SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Ile kosztuje proces o kredyt frankowy?

Data ostatniej aktualizacji:

Ile kosztuje proces o kredyt frankowy?

Ile bierze adwokat za sprawę frankową? – Ile kosztuje prowadzenie sprawy Frankowiczów?

To, ile bierze adwokat za sprawę frankową, różni się w zależności od kancelarii, z którą rozpoczyna się współpracę. Większość doświadczonych i rzetelnych kancelarii frankowych bazuje na schemacie płatności honorarium wstępne wraz z prowizją od sukcesu.

Nasza kancelaria frankowa ustala wysokość honorarium indywidualnie z każdym klientem, a także oferuje rozłożenie rzeczonego honorarium na wygodne i nieoprocentowane raty, co pozwala frankowiczom w dogodny sposób rozplanować swoje miesięczne wydatki.

Jaki procent bierze adwokat za sprawę frankową? – Ile procent biorą kancelarię za sprawy Frankowe?

Jak zostało już wspomniane, kancelarie oprócz honorarium wstępnego pobierają również prowizję od sukcesu. Prowizję tą należy uiścić tylko i wyłącznie w przypadku wygranej z bankiem. Jednak jaki procent bierze adwokat za sprawę frankową, która została wygrana? Wysokość prowizji od sukcesu waha się od 5% do 30% w zależności od kancelarii. 

Ile bierze adwokat za sprawę frankową? – Ile kosztuje sprawa CHF?

Według art. 13a, który można bez problemu znaleźć w ustawie z dn. 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych, opłata za sprawę frankową wynosi 1000 zł. Jest to opłata obowiązkowa, bez uiszczenia której złożenie pozwu jest niemożliwe. Należy również pamiętać o opłacie skarbowej od udzielonego pełnomocnictwa, która wynosi 17 zł. Kwotę tę należy pomnożyć przez ilość pełnomocników, którzy występują w sprawie.

Podobnie jak opłata sądowa od pozwu, tak i opłata skarbowa regulowana jest ustawą. Zapis dotyczący opłaty od pełnomocnictwa znaleźć można w art. 1 §1 pkt.2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej kwota pełnomocnictwa. 

Jaki procent bierze adwokat za sprawę frankową? – Czy warto kierować się tym, która kancelaria ma najwięcej wygranych spraw frankowych?

Poszukując odpowiedniej kancelarii frankowej, frankowicze szukają zwykle informacji o tym, ile bierze adwokat za sprawę frankową oraz jaki procent bierze adwokat za sprawę frankową. Gdy informacje te zostaną znalezione, wielu frankowiczów zastanawia się, jak wybrać najlepszą kancelarię. Tutaj wielu z nich błędnie kieruje się jak największą ilością wygranych danej kancelarii. Wbrew pozorom nie jest to dobre kryterium wyboru.

Największą ilością wyroków pochwalić się mogą ogromne kancelarie, które kierują się jedynie ilością, nie zaś jakością. Frankowicz, podejmując współpracę z taką kancelarią nie może liczyć na indywidualne podejście. Ogromnym minusem takich kancelarii jest niemożność dopilnowania wszystkich terminów sądowych, których ilość często przerasta pracowników kancelarii

Ile bierze adwokat za sprawę frankową? – Ile trwa proces CHF?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to, jak długo trwa sprawa frankowa. Zależy to przede wszystkim od sądu, który zajmuje się daną sprawą. Można przyjąć, że średnio na rozwiązanie sprawy frankowej kredytobiorca będzie musiał poczekać 2-3 lata, lecz w niektórych przypadkach można liczyć na szybsze rozstrzygnięcie sporu frankowego. 

Jaki procent bierze adwokat za sprawę frankową? – Co po wygranej sprawie Frankowej?

Zastanawiając się, jakie są dalsze następstwa wygranej sprawy sądowej, należy zwrócić szczególną uwagę na to, że zależy to od sposobu rozwiązania sporu. 

  • Odfrankowienie kredytu frankowego – z umowy zostaną usunięte wadliwe zapisy, zaś kredyt zostanie zmieniony na kredyt złotówkowy, jednak nie będzie on obarczony wadliwą stawką WIBOR. Raty i oprocentowanie ulegną obniżeniu, a bank zwróci frankowiczowi wszelkie nadpłacone raty.  
  • Unieważnienie umowy kredytu we frankach – umowa frankowa zostaje anulowana i traktowana tak, jakby jej podpisanie nigdy nie miało miejsca. Frankowicz zwraca do banku otrzymany od niego kapitał, zaś bank zwraca frankowiczowi wszelkie wpłacone podczas trwania umowy kwoty. 

Zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią, gdzie nasz zespół udzieli wszelkich odpowiedzi na takie zagadnienia jak ile bierze adwokat za sprawę frankową lub jaki procent bierze adwokat za sprawę frankową. Nasi specjaliści przygotują również bezpłatną analizę dokumentów kredytowych, a także przedstawią najkorzystniejsze rozwiązania w przypadku każdego kredytu. Skorzystaj z formularza kontaktowego na naszej stronie i poczyń pierwszy krok do pozbycia się kredytu ze swojego życia!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?
Spłacony kredyt frankowy nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń. Walka frankowiczów po całkowitej spłacie zadłużenia jest tak samo skuteczna, jak w przypadku...

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?
Czy warto podjąć negocjacje z bankiem w sprawie kredytów CHF? Jak banki wpływają na decyzje frankowiczów? Czy zdarzają się manipulacje...

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR
Śmierć współkredytobiorcy nie oznacza, że nie można dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jeżeli chcemy złożyć pozew WIBOR po śmierci...