Kredyty frankowe masowo unieważniane są przez sądy. Warto jednak wiedzieć, jakie działania podjąć, aby doprowadzić do sytuacji, jaką jest unieważnienie...

Jakie są konsekwencje podatkowe unieważnienia kredytu frankowego?

Jakie są konsekwencje podatkowe unieważnienia kredytu frankowego?
Skutkiem uznania umowy kredytu frankowego za nieważną jest konieczność dokonania stosownego rozliczenia między stronami, polegającego na zwrocie wzajemnych świadczeń. Dodatkowo...

Jak zarządzać finansami po unieważnieniu kredytu frankowego?

Jak zarządzać finansami po unieważnieniu kredytu frankowego?
W przypadku unieważnienia umowy kredytowej strony postępowania zobowiązane są do wzajemnego rozliczenia. Bank będzie musiał oddać kredytobiorcy wszystkie wpłacone przez...