W 2024 r. nikogo nie może już dziwić fakt, że sądy w zdecydowanej większości przypadków unieważniają umowy kredytu, uwzględniając tym samym pozwy frankowe. Sprawy wytaczane przez frankowiczów z reguły dotyczą umów kredytowych zawartych przez konsumentów. Powszechnie wiadomo, że umowy kredytów frankowych zawartych przez przedsiębiorców na cele ich działalności gospodarczych są dużo trudniejsze do unieważnienia.
Występują jednak również takie przypadki gdy umowa kredytu ma przeznaczenie mieszane tj. w części na potrzeby konsumenckie, a w części na działalność gospodarczą. Co w takim wypadku z unieważnieniem kredytu frankowego?
Uzasadnienie orzeczenia SN sygn. II CSKP 863/23
Ostatnimi czasy opublikowane zostało uzasadnienie orzeczenia SN o sygn. II CSKP 863/23 z października 2023 r. Sprawa dotyczyła umowy kredytu frankowego, z którego zdecydowana część środków (ponad 96%) przeznaczonych było na potrzeby związane z działalnością gospodarczą kredytobiorcy.
Sąd Najwyższy stwierdził w treści orzeczenia, że umowa tego rodzaju nie powinna zostać unieważniona. Jak uzasadnił SN w przypadku, gdy tylko w minimalny stopniu kredyt dotyczy potrzeb konsumenckich, kredytobiorca nie powinien korzystać z ochrony przysługującej konsumentom. Podkreślić trzeba jednak, że orzeczenie to zapadło na kanwie sprawy, w której kredyt niemal w całości dotyczył wydatków przedsiębiorcy.
Czy mieszany charakter umowy zawsze uniemożliwia jej unieważnienie?
Większość prawników jest zgodna – mieszany cel przeznaczenia środków z umowy kredytu frankowego niekoniecznie musi wykluczać unieważnienie takiej umowy. Każdorazowo należy patrzeć na konkretny przypadek, w szczególności jaka część kredytu wykorzystana została na cele konsumenckie, a jaka na związane z działalnością gospodarczą. W tym zakresie warto posłużyć się wsparciem doświadczonej kancelarii frankowej oraz wstępnie wycenić wartość roszczenia za pomocą darmowego kalkulatora frankowego.
Potwierdza to również orzecznictwo TSUE. W wyroku z dnia 8 czerwca 2023 r. sygn. C-570/21 TSUE opowiedział się za rozszerzającą wykładnią pojęcia konsumenta i wskazał, że ochrona konsumencka będzie również miała zastosowanie w przypadku umów mieszanych, w których cel gospodarczy nie miał charakteru dominującego.
Zobacz również: Jakie są skutki unieważnienia kredytu frankowego?
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162