Zanim wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie frankowej stanie się prawomocny może minąć kilka miesięcy, a w przypadku złożenia apelacji na prawomocność trzeba będzie poczekać nawet i kilkanaście miesięcy.
Ile trwa uprawomocnienie wyroku? To w ile czasu wyrok frankowy się uprawomocni zależy m.in. od tego czy złożono wniosek o uzasadnienie wyroku, a następnie czy któraś ze stron wniosła apelację od wyroku.
Prawomocność wyroku w sprawie frankowej
Wyrok staje się prawomocny jeżeli nie przysługuje od niego środek zaskarżania. Na uwadze należy mieć, że postępowanie sądowe jest dwuinstancyjne. A zatem najpierw sąd pierwszej instancji wyda wyrok, a jeżeli któraś ze stron złoży od niego środek zaskarżenia, sprawa będzie rozpoznawana także przez sąd drugiej instancji. Wyrok może stać się prawomocny:
- po upływie 7 dni od jego ogłoszenia wyroku – w przypadku gdy żadna ze stron nie złożyła wniosku o uzasadnienie;
- po upływie 14 dni (a w niektórych przypadkach 21 dni) od doręczenia uzasadnienia wyroku – w przypadku gdy żadna ze stron wnioskujących o uzasadnienie wyroku nie złożyła apelacji od wyroku;
- z momentem wydania wyroku przez sąd II instancji.
Jak długo czeka się na uprawomocnienie się wyroku frankowego?
W sprawach frankowych zwykle bank składa apelację od niekorzystnego dla niego wyroku sąd pierwszej instancji. Wówczas sprawa frankowa trafia do sądu drugiej instancji. Zazwyczaj zanim sąd drugiej instancji rozpozna sprawę mija kilkanaście miesięcy. Po wydaniu jednak przez sąd drugiej instancji wyroku, wyrok ten jest od razu prawomocny. Jeżeli więc w wyroku tym została zasądzona na rzecz kredytobiorcy kwota pieniężna, to po wyroku sądu drugiej instancji bank powinien niezwłocznie ją zapłacić.
Ile trwa sporządzenie wyroku z uzasadnieniem przez sąd?
Co do zasady uzasadnienie wyroku sąd powinien sporządzić w terminie dwóch tygodni od dnia wpływu do właściwego sądu wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem. Jest to jednak termin instrukcyjny, a jego niedotrzymanie przez sąd nie wywołuje ujemnych skutków procesowych. Zazwyczaj termin na sporządzenie uzasadnienia jest przedłużany, a w wielu sprawach uzasadnienie wyroku jest sporządzane nawet kilka miesięcy od dnia wydania wyroku. Dlaczego tak się dzieje? Ma to związek z nadmiarem pracy sędziów, którzy ze względu na znaczną liczbę spraw nie są w stanie w takim czasie sporządzić uzasadnienia.
Jak przygotować się do procesu frankowego?
Pierwszym krokiem, aby rozpocząć proces frankowy jest odnalezienie swojej umowy kredytu i przesłanie jej do analizy doświadczonej kancelarii prawnej. Kancelaria frankowa dokonuje bezpłatnej analizy umowy kredytu. Po dokonaniu analizy, kredytobiorca dowiaduje się czy jego umowa kredytowa zawiera postanowienia niedozwolone oraz jakie są korzyści i ewentualne zagrożenia związane ze sprawą frankową.
W przypadku gdy umowa kredytu jest wadliwa konieczne jest uzyskanie niezbędnej dokumentacji z banku, a następnie wystosowanie do banku reklamacji kredytu. Przygotowanie pozwu frankowego dobrze jest powierzyć kancelarii frankowej, która zajmuje się na co dzień sprawami frankowiczów. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasza sprawa będzie w rękach profesjonalistów, którzy znają specyfikę procesu frankowego. Co równie istotne, jeżeli dojdzie do przesłuchania kredytobiorców przed sądem, to doświadczona kancelaria frankowa także pomoże w tym zakresie, przygotowując kredytobiorców do rozprawy.
Jeżeli natomiast zastanawiasz się czy opłaca Ci się podważyć swoją umowę kredytu to warto skorzystać z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowicza. Dzięki niemu dowiesz się ile możesz zyskać.
Autor: R. pr. Maciej Fiedorowicz WA-15162